Humor, játékosság, történelem

2010. szeptember 2. 20:23
Mától új köztéri szobrokkal barátkozhatnak a kaposváriak. A belváros átépítésével, sétálóövezeteinek kibővülésével egy időben olyan szobrok kaptak helyet, amelyek vélhetően hamar elnyerik az itt élők és a Kaposvárra érkezők rokonszenvét. Az alkotókkal beszélgettünk.

Mik ezek?

X
A sorban látható gombokkal a webes közösségi hálózatokon - iWiW, Facebook - fejezheted ki egy kattintással tetszésedet vagy
oszthatod meg a cikkel kapcsolatos véleményedet ismerőseiddel.

"Tetszik" / "Like" gomb. Ezzel a gombbal a Facebookon fejezheted ki tetszésedet a cikkel kapcsolatban - üzenőfaladon
egyszerűen csak annyi jelenik meg, hogy kedveled ezt a cikket. Ha most éppen be vagy jelentkezve a Facebookra, akkor azt is
látod, hogy ismerőseid közül valakinek tetszett-e már ez az írás. Ha nem vagy bejelentkezve, a gomb megnyomása után ezt
egyszerűen megteheted. (Ez a gomb tényleg csak egy szimpla tetszésnyilvánítás - ha a cikkel kapcsolatban egyből véleményt is
megosztanál, akkor használd a cikk alatti szürke hátterű sorban található "Facebook" feliratot.)

"Megosztás az iWiW-en" gomb. Ezzel a gombbal a legnépszerűbb magyar közösségi oldalon, az iWiW-en tudsz tartalmat
megosztani. A felugró ablakban beírhatod véleményedet is, és ha épp nem vagy bejelentkezve, egyben azt is megteheted.

Kisvonat, tétován elhagyott tricikli, két kislány. Sörös Rita és Szabó Éva teremtményei az Ady Endre utcában egy növénysziget padjánál játszanak.

  Olvasó kislányka az Ady Endre utcában Olvasó kislányka az Ady Endre utcában

– Úgy tűnik, hamarosan megelevenednek a lányok.
– Nagyon jó helyre kerültek, illenek a sok szecessziós épülethez – mondja Sörös Rita. – Tulajdonképpen zsánerszobrok ezek, kicsit naturálisak, különlegességük az, hogy finoman festve van a ruhájuk, ami bronzalkotásoknál nem általános.

– Hogy hívják őket?
– Egyiküket Lili, a kislányom Edit néninek nevezte el. A másik kislányt akár a kaposváriak is megszólíthatják.

– A padon ülő lányka Orbán Ottó Egyformák című versikéjét olvassa éppen... Kik voltak a modellek?
– A gyermekeink után mintáztuk őket, már ami az arányokat, a testfelépítést illeti. „Egyik kicsi, a másik nagy, mégis mása a másiknak”. Egyébként nem könnyű a feladat, hiszen a gyerkőcök nem tudnak 10 napig modellt állni.

– A kisebbik mintha elbambult volna, éppen gazdátlan a tricikli...
– Csak addig, amíg bármelyik kaposvári csöppség birtokba nem veszi! Tegyék bátran!

Aki hétfőn délután az Ady Endre utcában sétált, szembe találhatta magát az utca névadójával, amint éppen Kaposvár neves festőjével, Rippl-Rónaival beszélgetett. Mellettük az alkotó Gera Katalin vezényletével munkások dolgoztak a bronzszobrok alapozásán.
  Ady és Rippl-Rónai találkozója a Kapos előtt Ady és Rippl-Rónai találkozója a Kapos előtt

– Milyen érzés?
– Most már jó, mert a helyükön vannak. De a szállítás és a beállítás miatt mindig izgulok kicsit, hiszen nehéz szobrokról van szó.

