Kompetencia: nem javítottak a somogyi diákok
Mik ezek?
XA megyék közti rangsorban az utolsó harmad elejére volt elég a teljesítményük a somogyiaknak matematikából és szövegértésből is. A napokban nyilvánosságra hozott összesítés szerint a régió nyolcadikosai érték el a legjobb eredményt matematikából, az ötödik helyen végeztek.
Ám a megyék közti rangsorban éppen matematikából született a leggyengébb eredmény, igaz hatodik osztályban. Somogy csak Szabolcsot, Nógrádot, Jászt és Borsodot előzte meg.
Oktatási szakemberek egybehangzóan állítják: értelmetlen intézmények közti rangsort felállítani a mérésen nyújtott teljesítmény alapján. A szociális hátteret firtató kérdőív visszaküldése ugyanis nem kötelező az intézmények számára, ezek nélkül pedig fals eredmények születhetnek.
Nehéz ugyanis összevetni egy átlagos városi iskolát egy olyan intézménnyel, ahol nyolcvan százalékos a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók aránya. Úgy tűnik azonban, a szülők figyelembe veszik a kompetenciamérés eredményét, amikor iskolát választanak gyerekeiknek.
Az eredmények azt mutatják: többnyire azoknak az iskoláknak nincsenek létszámgondjaik, amelyeknek a diákjai átlag feletti teljesítményt nyújtottak a mérésen. A hatodikosok matematikából például kiemelkedő teljesítményt értek el a kaposvári Kisfaludy, a Zrínyi és a Rákóczi iskolában (érdekesség ugyanakkor, hogy utóbbi iskolások a másik felmérésben a sereghajtók között végeztek!), szövegértésből a Zrínyi, a Kisfaludy és a Kodály diákjai.
A nyolcadikosok közt matematikából jóval az országos átlag fölött teljesített a Zrínyi, a Kisfaludy és a Kodály, szövegértésből a Zrínyi, a Kodály és a Toldi. Valamennyi területen átlag alatti teljesítményt nyújtottak a Pécsi utcai iskola hatodikosai és nyolcadikosai, s gyengébben szerepeltek bizonyos területeken a toponári, a Kinizsi, a Gárdonyi és a Rákóczi iskola diákjai.
A tizedik osztályosok körében végzett felmérés viszonylag jelentős szórást mutat Somogyban, igaz úgy, hogy az általunk vizsgált középiskolák mindegyike felülmúlta az országos átlagot. A kaposvári Noszlopy Gáspár közgazdasági nem túl sokkal, viszont a szintén kaposvári Táncsics jelentősen, mind matematikából, mind szövegértésből. A kaposvári Munkácsy és a siófoki Perczel gimnázium diákjai közel azonos szinten teljesítettek, szövegértésből ugyanolyan teljesítményt nyújtottak, matematikából a perczelesek kissé jobbak voltak.
- A+
- A-
- P
- @>
- |<
Iratkozzon fel!
A ROVAT TOVÁBBI CIKKEI
A cikk küldése e-mailben
XHozzászólások –
eddig 1 hozzászólás érkezett-
1. koborek 2010. március 12. 12:45
Talán ott a legnagyobb probléma, hogy nincs tétje a jobb eredmény elérésének, mert a felsőoktatási intézményekbe már az éppen "kettes" szintet elérőnek is lehetőséget adnak a bekerülésre. Szomorú!Ezen kellene keményíteni, és lenne eredménye is.
Jelentem a moderátornak!
XHozzászólok a cikkhez
A cikkhez csak bejelentkezett olvasóink szólhatnak hozzá. Miért kell regisztrálnom? Bejelentkezek | Regisztrálok
Miért kell regisztrálnom?
X- Legfrissebb
- Legolvasottabb
- Legvitatottabb
Kiemelt témák - SONLINE.HU
Így parkoltok ti! | PÁNTLIKAland | Soma és csapata | Videók | Emelt fejjel! | Olcsó receptek | SÉTA | Kaposvári Egyetem | Csiky Gergely Színház | Pár-beszéd | Napi menü | ValóVilág5
Róluk írtunk legtöbbet
Balázs Árpád | Bíró Gábor | Füstös János | Gelencsér Attila | Gyenesei István | Heizler György | Jakó Gergely | Juhász Tibor | Lamperth Mónika | Mergancz Sándor | Monok Tibor | Móring József Attila | Ormai István | Rátóti Zoltán | Repa Imre | Schmidt Jenő | Sisa Tibor | Sütő László | Szászfalvi László | Szita Károly
Astronet – A nap gondolata
A legtöbb társaság olyan, hogy aki azt a magányosságra cseréli, az jó vásárt csinál. Schopenhauer-
A barátság és a munkája során számos kapcsolatot köt. Sikersorozat következik életében. Szívügyek terén boldog, s bizakodó lehet.
-
A Vénusz pozitív hatására dinamikus, magabiztos, és bármilyen vállalkozásban megállja a helyét. Párkapcsolat terén vigyáznia kell, nehogy zűrzavarok keletkezzenek.
-
Sokat dolgozik. Ha fáradtságot érez, figyeljen oda magára, ne várja meg, amíg a kimerültség miatt lelassul. Baráti kapcsolatai és a szerelmi élete kedvezően alakul.
-
Jól kezdődik és jól is végződik a mai nap. Ha kellően odafigyel a pénzügyekre és az otthoni dolgaira, akkor nem kell semmilyen bonyodalomtól tartania.
-
Szorgalmasan és kitartóan dolgozik. Segítséget is kap egy fontos feladathoz. Számítson rá, hogy egész nap hajtania kell.
-
Egy peres ügyben csak veszíthet. Sokkal könnyebben kellene élnie. Családtagjai sokat segítenek abban, hogy lazábban fogja fel a problémákat.
-
Anyagi gondok nehezítik a helyzetét. Semmi sem úgy alakul, ahogyan remélte. Meggyűlhet a baja hanyag és nemtörődöm ügyintézőkkel.
-
Otthoni problémája egész nap gyötri. Tudja, hogy a dolognak minél hamarabb meg kell oldódnia, vagy pedig önnek kell orvosolnia valahogy. Ha nem kapkod, minden...
-
Tanulmányaiban kedvező fordulatra számíthat. Mindent elérhet, csak ki kell nyújtani érte a kezét. Ha vannak kapcsolatai, azt most remekül hasznosíthatja.
-
Bolygója kedvezően áll, s főként szakmai életében segíti. Legyen kezdeményező, ragadja meg a nagyszerű lehetőségeket! Pénzbevételre számíthat.
-
Szerelmi életét a Vénusz befolyásolja. Gyengédség, flört vagy hatalmas szenvedély, most mindegyikben bővelkedhet.
-
Bolygójának, a Jupiternek köszönhetően vidámság és nagyon aktív szakmai élet várható. Jó oka van a bizakodásra. Este lazítson, séta után olvasson egy könnyű...
Receptválogatások
Gesztenyés desszertek
A gesztenye az egyik téli kedvencünk. A pürét otthon készíteni kissé macerás, de szerencsére készen is megvehetjük, hogy csudás desszert készüljön belőle!









