Meteor

2024.12.12. 17:33

Meteorraj közeledik a Föld felé!

Pénteken fantasztikus égi tüneménynek lehetünk szemtanúi, ha az időjárás engedi. A Geminidák meteorraj érkezik a Föld közelébe, ezért hullócsillag záporra lehet számítani.

Látványos csillaghullás figyelhető meg az égen péntekről szombatra virradó éjjel, amikor megérkezik a Geminidák meteorraj – közölte az MTI-vel a Svábhegyi Csillagvizsgáló. A Zselici Csillagvizsgáló is különleges eseménnyel készül az égi látványosságra. – Távcsöves megfigyelést tervezünk péntekre, amennyiben ezt az időjárás engedi. De sajnos úgy néz ki, hogy nem lesz erre alkalmas az idő, mondta Mosoni László, a Zselici Csillagpark vezetője. 

geminidák
Érkeznek a Geminidák. 
Fotó: Szendi Péter

Pénteken lesz a Geminidák csúcsa

Hozzátette: a Geminidák megfigyelése nem könnyű Magyarországon, hiszen december 13-a körül van a csillaghullás csúcsa, amikor általában borult, ködös az idő és most még telihold is lesz, amely ugyancsak csökkenti annak esélyét, hogy hullócsillagot lássunk. – Nálunk a Perseidák a népszerű, azzal bepótolhatják a csillagászatkedvelők azt az élményt, amiről ilyenkor jó eséllyel lemaradnak, mondta Mosoni László

Az apró porszemcsék nem üstökös aszteroidától származnak, porfelhő törmelékfelhő kis darabkáit látjuk megsemmisülni a légkörben 

A hullócsillagok vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek kozmikus sebességgel, akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. A Földdel találkozva a felső légkörben ionizálják a részecskéket, és hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre. Ezt látjuk mi hullócsillagként. Bár szórványos meteorok mindig láthatók, az év egyes napjain azonban a Föld üstökösök pályáján kipöfékelt porfelhőkkel találkozik, amelyek látványos meteorrajokat, csillaghullást okoznak. A legismertebb, de nem a leggazdagabb közülük augusztusban a Perseidák.

 

A meteorraj hullócsillagai nem üstökösből, hanem egy földsúroló kisbolygóból származnak. A meteorraj szülőobjektuma az 1983-ban megtalált (3200) Phaethon, amely egy öt és fél kilométer átmérőjű földsúroló aszteroida. Különlegessége abban rejlik, hogy kisbolygó létére üstökösszerű tulajdonságokat is mutat. Pályáján a Naphoz közeledve erősen felfényesedik és csóvát ereszt, közben mintegy „kipöfögi” magából a Geminidák meteorrajt. 

A kutatók feltételezése szerint amint a (3200) Phaethon megközelíti a Napot, annak hője szélsőségesen felhevíti a felszínét, ami a földi kiszáradt tómedrek sárrepedéseihez hasonló jelenséggel jár. Ilyenkor a felrepedt kőzetdarabok és por elhagyhatják a felszínt, porcsóvát alkothatnak és táplálhatják a Geminidák rajt.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában