Járvány

2020.06.14. 07:48

Jó hír a tobzoskáknak: lekerültek a kínai orvoslás listájáról

Június elején Kína bejelentette, hogy a tobzoska húsa és pikkelyei lekerülnek a hagyományos gyógyászatban használt hozzávalók listájáról, ezzel abszolút megtiltják az emberi fogyasztásra szánt hasznosításukat is. A kormány a lépéssel komolyabb védelem alá helyezte a régóta veszélyeztetett természetvédelmi státuszú állatokat, amelyeket már a kihalás fenyegette.

Forrás: Shutterstock

A tobzoskákat idén kihagyják végre a hivatalos, kínai gyógyszerkönyvből. Nem véletlenül: jelenleg a világon élő nyolc fajuk már évek óta hatalmas veszélyben van – írja az Origo.

Ázsiában és Afrikában elsősorban a húsa miatt keresik, míg a feketepiacon vagyonokat érnek a pikkelyei, mert a hagyományos gyógyászatban előszeretettel használják, bár tudományos bizonyíték nincs arra, hogy hatékony lenne.

Évente több százezer állatot ölnek meg azért, hogy eleget tegyenek az ázsiai piacok igényeinek, hiszen a tobzoskák ma a világ feketepiacainak legkeresettebb emlősei.

„Kína az elmúlt hónapokban betiltotta a vadon élő állatok élelmiszerként történő értékesítését, hivatkozva a betegségek emberre terjedő kockázatára, ám a kereskedelem más célokra bizonyos esetekben továbbra is jogszerű”

– jelentette az állami tulajdonban lévő Health Times.

Az új rendelkezés a tobzoska mind a nyolc fajának kereskedelmét korlátozza. Az Ázsiában őshonos négy faja közül három kritikusan veszélyeztetett fajként szerepel a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) Vörös listáján, ideértve a természetes környezetében ma már gyakorlatilag kihaltnak nyilvánított kínai tobzoskát.

„Régóta szorgalmaztuk ezt a lépést, de most kiderült, hogy az évek óta végzett, folyamatos erőfeszítéseink nem voltak hiábavalók”

– mondta Zhou Jinfeng, a Kínai Biodiverzitás Megőrzési és Zöld Fejlesztési Alapítvány (CBCGDF) főtitkára a The Guardian-nek, amely régóta törekszik a tobzoskák fokozottabb védelmére és a testrészeik kereskedelmi használatának megállítására.

A kínai Nemzeti Népi Kongresszus februárban már tárgyalta a vadon élő állatok húsának fogyasztásának tilalmát, de akkor még felmerült annak a lehetősége, hogy kereskedelmük továbbra is megengedett legyen a szőr- és bőripar számára. Ezt a törekvést tovább erősítette, hogy

egyes tudományos elméletek a tobzoskát az új koronavírus lehetséges közvetítő gazdaszervezeteként azonosították.

És bár a tobzoskák ezzel a lépéssel most gyakorlatilag az óriáspandákkal egyenértékű védelmet kaptak, igazán majd csak akkor „lélegezhetnek fel„, amikor Kína véglegesíti és jóváhagyja a vadon élő állatok védelméről szóló törvény felülvizsgálatát. Erre várhatóan a következő évben kerülhet sor.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!