2025.01.11. 07:33
Béremelés: jelentős összeggel ismerik el a pedagógusok munkáját
Jelentősen, több mint 21 százalékkal emelkedett meg a pedagógusok bére az idén, a magasabb fizetést majd februárban kapják meg az érintettek. A béremelés a köznevelésben 143 ezer pedagógust és a szakképzésben dolgozó oktatókat is megilleti.
Átlagosan bruttó 100-120 ezer forinttal többért nevelik és oktatják a gyerekeket a pedagógusok a szőlősgyöröki Dél-Balatoni Gárdonyi Géza Evangélikus Általános Iskola és Óvodában az év elejétől. A béremelés összesen 17 óvodai és iskolai pedagógust érint. Lukács Anett az intézmény igazgatója megkeresésünkre elmondta, kollégái nem számítottak ekkora emelésre, ezért is örülnek a bérrendezésnek. Lukács Anett arról is beszélt hírportálunknak, van olyan munkatársai, aki Pedagógus II. fokozatban eddig havi bruttó 637 ezer forintot keresett, az emelés után azonban már bruttó 759 ezer forintot kap pótlékokkal együtt. Az a tanár, aki 10-12 éve van már a pályán és jelenleg Pedagógus I. fokozatban dolgozik, bruttó 573 ezer forint helyett, 696 ezer forintot kap majd. Az igazgató kiemelte, azok is jól járnak, akik semmilyen pótlékban nem részesülnek. Egy Pedagógus I. fokozatban dolgozó bruttó 542 ezer forintot kapott eddig, az idei évtől viszont 658 ezret.
Szükség van a pedagógus béremelésre, hogy 844 ezer legyen az átlag
Az új gazdaságpolitikai akcióterv fontos pillére a lakosság jövedelmi helyzetének erősítése. Az idei költségvetés nem csak a versenyszférában tevékenykedők keresetnövekedését tartja szem előtt, hanem a közszolgálatban dolgozókét is. Ennek értelmében minden már elindult életpályaprogram, meghozott bérintézkedés végrehajtásának fedezete rendelkezésre áll ebben az évben. A 2025-ös költségvetés több mint 1600 milliárd forintot biztosít az oktatásban dolgozók (óvoda, általános és középiskola, felsőoktatás) bérére. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár nemrég elmondta, a kormány döntése értelmében a pedagógus átlagbérnek meg kell haladnia a diplomás átlagbér nyolcvan százalékát. Ennek megfelelően a tavalyi 32,2 százalékos emelkedés után idén újabb 21,2 százalékkal nő a tanárok bére. A cél azonban az, hogy a pedagógusok átlagbére elérje a 844 ezer forintot.
Szabó Zoltánné Kudomrák Zsuzsanna a kaposvári Kodály Zoltán Központi Általános Iskola főigazgatója érdeklődésünkre elmondta, valamennyi pedagógus, aki a szakmában dolgozik, örül a béremelésnek. Egyrészt, mert a szakma megbecsülését jelenti, másrészt pedig a hétköznapi életben való működést könnyíti meg. A főigazgató hozzátette, a több mint 21 százalékos béremelést nem mindenki egységesen kapja meg, hanem differenciálás után kerül a pedagógusokhoz.
Van egy egységes alap, melynek a mértékét nem tudjuk, és ezt követően a teljesítményértékelési rendszer alapján lesz egy differenciált bér
– hangsúlyozta Szabó Zoltánné. – A hiányszakmában dolgozó matematika, földrajz, fizika és kémia szakosok pedagógusok 4 százalék helyett, 7 százalék illetménypótlékot kapnak, valamint a hátrányos helyzetű gyerekeket tanító, nevelő pedagógusok differenciált bére is emelkedik – tette hozzá.