– „Nézd, Bandi, milyen szép ez a város!” Korábban azt mondta, hogy a megörökített pillanat közben ezt mondhatta Rippl-Rónai. Ma mit mondana?
– Éppen Újkígyóson mondtam a minap, hogy ilyen szép város nincs az országban. Eddig is klassz volt, de kibővülve az Ady Endre és a Noszlopy utcával igazán gyönyörű lett. Ezt mondja mindenki más is. Annak pedig külön nagyon örülök, hogy ennyi szobor és szökőkút kerül a városba. Bors Pista bácsi szobrai harminc évet vártak türelmesen arra, hogy méltó helyükre kerüljenek Kaposváron, most végre ez is sikerült.

Töltse le a Somogyi Hírlapban megjelent oldalt!

– Ezek már körbejárható szobrok, közelebb állnak a szemlélődőhöz, mennyire elterjedt ez hazánkban?
– Ma már egyre több ilyen szobor készül, annak idején jóformán csak Nyugat-Európában láttunk hasonló, életképszerű kompozíciókat. Ezeket nagyon szeretik az emberek, közvetlenebb lesz a kapcsolat az alkotás és a befogadó között. Másrészt ezek – Kaposváron mindenképpen – esztétikailag és művészileg is értékes szobrok.

A megújult Szivárvány Zeneház előtt üldögél már néhány napja egy vicces-kedves, kacskalábú fiatal leányzó. Mellette a szöveg: Ha magányos vagy, csak ülj le mellém, suttogd el minden titkodat! Én ígérem, hogy hallgatok, s nem árulom el azokat.
  Florentin várja a kaposváriakat a zeneháznál Florentin várja a kaposváriakat a zeneháznál

– Úgy tűnik, Florentin kiszabadult végre a Vaszary képtárból...
– Igen, Florentin kikívánkozott már a kaposvári emberek közé. A képtárban ugyan nagyon sokan voltak körülötte mindig, de az, amit ő igazán akart - kettesben maradni időnként egy-egy emberrel -, csak most válhatott valóra – mondja Weeber Klára szobrászművész.

– Az Európa parkban tótágast álló bohóc a jókedvért „felel”. Florentinnak mi a küldetése?
– A szobrok önmagukban is szépek, de nekem mániám az, hogy mondjanak is valami személyes üzenetet. A bohóc kapcsán nagyon sokan jönnek és mesélik, hogy megsimogatták és valóban jobb kedvük lett. Ha csak annyit érek el, hogy mosolyt fakasztanak a szobraim az arcokra, már megérte. Arra gondoltam, hogy a magányos embereket is fel lehet vidítani. El lehet mesélni a titkainkat Florentinnak, és ő biztosan meg fogja őrizni azokat.

– A humor sem hiányzik a szobraiból.
– Én magam is általában mindent elviccelek, pontosabban a kellő komolyság mellett igyekszem mindent úgy felfogni, hogy valami derű legyen benne. Florentin és a bohóc is ezt a hozzáállást hordozza.

A kaposváriak többsége egyelőre még nem tudja, hogy nemcsak kőből, hanem bronzból is újjáépült mostanra a Szivárvány Zeneház épülete. Utóbbit belülről nem láthatja senki sem, kívülről azonban a vakoknak is megmutatja magát.
  A megújult Szivárvány Zeneház és makettje A megújult Szivárvány Zeneház és makettje

– A Noszlopy utcában immár két Szivárvány is van. Honnan jött az ötlet?
– A belváros átépítésének ez is része volt, s engem kértek fel a zeneház makettjének az elkészítésére – meséli Horváth Balázs szobrász. – Magyarországon egyébként több helyen is láthatnak, tapinthatnak hasonlót, a Budai Várban a Mátyás templom, illetve Pécsen a Széchenyi tér kicsinyített mása is megtalálható.

A cikk a hirdetés után folytatódik


– Korábban a domborművekkel próbáltak hasonló érzetet kelteni a művészek.
– Igen, de azt tudni kell, hogy a domborművek értelmezéséhez tanult látásra van szükség. Ezeket a háromdimenziós maketteket viszont pontosan el tudják képzelni a vakok is, fel tudják mérni az épület tömegét, arányait is. Ráadásul a makett mellett Braille-írással is leírtuk, hogy mit tapinthat az érdeklődő a maketten.

