2004.11.16. 14:17
Erdő Péter szerint a holokauszttal az egész magyar kultúra lett szegényebb
A holokauszttal az egész magyar kultúra lett szegényebb; a gyász, a keserűség mindannyiunké - mondta Erdő Péter bíboros, prímás a budapesti Magyar Zsidó Múzeum és Levéltárban, ahol, Schőner Alfréd főrabbival közösen megnyitotta a Holokauszt a magyar képzőművészetben című kiállítást.
"Az egész magyar kultúra lett iszonyatosan szegényebb annyi művész, tudós, író, költő és annyi más kiművelt emberfő elpusztításával" - mondta az esztergom-budapesti érsek. Mint hozzátette, "a magyar kultúra egészében hosszú időre tátongó seb maradt".
"A magyarországi holokauszt 60. évfordulója számtalan szomorú eseményre és egy egészében sötét és tragikus korszakra emlékezteti a mai nemzedéket" - mondta Erdő Péter.
A bíboros közlése szerint a most megnyílt kiállítást a múlt hónapban a Római Magyar Akadémián mutatták be, ez is azt tanúsítja, hogy a gazdag művészeti anyag a magyar kultúra egy meghatározó részét tárja a látogatók elé.
"Ahol szándékosan pusztítják az életet, ott az emberi méltóság és minden erre épülő érték is pusztul: pusztul az emberi bizalom és szolidaritás, pusztul a társadalom, benne a tudomány, az irodalom és a művészet" - mutatott rá.
Emlékeztetett arra: amikor származása miatt megbélyegezték a magyar zene és irodalom olyan óriásait is, mint Bartók Béla és Móricz Zsigmond, és olyan magyar költőket gyilkoltak meg, mint Radnóti Miklós, a gyilkos szenvedély a képzőművészetet sem kímélte.
A kiállítás részben olyan művészek munkáit mutatja be, akik maguk is odavesztek a vészkorszakban - közölte a bíboros, hangsúlyozva: a túlélők közül többen a képzőművészet új irányzatának élharcosai lettek, mások műveikben hordozzák a megsemmisítő táborok szörnyűségeit, s vannak közöttük olyanok, akiknek a munkáit a gettó emléke határozza meg.
Erdő Péter közlése szerint minden európai és minden magyar számára reményt jelenthet, hogy "a művészet hosszabb, mint a földi élet", a szépség örökkévalóságért kiált.
A bíboros kiemelte a különböző hitvallások iránti tisztelet jelentőségét, s azt kívánta: a kiállítás adjon minél többünknek tiszta emlékezést, reményt és katarzist, kulturális életünknek, közgondolkodásunknak pedig igaz önmagára találást.
Schőner Alfréd főrabbi rámutatott arra, hogy a holokauszt után a zsidóságnak csak töredéke maradt életben: hatmillió európai és hatszázezer magyar zsidó mártírrá lett.
Az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem rektora felhívta a figyelmet arra, hogy a múzeumban "találkozik a múlt és a jelen". Az egykor ezen a helyen állt házban született a zsidó államot megálmodó Herzl Tivadar, mellette van a világ egyik legnagyobb zsinagógája, ezen a területen volt egykor a gettó, több ezer mártír fekszik a temetőben, s a közelben örökítették meg a zsidó mártírok emlékét is.
A főrabbi hangsúlyozta, hogy a zsidó kultúra a magyar kultúra szerves része. Mint mondta, a művészet tükör az életre; reményét fejezte ki, hogy e tükör a jövőben nem fájdalmat, hanem örömet, nem széthúzást, hanem összefogást, nem gyűlöletet, hanem mindenek felett álló szeretetet mutat.
B. Turán Róbert, a múzeum igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy egykor a múzeum két kilométeres körzetében volt a négy magyar történelmi egyház központja; közlése szerint ez azt jelzi, hogy az egyházak a XIX. század végén komolyan gondolták: "egy nemzeti egység keretében kell élniük".
Közlése szerint a deportálások ellen fellépett Apor Vilmos katolikus püspök "szelleme az, ami itt leng e ház felett is", nem véletlen, hogy az állandó kiállításon megtekinthető a néhai főpap arcképe.
Felidézett egy személyes történetet is, amelyet a "zsidó smink a túlélésért" kifejezéssel foglalt össze. Mint magyarázta, annak idején az üldözöttek megpróbálták színezni a hajukat, hogy fiatalabbnak hassanak, az idősnek tűnő, ősz hajú férfiakat és nőket ugyanis gázkamrába hurcolták.
Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke az kiemelte: komoly üzenete van annak, hogy Erdő Péter eleget tett felkérésüknek és részt vett a megnyitón.
"A rasszizmus, az antiszemitizmus ellen ilyen gesztusokkal lehet a leghatékonyabban harcolni" - mondta, hozzátéve: "úgy gondolom, hogy ez példa lehet nagyon sok politikus számára is".
A megnyitón a magyarországi zsidóság vezetői mellett jelen volt Gulyás Kálmán, a kulturális tárca egyházi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára és David Admon, Izrael Állam budapesti nagykövete.
A december 16-ig megtekinthető - festményeket, grafikákat, szobrokat felvonultató - kiállítás mintegy 90 százaléka a zsidó múzeum gyűjteményéből származik.
A négy teremben kialakított tárlaton látható például Turán Margit: Dachau 1944, Lukács Ágnes: Auschwitzi női tábor, Schönberger György: Deportálás 1944, Lakos Alfréd: Munkaszolgálatosok, Hajnal Mihály: Csillaggal haltak meg, valamint Kádár György: Dr. Mengele válogat és Ne hagyjatok a gázba vinni! című alkotása.
A Magyar Zsidó Múzeum és levéltár honlapja: http://www.c3.hu/~bpjewmus/
-->