2004.10.18. 18:04
Járai: a kormány ne támogassa a jegybank-törvény módosítását
Az infláció kedvező alakulása nyomán jó esély van a jövő év végi 4 százalékos inflációs cél elérésére, ezért csökkentette 50 bázisponttal, 10,5 százalékra az alapkamatot a Monetáris Tanács - mondta hétfői tájékoztatóján Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, aki arra kérte a kormányt, ne támogassa a jegybanktörvény módosítását.
[caption id="" align="alignleft" width="110"] Járai Zsigmond
[/caption]Noha a Monetáris Tanács megítélése szerint az inflációt befolyásoló folyamatok összességében kedvezően alakultak és az infláció a májusi csúcs után csökkenő pályára állt, mégis vita volt a kamatmérséklés mértékéről - kommentálta a döntést Járai Zsigmond. Hozzátette: a dezinfláció szempontjából kedvező volt a forint erős árfolyama.
Az idei és a jövő évre tervezett államháztartási hiány, valamint a fizetési mérleg tetemes deficitje jelentős kockázatokat hordoz, ami óvatos kamatcsökkentést indokol, s a jövőben is ez az óvatosság jellemzi majd a monetáris politikát - fogalmazott a jegybank elnöke.
Véleménye szerint 2004-ben az államháztartás eredményszemléletű (ESA alapon mért) hiánya 5,4 százaléknál több, akár 5,8 százalék is lehet.
"A jövő évi költségvetés reális makrogazdasági pályát rajzol fel, ugyanakkor túl kicsi lépést tesz a jó irányba, hiányoznak a szükséges reformok" - jelentette ki Járai Zsigmond. Elmondta azt is, hogy a konvergencia programban foglalt jövő évre vonatkozó 4,1 százalékos államháztartási deficitcél már elszállt.
A jegybank számítása szerint a beadott 4,5-4,7 százalékos államháztartási hiány prognózis 0,5 százalékos kockázatot rejt, mivel a kamatkiadásokat 60 milliárd forinttal alátervezte a Pénzügyminisztérium és az áfa-bevételek is bizonytalanok - fejtegette az MNB elnöke.
"Ezért indokoltan tervezte be a költségvetésbe a kormány a 100 milliárd forintos tartalékot " - fogalmazott a jegybank elnöke.
Ellenezte a jegybanktörvény módosítását Járai Zsigmond és felszólította a kormányt, hogy ne támogassa azt. Véleménye szerint a törvénymódosítás célja az MNB függetlenségének csorbítása.
"Egy európai uniós tagállamban elfogadhatatlan módszer a jegybanktörvény módosítása, ha a kormány nincs megelégedve a jegybank, illetve a Monetáris Tanács döntéseivel, s az alapkamat csökkentését illetve gyengébb forintárfolyamot kíván" - hangoztatta Járai Zsigmond.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Szapáry György, az MNB alelnöke, aki elmondta, hogy a jegybank-törvény módosítása rossz üzenet a piacnak és rossz alkotmányossági precedenst is teremt.
A beadott törvénymódosítás szerint 11 főre bővíthető a jelenleg 9 tagú Monetáris Tanács. Ebben a jegybankot az elnök és a monetáris politikáért felelős alelnök képviseli, a testület 4 tagjának kinevezésére az MNB elnök tesz javaslatot, s azt - egyetértése esetén - a miniszterelnök terjeszti a köztársasági elnök elé. A testület többi (6) tagjának kinevezését illetve felmentését a miniszterelnök kezdeményezi a köztársasági elnöknek.
Járai Zsigmond a törvénymódosítás egyik pontjához hozzáfűzte: a jegybankban nincs monetáris politikáért felelős alelnöki poszt.