– Alkotói szabadság szempontjából viszont eléggé behatárolt egy ilyen makett elkészítése, megköti a művész kezét.
– Valóban, hiszen kész terv alapján dolgoztam. Amiért mégis különleges ez a munka, hogy nagyon szépek ennek az épületnek az arányai, a díszei. Építészek szerint a homlokzat igazi kuriózum, a szakma jegyzi átgondoltsága, mívessége miatt. Ebből pedig sokat lehet tanulni.

Tetszett a cikk? Ossza meg!
 iWiW 
 

  • A+
  • A-
  • P
  • @>
  • |<

Iratkozzon fel!

Iratkozzon fel a BAMA hírlevelére!

Biztonsági kód

A cikk küldése e-mailben

X
Cikk címe:
Humor, játékosság, történelem

Biztonsági kód
A fenti képen látható ellenőrzőkód:

*-al jelzett mezők kitöltése kötelező!

Cikk megosztása a közösségi portálokon

X
Előző
  • Kos
  • Bika
  • Ikrek
  • Rák
  • Oroszlán
  • Szűz
  • Mérleg
  • Skorpió
  • Nyilas
  • Bak
  • Vízöntő
  • Halak
Következő

Mai horoszkóp

  • A barátság és a munkája során számos kapcsolatot köt. Sikersorozat következik életében. Szívügyek terén boldog, s bizakodó lehet.
  • A Vénusz pozitív hatására dinamikus, magabiztos, és bármilyen vállalkozásban megállja a helyét. Párkapcsolat terén vigyáznia kell, nehogy zűrzavarok keletkezzenek.
  • Sokat dolgozik. Ha fáradtságot érez, figyeljen oda magára, ne várja meg, amíg a kimerültség miatt lelassul. Baráti kapcsolatai és a szerelmi élete kedvezően alakul.
  • Jól kezdődik és jól is végződik a mai nap. Ha kellően odafigyel a pénzügyekre és az otthoni dolgaira, akkor nem kell semmilyen bonyodalomtól tartania.
  • Szorgalmasan és kitartóan dolgozik. Segítséget is kap egy fontos feladathoz. Számítson rá, hogy egész nap hajtania kell.
  • Egy peres ügyben csak veszíthet. Sokkal könnyebben kellene élnie. Családtagjai sokat segítenek abban, hogy lazábban fogja fel a problémákat.
  • Anyagi gondok nehezítik a helyzetét. Semmi sem úgy alakul, ahogyan remélte. Meggyűlhet a baja hanyag és nemtörődöm ügyintézőkkel.
  • Otthoni problémája egész nap gyötri. Tudja, hogy a dolognak minél hamarabb meg kell oldódnia, vagy pedig önnek kell orvosolnia valahogy. Ha nem kapkod, minden...
  • Tanulmányaiban kedvező fordulatra számíthat. Mindent elérhet, csak ki kell nyújtani érte a kezét. Ha vannak kapcsolatai, azt most remekül hasznosíthatja.
  • Bolygója kedvezően áll, s főként szakmai életében segíti. Legyen kezdeményező, ragadja meg a nagyszerű lehetőségeket! Pénzbevételre számíthat.
  • Szerelmi életét a Vénusz befolyásolja. Gyengédség, flört vagy hatalmas szenvedély, most mindegyikben bővelkedhet.
  • Bolygójának, a Jupiternek köszönhetően vidámság és nagyon aktív szakmai élet várható. Jó oka van a bizakodásra. Este lazítson, séta után olvasson egy könnyű...
Kos Bika Ikrek Rák Oroszlán Szűz
Mérleg Skorpió Nyilas Bak Vízöntő Halak

Receptválogatások

Szarvasgombás étkek

Mindenkit emlékeztetnek valami megfoghatatlanra

Etarget hirdetések
Házhoz visszük a híreket!

Rovatok