Ötven éve alapították „a Mátyást”

2011. november 17. 09:40 Schranc Álmos, 11. c osztály
Somogy Megyei Önkormányzat Mátyás Király Gimnáziuma idén alapításának 50. évfordulóját ünnepli november 25-én. Tanáraink, az iskola dolgozói és tanulói nagy izgalommal készülnek a jubileumra. Díszvendégként fogadjuk egykori tanárainkat és diákjainkat.

Mik ezek?

X
A sorban látható gombokkal a webes közösségi hálózatokon - iWiW, Facebook - fejezheted ki egy kattintással tetszésedet vagy
oszthatod meg a cikkel kapcsolatos véleményedet ismerőseiddel.

"Tetszik" / "Like" gomb. Ezzel a gombbal a Facebookon fejezheted ki tetszésedet a cikkel kapcsolatban - üzenőfaladon
egyszerűen csak annyi jelenik meg, hogy kedveled ezt a cikket. Ha most éppen be vagy jelentkezve a Facebookra, akkor azt is
látod, hogy ismerőseid közül valakinek tetszett-e már ez az írás. Ha nem vagy bejelentkezve, a gomb megnyomása után ezt
egyszerűen megteheted. (Ez a gomb tényleg csak egy szimpla tetszésnyilvánítás - ha a cikkel kapcsolatban egyből véleményt is
megosztanál, akkor használd a cikk alatti szürke hátterű sorban található "Facebook" feliratot.)

"Megosztás az iWiW-en" gomb. Ezzel a gombbal a legnépszerűbb magyar közösségi oldalon, az iWiW-en tudsz tartalmat
megosztani. A felugró ablakban beírhatod véleményedet is, és ha épp nem vagy bejelentkezve, egyben azt is megteheted.

Tekintsük át iskolánk rövid történetét Babina Edit történelem szakos tanárnő írása nyomán. A fonyódi gimnázium létesítésének gondolta már 1936-ban felvetődött, amikor a Szegény Iskolanővérek letelepedtek Fonyódon. A II. világháború meghiúsította az elképzelést. 1945 után is égető igény maradt, hogy a környéken létesüljön középfokú oktatási intézmény. Arról vita folyt, hogy Fonyódot vagy Balatonboglárt válasszák? A jobb közlekedés-földrajzi helyzet sokat nyomott Fonyód mellett a latban.
1961-ben kezdődött itt az oktatás az általános iskola által átadott Hegyalja utcai épületben. A Fonyódi Általános Gimnázium csak első osztállyal indult Fáró József igazgatásával. 1963-ban adták át a gimnázium épületét. Ez év augusztus 1-jétől Horváth László lett az igazgató. A sikeres oktató-nevelő munka eredményeit ma is lemérhetjük az iskola folyosóinak falain függő okleveleken, és az azóta elismert szakemberekké vagy híressé vált volt tanítványok révén. Az első évek a fejlesztés évei voltak. Ekkor születtek meg a szertárak alapjai. 1963-ban alakult a gimnázium sportköre, énekkara, zenekara, néptánccsoportja. Az iskolai rendezvényeken szívesen muzsikáltak együtt a diákokkal a tanáraik is. Az iskola egyik nevezetessége volt a Göndöcz István által 1961-ben alapított Ifjúsági Termelőszövetkezet. Szőlőtermesztéssel foglalkoztak. Több generáción át járták az országot és a nagyvilágot a szövetkezetből szerzett jövedelemből.

Népszerű programok voltak a „suli-bulik”. Zenélt itt a Metró és a Gemini együttes. Sok neves ember megfordult nálunk. Beszélgetett a diákokkal Schirilla György, Habsburg Ottó és Habsburg György, Faludy György, koncertezett Pege Aladár, Sugár Rezső zeneszerző és Perényi Miklós gordonkaművész.

1969-ben a fonyódi Általános Gimnázium felvehette Karikás Frigyes nevét. 1972-től Dr. Havranek László kapott igazgatói megbízást. A hetvenes években megszerveződött a kabinetszerű oktatás. A Balaton-part  szakember ellátásának biztosításához a Pécsi Postaigazgatóság kezdeményezésére az iskola fenntartója és vezetése postaforgalmi osztály indítását határozta el. A postaigazgatóság  anyagi áldozatvállalásával az iskola egyik szárnyát átépítették,  1978 novemberében már működött a hivatal és a telex terem. Ekkor alakult meg a néptáncegyüttes Fertői Pál és dr. Havranek Lászlóné irányításával.

Ekkor vezényelte az énekkart először Tengerdi Győző. A két együttes az ország határain túl is bemutatkozhatott. Többször is hatalmas sikerrel léptek fel a Franz-Ludvig Gimnázium vendégeként Bambergben. Az énekkar eljutott a finnországi Tornióba, a néptáncosok Franciaországban is jártak. Elindult a Fonyódi Helikon költőtalálkozó 1980. márciusában Simon Ottó és Fodor András kezdeményezésére. A  Fonyódhoz, Somogyhoz kötődő költők közül verselt itt Fodor András, Takáts Gyula, Bertók László, Csoóri Sándor, Tornai József, Nagy Gáspár, Tüskés Tibor és Simon Ottó.

A cikk a hirdetés után folytatódik


1982-ben az iskola vezetését Bálint Lehel vette át. Az 1980-ban kapott kanadai örökség – Jozef Medjimorec hagyatéka – tette lehetővé, hogy felépüljön a tanuszoda, a fedett futófolyosó a testnevelés, tömeg- és versenysport feltételeinek javítására. Kiépült a vízibázis. Az 1980/81-es tanévtől országosan is úttörőként (az országos számítógép-programot megelőzve) kapcsolódott az intézmény a számítástechnikai kultúra terjesztésébe. Az informatika magas színvonalú oktatása azóta is meghatá-rozó. 1986-ban megkezdődött az iskola átépítése, bővítése, ekkor nyerte el mai formáját: megépült a harmadik emelet, az aula...

A terveket a MAKONA Építészirodában Salamin Ferenc készítette. A színházteremként is szolgáló aulát Háger Ritta Munkácsy-díjas iparművész bravúros falikárpitja koronázza. A kompozíció Mátyás király uralkodására jellemző eszmei tartalmat szimbolizálja. Miért éppen Mátyás király? A rendszerváltozással egy időben felmerült az igény az iskola nevének megváltoztatására. 1990-ben Göttli Ágnes és Molnár Klára első éves gimnazisták javaslata aratott osztatlan sikert. Így lett iskolánk Mátyás Király Gimnázium. Iskolánk Fonyód társadalmi és kulturális életének fontos tényezőjévé vált. Aulánk alkalmas városi rendezvények, színházi előadások, koncertek rendezésére. A klubteremben rendszeresek a  kiállítások. Megcsodálhattuk itt többek között Szikra János, Leitner Sándor, Baricz Katalin, Várhelyi György, Lengyel Zsüli-ett, Vörös András, Lehelné Va-lent Éva, Erdélyi Ernő alkotásait.

1994 óta az iskola igazgatója Bántó Zsuzsanna. Hogy versenyben maradhassunk, megkezdődött az egész épületben az internet-hozzáférés kiépítése. 2000-től az iskola ECDL-vizsgaköz-pont. Sikerült megvalósítani az uszoda felújítását. Így végre a diákság és a város lakossága újra birtokba vehette a létesítményt. A 2004/2005-ös tanévtől hat évfolyamon tanulunk. Beindult a nyelvi előkészítő évfolyam, kiemelt óraszámban tanulhatunk idegen nyelveket és informatikát. Emelt szintű angol és német nyelvi oktatás, emelt szintű matematika, kémia, biológia, és humán tagozat is indult.

Meghatározó értékeink a tudományosság, emberközpontúság, művészetpártolás, és alkotótevékenység, sportszeretet, hagyományos értéktisztelet. Kiváló teljesítményeket nyújtó diákjaink neve ma is olvasható a dicsőségtáblán: Akikre büszkék vagyunk!     

Tetszett a cikk? Ossza meg!
 iWiW 
 
  • A+
  • A-
  • P
  • @>
  • |<

Iratkozzon fel!

Iratkozzon fel a BAMA hírlevelére!

Biztonsági kód

HIRDETÉS

A cikk küldése e-mailben

X
Cikk címe:
Ötven éve alapították „a Mátyást”

Biztonsági kód
A fenti képen látható ellenőrzőkód:

*-al jelzett mezők kitöltése kötelező!

Cikk megosztása a közösségi portálokon

X

Hozzászólások –

eddig 0 hozzászólás érkezett
HOZZÁSZÓLOK

Hozzászólok a cikkhez

A cikkhez csak bejelentkezett olvasóink szólhatnak hozzá.  Miért kell regisztrálnom? Bejelentkezek | Regisztrálok

Miért kell regisztrálnom?

X
Olvasóink fáradhatatlan aktivitásának köszönhetően az elmúlt évek során a megye meghatározó fórumává váltunk,
ahol cikkeink kapcsán értékes viták, párbeszédek alakultak ki. Ahogy e fórum résztvevőinek száma egyre növekedett,
sajnos a komoly hozzászólások közé egyre gyakrabban keveredtek céltalan, romboló beírások. Ezért éreztük úgy,
hogy eljött az ideje annak, hogy a kommentelés lehetőségét regisztrációhoz kössük, kiszűrve az értelmes fórumozást
zavaró tartalmakat. A regisztrációt ugyanakkor a korábbinál lényegesen egyszerűbbé tettük: elég csak nevet,
fehasználói nevet és emailt megadni. Reméljük olvasóink is úgy gondolják, hogy megéri megtenni ezt az egyszeri és
egyszerű lépést azért, hogy barátságosabb közegben, értelmesebb mederben folytatódhassék a párbeszéd.
(Ha problémája akad a regisztrációval vagy a hozzászólás új módjával, "hozzászólás" tárggyal írjon levelet a sonline@sonline.hu címre.)
Előző
  • Kos
  • Bika
  • Ikrek
  • Rák
  • Oroszlán
  • Szűz
  • Mérleg
  • Skorpió
  • Nyilas
  • Bak
  • Vízöntő
  • Halak
Következő

Mai horoszkóp

  • A barátság és a munkája során számos kapcsolatot köt. Sikersorozat következik életében. Szívügyek terén boldog, s bizakodó lehet.
  • A Vénusz pozitív hatására dinamikus, magabiztos, és bármilyen vállalkozásban megállja a helyét. Párkapcsolat terén vigyáznia kell, nehogy zűrzavarok keletkezzenek.
  • Sokat dolgozik. Ha fáradtságot érez, figyeljen oda magára, ne várja meg, amíg a kimerültség miatt lelassul. Baráti kapcsolatai és a szerelmi élete kedvezően alakul.
  • Jól kezdődik és jól is végződik a mai nap. Ha kellően odafigyel a pénzügyekre és az otthoni dolgaira, akkor nem kell semmilyen bonyodalomtól tartania.
  • Szorgalmasan és kitartóan dolgozik. Segítséget is kap egy fontos feladathoz. Számítson rá, hogy egész nap hajtania kell.
  • Egy peres ügyben csak veszíthet. Sokkal könnyebben kellene élnie. Családtagjai sokat segítenek abban, hogy lazábban fogja fel a problémákat.
  • Anyagi gondok nehezítik a helyzetét. Semmi sem úgy alakul, ahogyan remélte. Meggyűlhet a baja hanyag és nemtörődöm ügyintézőkkel.
  • Otthoni problémája egész nap gyötri. Tudja, hogy a dolognak minél hamarabb meg kell oldódnia, vagy pedig önnek kell orvosolnia valahogy. Ha nem kapkod, minden...
  • Tanulmányaiban kedvező fordulatra számíthat. Mindent elérhet, csak ki kell nyújtani érte a kezét. Ha vannak kapcsolatai, azt most remekül hasznosíthatja.
  • Bolygója kedvezően áll, s főként szakmai életében segíti. Legyen kezdeményező, ragadja meg a nagyszerű lehetőségeket! Pénzbevételre számíthat.
  • Szerelmi életét a Vénusz befolyásolja. Gyengédség, flört vagy hatalmas szenvedély, most mindegyikben bővelkedhet.
  • Bolygójának, a Jupiternek köszönhetően vidámság és nagyon aktív szakmai élet várható. Jó oka van a bizakodásra. Este lazítson, séta után olvasson egy könnyű...
Kos Bika Ikrek Rák Oroszlán Szűz
Mérleg Skorpió Nyilas Bak Vízöntő Halak

Ingatlankereső

Receptválogatások

Zsenge zöldségekkel

A tavasz első kincsei - a spárga, a cukorborsó, a karalábé, az újrumpli, a friss tök és a zsenge répa - ilyenkor jelennek meg a piacon. Érdemes belőlük minél többet és többfélét készíteni!

Házhoz visszük a híreket!

Rovatok