2024.11.29. 19:50
Ezért drága a dubaji csoki, a Balatonnál is hódít a különleges finomság
Nem csak a TikTokon, de a Balatonnál is hódít a dubai csoki. A pisztáciás töltelékkel készült édességet Földes Csilla is elkészítette, bepillantottunk csokoládéműhelyébe, hogy megtudjuk mi a titka a hihetetlen zöld színnek. Megnéztük Balatonlellén, hogyan készül a különleges dubaji édesség.
Dubaji csokit már nagyjából mindenki látott, ha máshogy nem, de az interneten mindenképpen. Kívülről semmi különös nem látszik rajta, de a belseje szaftos és zöldes színű. A valódi arab különlegesség magas minőségű temperált csokoládéból, pisztáciakrémből és úgynevezett knafeh rétegekből készül. A finomság olyannyira népszerű, hogy egy tábla akár 73 ezer forint is lehet. Az édességgyártók sorra csapnak le, sőt amióta népszerűsége csúcsára ért a dubaji csoki, már készült belőle golyó is, de szaloncukorként is hódít.
A Balatonra is betört a dubaji-őrület
Természetesen aki csak teheti kipróbálja, hogyan készíthetné el a szemlátomást gusztusos finomságot, amelyre szó szerint mindenki harap. Földes Csilla, a balatonlellei Csilli Choco Bons alapítója sem tudott ellenállni az édességtrendeknek. – A vásárlók kérése volt tulajdonképpen, hogy legyen dubaji csoki. Én pedig engedtem és nagyon népszerű a kezdetektől fogva, mondta a balatonlellei csokikészítő. Az első tábla elkészülte óta nincs olyan nap, hogy ne csinálna dubaji csokit. Sőt a megrendelők felrobbantották Földes Csilla postafiókját, hiszen csak megrendelésre készít ilyen édességet. – A webshopba nem töltöm fel, mert szerintem összeomlana, mondta a cukrász nevetve.
A Balatonra is betört a Dubai-őrület
Fotók: Németh Levente
Drága és ritka minden hozzávaló
Maga az eljárás nem bonyolult egy gyakorlott szakembernek, mint Földes Csilla. A nehézséget a hozzávalók beszerzése adja. – A pisztácia roppant drága, egy kilogramm belőle közel 50 ezer forint, amiből mindössze három nagy tábla és tizenkét kicsi készíthető el. A szezámkrémre, a speciális török tésztára sorbanállás van, magyarázta. Sőt ahogy egyre népszerűbb az arab finomság, úgy drágul folyamatosan minden alapanyag.
De az a forma, ami kizárólag ennél csokinál használatos is nagyon ritka és nagyon drága. Így annyira nem is meglepő, hogy a dubaji csoki nem a kommersz 800 forintos kategóriát képviseli, a Csilli Choco Bon's dubaji csokija 100 grammos kiszerelésben 2500 forintot kóstál. Az egyediségét a Földes Csillára jellemző festés adja, a belsejében található pisztáciás krém pedig úgy roppan az ember szájában, mint az álom.
Különlegesség a Közel-Keletről
A csoki eltörésével szövetszerűen, szálasan törik a kissé bizarr zöld belső, ami nem más, mint a kataifi tészta. Ezt a közel-keleti élelmiszerüzletekben kadayif néven árulják. Ez az arab knafeh, avagy a török künefe nevű édesség egyik alapanyaga. A cérnametélt tésztára hajazó, de annál jóval vékonyabb tészta a Közel-Keleten egy kedvelt édesség alap. Az ötletadó knafeh desszertet a kataifi tésztán kívül még pisztáciakrémet és tahinit, azaz szezámpasztát, vajat és minimális sót tartalmaz. A töltelék krémes, de önmagában is van tartása, a kalóriatartalmát pedig jobb, ha jótékony homály fedi.
Sonline.hu videó
- Ünnepi díszbe öltözött Kaposvár belvárosa az advent kezdetével
- A biztonság kedvéért ronda pulcsit húztak a futók – fotók, videó
- Sok kisállat életét vesztette, tombolt a tűz az állatkereskedésben
- Autósiskola: van ahol már katonák is tanítják a diákokat
- Tükörsima győzelem, csak nevében volt rangadó a Vasas elleni meccs