Krónikusan drága a gyógyulás, az állam rászámol az ágyszámra
Mik ezek?
XProkrusztész, a görög mitológia egyik antihőse, korabeli útonálló az ágyának hosszához szabta a vándorokat, hol nyújtotta, hol rövidítette őket. Székely Tamás egészségügyi miniszter az egészségbiztosítási pénztár kiadási oldala láttán folyamodna valamivel humánusabb eszközhöz. A szaktárca tervezete alaposan megkurtítaná – az ápolási, rehabilitációs, krónikus szintre osztható – egészségügyi tevékenységek dotálását.
Hat hónap után 25 százalékkal, tizenkét hónap után pedig a felére csökkenne a finanszírozás az ápolási osztályokon egy rendeletmódosítás szerint. Jelenleg naponta 5600 forintot kap egy intézet egy napra betegenként, ez csökkenne fél év bennfekvés után 4200, tizenkét hónap után 2800 forintra. A krónikus osztályok ápolási eseteinél négy hónap után 20 százalékos a csökkenés.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) elnöke a rendelet mielőbbi felülvizsgálatát kérte, mert az szerinte veszélybe sodorja a fekvőbeteg-ellátókat. Különösen azok kerülnek nehéz helyzetbe, ahol csak az ápolási, krónikusellátási és rehabilitációs tevékenységet tarthatták meg.
Az elnök, siófoki főigazgató elismeri, hogy át kell gondolni a helyzetet. Két hét múlva üléseznek, és leírják javaslatukat.
– Az „eredendő bűnt” Molnár Lajos 2007. április elsejei rendelete hozta, amikor okkal-joggal, a kihasználtsági mutatók figyelembevételével 15 ezerrel csökkent az aktív ágyak száma – emlékszik Varga Ferenc. – Ugyanekkor hétezerrel nőtt a krónikus ágyszám. A szakmailag nem kellően előkészített rendeletnek most jelentkeznek az anomáliái.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szerint a fő gond az, hogy az új krónikus kapacitás fenntartása miatt a pénzügyileg elszámolható teljesítéseket növelték, s emiatt tavaly jelentősen megemelkedett az elszámolt krónikus ápolási napok száma.
– A krónikus intézetek keresték a lehetőséget a rehabilitáció, a krónikus ellátás és az ápolás között, és értelemszerűen a lehető legjobb finanszírozást próbálták megtalálni – mondta Varga Ferenc. – Az ugyanakkor igaz, hogy a rehabilitáció ilyen szintjére sem szakember, sem technika nem állt rendelkezésre. Az intézetek persze leleményesek voltak, és „vándor vállalkozó orvosokkal” oldották meg a problémát, ami szakmailag itt-ott aggályos lehet.
A MKSZ elnöke szerint az ápolás és a szociális ellátás közötti mezsgyén kell még körülnézni, s tiszta viszonyokat teremteni. Ezzel egybecseng a szaktárca véleménye is, miszerint a krónikusbeteg-ellátásban az idő előrehaladtával egyre kevesebb az egészségügyi, és egyre több a szociális tartalom.
Varga Ferenc szerint ezért veszélyes a finanszírozás kurtítása, hiszen vannak, akik ki tudják egészíteni az ápolási díjat önköltséges alapon, de vannak, akik nem.
Antal Gabriella: akár az 50-80 ezres díj is tovább emelkedhet Marcaliban
Marcaliban, ahol a 270 ágyszám fele krónikus, nagy számolásban vannak ezekben a napokban. Antal Gabriella, a kórház főigazgatója elmondta, már jelenleg is 50-80 ezer forint közötti havi térítési díjat kell kérniük, és elképzelhető, hogy ez most tovább emelkedik. Emellett számolniuk kell, a betegforgalom irányításával teremtve összhangot a bevételek és a kiadások között.
Antal Gabriella hozzátette: a betegek ragaszkodnak a kórházi közeghez, a gyógyító orvosok jelenlétéhez is, bármennyire is „nem gyógyító” osztályon fekszenek. A tapasztalat szerint ugyanis sok krónikus beteg kikerülve az ápolási osztályról, otthoni ápolással vagy szociális otthonban rövid időn belül meghal.
Ez pedig még az egészségügy-szociális területek szűk mezsgyéjén sem lehet életcél.
- A+
- A-
- P
- @>
- |<
Iratkozzon fel!
A ROVAT TOVÁBBI CIKKEI
A cikk küldése e-mailben
XHozzászólások –
eddig 0 hozzászólás érkezettHozzászólok a cikkhez
A cikkhez csak bejelentkezett olvasóink szólhatnak hozzá. Miért kell regisztrálnom? Bejelentkezek | Regisztrálok
Miért kell regisztrálnom?
X- Legfrissebb
- Legolvasottabb
- Legvitatottabb
Kiemelt témák - SONLINE.HU
Így parkoltok ti! | PÁNTLIKAland | Soma és csapata | Videók | Emelt fejjel! | Olcsó receptek | SÉTA | Kaposvári Egyetem | Csiky Gergely Színház | Pár-beszéd | Napi menü | ValóVilág5
Róluk írtunk legtöbbet
Balázs Árpád | Bíró Gábor | Füstös János | Gelencsér Attila | Gyenesei István | Heizler György | Jakó Gergely | Juhász Tibor | Lamperth Mónika | Mergancz Sándor | Monok Tibor | Móring József Attila | Ormai István | Rátóti Zoltán | Repa Imre | Schmidt Jenő | Sisa Tibor | Sütő László | Szászfalvi László | Szita Károly
Astronet – A nap gondolata
A legtöbb társaság olyan, hogy aki azt a magányosságra cseréli, az jó vásárt csinál. Schopenhauer-
A barátság és a munkája során számos kapcsolatot köt. Sikersorozat következik életében. Szívügyek terén boldog, s bizakodó lehet.
-
A Vénusz pozitív hatására dinamikus, magabiztos, és bármilyen vállalkozásban megállja a helyét. Párkapcsolat terén vigyáznia kell, nehogy zűrzavarok keletkezzenek.
-
Sokat dolgozik. Ha fáradtságot érez, figyeljen oda magára, ne várja meg, amíg a kimerültség miatt lelassul. Baráti kapcsolatai és a szerelmi élete kedvezően alakul.
-
Jól kezdődik és jól is végződik a mai nap. Ha kellően odafigyel a pénzügyekre és az otthoni dolgaira, akkor nem kell semmilyen bonyodalomtól tartania.
-
Szorgalmasan és kitartóan dolgozik. Segítséget is kap egy fontos feladathoz. Számítson rá, hogy egész nap hajtania kell.
-
Egy peres ügyben csak veszíthet. Sokkal könnyebben kellene élnie. Családtagjai sokat segítenek abban, hogy lazábban fogja fel a problémákat.
-
Anyagi gondok nehezítik a helyzetét. Semmi sem úgy alakul, ahogyan remélte. Meggyűlhet a baja hanyag és nemtörődöm ügyintézőkkel.
-
Otthoni problémája egész nap gyötri. Tudja, hogy a dolognak minél hamarabb meg kell oldódnia, vagy pedig önnek kell orvosolnia valahogy. Ha nem kapkod, minden...
-
Tanulmányaiban kedvező fordulatra számíthat. Mindent elérhet, csak ki kell nyújtani érte a kezét. Ha vannak kapcsolatai, azt most remekül hasznosíthatja.
-
Bolygója kedvezően áll, s főként szakmai életében segíti. Legyen kezdeményező, ragadja meg a nagyszerű lehetőségeket! Pénzbevételre számíthat.
-
Szerelmi életét a Vénusz befolyásolja. Gyengédség, flört vagy hatalmas szenvedély, most mindegyikben bővelkedhet.
-
Bolygójának, a Jupiternek köszönhetően vidámság és nagyon aktív szakmai élet várható. Jó oka van a bizakodásra. Este lazítson, séta után olvasson egy könnyű...









