2025.03.01. 16:16
Hivatalosan is európai lett a Balaton
Keszthely az első magyar településként csatlakozott az Európai Vidéki Tavak Hálózatához, a nEUlakes szövetséghez. A tagság számos előnyt kínál a Balaton számára is, legyen szó turizmusról, környezetvédelemről vagy nemzetközi kapcsolatépítésről. Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke szerint ez új korszakot nyithat a tó térségének fejlődésében.

Forrás: BAHART
Keszthely 2025 elején csatlakozott az Európai Vidéki Tavak Hálózatához, a nEUlakes szövetséghez. Ezzel az első és egyetlen magyar településként kapott helyet az európai tóparti városok között, amelyek célja a fenntarthatóság, a turizmusfejlesztés és a nemzetközi együttműködés elősegítése.

Fotó: Krausz Andrea
Mit jelent a nEUlakes szövetség tagsága a Balaton számára?
A nEUlakes (Európai Vidéki Tavak Hálózata) szövetsége lehetőséget biztosít Keszthelynek, hogy közvetlenül pályázzon európai forrásokra, részt vegyen nemzetközi projektekben és megismerje más tavak bevált gyakorlatait. Ez a lehetőség a Balaton egész térségére is pozitív hatással lehet, hiszen a projektben szerzett tapasztalatok és ötletek segíthetnek a tó fenntartható fejlődéséhez.
Új korszak a Balaton fejlődésében
Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke szerint a nEUlakes szövetséghez való csatlakozás komoly lehetőségeket tartogat a térség számára:
Ez az Európai Vidéki Tavak Hálózata rengeteg olyan előnyt jelenthet a Balaton térsége számára, amelyből tapasztalatokat szerezhet, forrásokhoz juthat, tehát épülhet. És ugye ezt a csatornát most Keszthely városa nyitotta ki a Balatonnal kapcsolatban, úgyhogy szerintem ez egy nagyon pozitív dolog.
Európai uniós források és fejlesztési lehetőségek
A nEUlakes szövetség tagjaként Keszthely részesülhet az EU-s támogatásokból, melyekkel turisztikai fejlesztéseket, környezetvédelmi projekteket és közösségi programokat valósíthat meg. Az ilyen kezdeményezések nemcsak a városnak, hanem az egész Balaton térségének új lendületet adhatnak.
Ez azért nagyon izgalmas, hiszen az elmúlt 10 évben hatalmas összegek jöttek a Balatonra hazai és uniós forrásokból, magyar koordinációval. Viszont ez a korszak lezárult, ahogy a Magyar Turisztikai Ügynökség elnöke, Guller Zoltán is lenyilatkozta. Viszont ezen a szövetségen keresztül, ha igaz az, amit ők magukról írnak, plusz forrás érkezhet a Balatonra közvetlen uniós fejlesztési forrás, ami a jelenlegi helyzetben csak előnyt jelenthet.
A jó gyakorlatok megosztása is komoly előny lehet
Bár jelenleg Keszthely az egyetlen magyar város a szövetségben, a nEUlakes célja, hogy bővítse tagságát.
"Ez egy nagyon jó dolog. Biztos, hogy ezek a tavak nem mindenben kompatibilisek egymással, de pontosan emiatt a sokszínűség miatt mindenkinek van stratégiája, ami mentén dolgozik, és próbálja a lehető legjobban úgy alakítani, hogy az ott élő emberek sikeresek lehessenek, a hozzájuk érkező vendégek elégedettek legyenek. Most ilyen szempontból is zseniális egy ilyen szövetség, hiszen nem kell feltalálnunk a spanyolviaszt hatvanötödször, hanem mások jó gyakorlataiból kiindulva, akár azokat egy az egyben implementálva, vagy a mi adottságainkra alakítva tudunk előrébb lépni" – mondja lelkesedéssel Fekete Tamás.
Keszthely csatlakozása a nEUlakes szövetséghez nem csupán a város számára jelenthet előnyt, hanem a Balaton teljes térségének is új lehetőségeket kínál. A turizmusfejlesztés, a fenntarthatóság és a nemzetközi kapcsolatok építése mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a Balaton továbbra is Magyarország egyik legfontosabb turisztikai célpontja maradjon.