– Várjuk, hogy kihirdessék a 2021-es minimálbért és a garantált bérminimumot – mondta Hatta József, a Kapos Coop Zrt. kereskedelmi vezetője. – Mindent egybevéve nagyjából inflációkövető béremelésre készülünk. Társaságunknál pillanatnyilag csaknem 250 ezer forint a bruttó átlagbér, s ha minden kedvezően alakul, akár nagyjából 6000 forinttal kereshetnek majd többet a kollégáim.
Hatta József kiemelte: nem mindegy, hogy egy kereskedelmi társaság melyik térségben működik. A forgalom alapvetően erősebb és egyenletesebb a nagyobb városokban, mint az alacsony népsűrűségű területeken, zsákfalvakban.
– Két megyében – Somogyban és Baranyában – 57 üzletünk van, ebből egy kisboltot 2020-ban zártuk be. – A legkisebb üzletekben általában részmunkaidős kollégákat foglalkoztatunk, s pillanatnyilag négy alacsony forgalmú ABC további üzemeltetése hosszabb távon kérdéses. Ezen felül a nyugdíjba vonuló kollégák pótlása is épp elég munkát ad. Tavaly tíz idősebb munkatársunk köszönt el a cégtől, ez az idén legalább hat embert érint. Ilyen körülmények között kell kigazdálkodni a béremeléshez szükséges összeget, ami korántsem egyszerű.
Megállapodott a 2021-es bérfejlesztésről a Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete. Az áruházlánc tájékoztatása szerint az elérhető legalacsonyabb bruttó alapbér a legnagyobb létszámot kitevő áruházi munkakörökben a próbaidő alatt bruttó 240 ezer, a próbaidő után bruttó 260 ezer forint. A vállalat továbbra is biztosítja a kiemelt teljesítményű áruházak számára az alapbéren felüli kiegészítő jövedelmet. Maczelka Márk, a Spar kommunikációs vezetője közölte: Somogyban kilenc saját üzemeltetésű áruházuk van, melyekben 201-en dolgoznak.
Maráz Ferenc, a kaposvári Marázplast tulajdonosa azt mondta: hosszú évek óta nyáron, az első féléves eredmények figyelembe vételével emelnek bért. Mely tavaly átlag 15 százalékot nőtt, s bár a koronavírus minden céget megviselt, de 2021-ben így is átlagosan 10 százalékkal akarják majd növelni júliustól a fizetéseket.
Vendl József, a tabi Coop Zrt. elnök-igazgatója elmondta: a 19 üzletükben foglalkoztatott 90 dolgozó 70 százaléka eladó, boltvezető-, illetve helyettes és pénztáros munkakörben dolgozik. Rajtuk kívül a karbantartórészlegben, illetve a központban alkalmaznak munkatársakat. A csapat nagy része 3-4 ezer forinttal a minimálbér felett keres. Várják az országos tárgyalások végét.
Év közben tovább javulhat a bérhelyzet
Svajda József, a Magyar Szakszervezeti Szövetség Somogy megyei vezetője szerint példamutató az áruházlánc béremelése. Fontosnak tartja, hogy a minimálbér-tárgyaláson a lehető leghamarabb megszülessen az egyezség. Bár számos somogyi cégnél alacsonyak az átlagfizetések, így a napokban többször jelzett 3-5 százalék körüli béremelés nem jelent feltétlenül komoly változást.
– A dolgozók nagyon várják a fizetésemelést – hangsúlyozta. – S ha ebben a pillanatban csak valóban néhány százalékkal emelkedik meg a minimálbér, de év közben javul a gazdasági helyzet, akkor az eredményesen gazdálkodó somogyi vállalkozások akár két részletben, így augusztusban és októberben is emelhetik a dolgozók fizetését. Ahogy ez az utóbbi időben több cégnél is előfordult megyénkben.
Fotóillusztráció: L. R.