Járvány

2020.03.17. 09:29

Spanyolnátha és a koronavírus – ebben különböznek

A szerte a világban 50 millió emberéletet követelő, 1918. évi spanyolnátha-járvány referenciaként szolgál a modern pandémiákhoz (több földrészre kiterjedő járvány), de vajon segíthet-e megfékezni a jelenlegi Covid-19 járványt? – tette fel a kérdést az AFP francia hírügynökség.

Forrás: Shutterstock

Járványellenes intézkedéseket ismertetve Emmanuel Macron francia elnök „egy évszázada legsúlyosabb egészségügyi válságról beszélt” az 1918-1919-ben tomboló, Franciaországban 240-250 ezer halálos áldozattal járó spanyolnáthára utalva.

A statisztikákban egyelőre semmi hasonlatosság: egy évszázada milliók haltak meg öt földrészen, a jelenlegi világjárványban néhány ezren.

A két vírus sem ugyanaz, a spanyolnátháé (lényegében influenzáé) A(H1N1) típusú, most pedig koronavírus tombol.

A két járvány kontextusa is radikálisan különbözik

- mutatott rá Freddy Vinet geográfus, a montpellier-i Paul Valéry Egyetem tanára, aki 2018-ban jelentetett meg könyvet a spanyolnátha történetéről La Grande Grippe (A nagy influenza) címmel a Vendémiaire kiadónál.

Lényeges különbség, hogy a spanyolnátha az első világháború idején médiaárnyékban zajlott

- hangsúlyozta Vinet.

A háborúval voltak tele az újságok. A koronavírus esetében ellentétes a helyzet

- jegyezte meg a természeti katasztrófák és veszélyek szakértője.

Az államok is másképp reagáltak: a járvány első hullámában, 1918 május-júniusában „a hatóságok, amelynek rengeteg más gondjuk volt, nem fogták fel a probléma súlyát”

- így Vinet.

Franciaországban a helyzet súlyosságát csak 1918 őszén értették meg, amikor a járvány gyakorlatilag elérte a csúcspontját. Zártak be nyilvános helyeket, de nem egységesen, a hatóságok vaktában kapkodtak.

„Annyi beteg volt, hogy nem volt elegendő munkaerő, se felszerelés, hogy végrehajtsák az olyan intézkedéseket, mint a nyilvános helyek fertőtlenítése” – magyarázta a szakértő.

Az amerikai hadsereg tábori kórháza (Aix-les-Bains, Franciaország) a spanyol influenzajárvány idején. A fénykép 1918-ban készült
Fotó: Shutterstock

„A járvány teljesen szétzilálta a francia hadsereget, de minden ország hasonló cipőben járt, ezért úgy ítélik meg, hogy nem volt döntő hatása a háború kimenetelére” – mondta a földrajztudós.

A valóban hatékony karanténokat az amerikai hadsereg távoli szigeteken – például Szamoán – működtette, ezek voltak azok az egyedüli helyek, amelyek elkerülték a sorscsapást.

Az 1918 márciusában az Egyesült Államokban megjelent járvány eredete ma sem ismert.

Lehetséges, hogy Kínából indult ki, akárcsak a Covid-19 járvány. Egyelőre azonban semmilyen bizonyíték nem támasztja alá ezt a feltevést.

A járvány a spanyolnátha elnevezést főként annak köszönheti, hogy a spanyol sajtó az elsők között volt, amelyek 1918 májusában Európában beszámoltak a betegségről.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!