Hazai kék hírek

2025.02.11. 18:25

Ég a ház és egy baba is van az épületben: életmentő telefonszám

Február 11-e a 112-es egységes európai segélyhívó napja. Célja, hogy felhívja a figyelmet a segélyhívószámra, s egyben annak megfelelő használatára, Somogyban az utóbbi időben szándékosan megtévesztő hívások is előfordultak, egy siófoki nőtől kiskorúak kértek segítséget, mert ég egy ház és egy baba is van az épületben.

Bárkivel, bármikor és bárhol baj történhet, épp ezért létkérdés, hogy minden hatóság felhívja a figyelmet a segélyhívószámra, egyben annak megfelelő használatára, Somogyban az utóbbi időben szándékosan megtévesztő hívások is előfordultak, egy siófoki nőtől kiskorúak kértek segítséget, mert ég egy ház és egy baba is van az épületben. Fontos tudni:  a 112-es segélyhívószám minden nyilvános, vezetékes és mobiltelefonról ingyenesen hívható.  A legtöbb mobiltelefonon a 112-es szám a billentyűzár feloldása nélkül is hívható. Abban az esetben is lehet 112-es hívást kezdeményezni, ha nincs hálózat a mobiltelefonon.
– A segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata, és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül és elzárást, pénzbírságot, közérdekű munkára kötelezést vonhat maga után – hívta fel a figyelmet kedden közösségi oldalán a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.  

112
Február 11-e a 112-es  egységes európai segélyhívó napja
Fotó: Horváth Balázs

 

Csak akkor hívd a 112-t, ha baj van

Az indokolatlan hívások egyrészt túlterhelhetik a rendszert, másrészt veszélybe sodorják azok életét, akik valóban a rendőrség, mentőszolgálat vagy a katasztrófavédelem segítségére szorulnak.
Tavaly összesen 506 esetben riasztották a tűzoltókat olyan helyszínre, ahol semmilyen baj nem történt. Amíg a tűzoltók az alaptalan segélyhívásban jelzett helyre vonulnak, addig érkezhet valódi, tényleges segítségkérés, amelyhez a valótlan jelzés miatt később érnek oda vagy egy távolabbi tűzoltóságról kell autót a helyszínre küldeni.

Ég a ház és egy baba is van az épületben: életmentő telefonszám

2024-ben összesen 4985 segélykérő hívás érkezett a Somogy Vármegyei Műveletirányítási Központba, ebből 15 alkalommal szándékosan félrevezették a tűzoltókat és olyan helyszínre riasztották őket, ahol semmilyen baj nem történt.
Mihályka Szabina, a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság (SVKI) szóvivője kedden kérdésünkre azt is közölte: a szándékosan megtévesztő jelzések többsége tűzesetekről szól és leginkább épülettűzről. Volt olyan „telefonbetyár”, aki arról tett bejelentést, hogy felgyújtották somogyszentpáli házát és ketten megsérültek; de háromszor érkezett bejelentés istálló tűzről, veszélyben lévő lovakról is.
Kaposváron több alkalommal lángoló avarról, mezőről és rétről érkezett fals információ – ismertette a szóvivő. – Bejelentést tettek egy siófoki fagyizóban kigyulladt hűtőről is, ami nem kis ijedséget okozott a tulajdonosnak. Egy siófoki nőtől kiskorúak kértek segítséget, mert ég egy ház és egy baba is van az épületben. A jóhiszemű telefonáló elkerülve az időveszteséget, tárcsázta a 112-t, majd kiderült, hiába. A műveletirányítók a telefonálónak feltett kérdések alapján legtöbbször már gyanítják, hogy valótlan a bejelentés, ám a tűzoltóknak meg kell győződniük erről.
A szóvivő rámutatott: azt kell megértenie a „telefonbetyároknak”, legyen szó gyerekről vagy felnőttről, hogy ha egy téves bejelentésre kivonulnak a tűzoltók, s időközben egy súlyos balesetről érkezik például jelzés, ahova ily módon később fog érkezni a segítség, az akár emberéletet is követelhet. Hiszen bizonyos sérüléseknél akár négy percen is múlhat egy embertársunk, akár a telefonáló családtagjának élete is. 
– Általában másfél perc is elegendő a riasztásokhoz, így gyorsan odaérnek a helyszínre a tűzoltóink, de ha 15 kilométerről kell visszajönniük, az súlyos perceket jelent – tette hozzá. 
Mihályka Szabina arra is felhívta a figyelmet: tévhitben él az, aki úgy gondolja, ha a mobil telefonon kikapcsolja a számkijelzést, akkor nem derül fény kilétére és megúszhatja a felelősségre vonást. Jó, ha tudják a névtelenül telefonálók, hogy telefonszámukat akkor is rögzíti a rendszer, ha ők azt letiltották. Ráadásul hangfelvétel készül minden telefonhívásról, így könnyebb a beazonosítás. Aki feleslegesen, valótlan okból hívja a 112-es telefonszámot, szabálysértést követ el és elzárást, pénzbírságot,  közérdekű munkára kötelezést vonhat maga után. 
Sőt a vonulási költségek megtérítését is kezdeményezi a katasztrófavédelem, ami elérheti a fél millió forintot is – közölte az SVKI szóvivője.

 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában