2025.03.06. 14:30
Autót szakított ketté a vonat: a megdöbbentő vasúti baleset
Törtek és kettészakadtak az autók a vasúti kereszteződésben Somogyban is. A megdöbbentő vasúti baleseteket általában a figyelmetlenség okozza.

Forrás: Bozsó Katalin
Vonat ütözött autóval Nyírbátornál és Szolnokon: az országban csupán néhány nap több vasúti baleset történt, amikor járművek ütköztek mozdonnyal és vasúti szerelvényekkel. Szerencsére Somogyban minimális ezen balesetek száma, ezért a rendőrségi nem tart számon veszélyes vasút-közút kereszteződési gócpontot. A kizárólag anyagi kárral járó balesetek számáról pedig nincs releváns információja a rendőrségnek sem. Néhány éve egy huszonéves belga nő forgalmi okból a vasúti átjáróban rekedt autóját elsodorta a dél-balatoni vasútvonalon közlekedő szerelvény Balatonszabadinál. Olyan meglepő eset is akadt Somogyban, amikor a MÁV beperelte a hiábázó autóst, hogy fizesse meg a figyelmetlensége okozta kárt.

A vasút veszélyes üzem
Az országos adatok szerint 2019-ben és 2020-ban csökkent a vasúti-közúti kereszteződésekben, tehát vasúti átjárókban történt balesetek száma, és ez összhangban volt a közlekedési balesetek számának a csökkenésével. Azonban 2021-ben a vasúti balesetek száma megnőtt, féltucatnyi történt ekkor Somogyban is, közölte érdeklődésünkre a somogyi rendőrség. Vármegyénkben a következő években viszont szerencsére látványosan visszaesett a hasonló balesetek száma: 2022-ben nem volt, 2023-ban mindössze egy, 2024-ben pedig ismét nem történt ilyen baleset. Az adatok kizárólag olyan balesetekre vonatkoznak, amikor gépkocsi ütközött vonattal, és a gyalogosokat érintő balesetek ebbe a körbe nem tartoznak bele, hiszen azok többsége öngyilkosságot takar.
Mindig a vonat az erősebb
Alapszabály, hogy a vonat mindig erősebb, és a féktávolsága több száz méter is lehet, így a mozdonyvezetőnek az átjáróban nincs esélye az ütközés elkerülésére, bármit is tesz, hívta fel erre a figyelmet a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Vasúti átjáró protokoll:
– A vasúti átjárót csak fokozott óvatossággal szabad megközelíteni!
– Biztosított vasúti átjárón csak akkor szabad áthajtani, ha mindkét sorompó nyitva van, a fényjelző vagy hangjelző berendezés nem ad tilos jelzést, illetve a fénysorompó vagy a félsorompóval kiegészített fénysorompó villogó fehér jelzést ad!
– A vasúti átjárón folyamatosan, azaz megállás nélkül, legalább 5 km/órás átlagsebességgel szabad áthaladni!
– Vasúti átjáróban és közvetlenül a vasúti átjáró előtt tilos előzni!
– Ha a vasúti átjárót biztosító berendezés nem működik, minden esetben meg kell állni az átjáró előtt. Csak azután szabad továbbhaladni, ha meggyőződtünk róla, hogy nem jön vonat!
– Fénysorompónál az jelzi az üzemzavart, ha egyik fény sem világít!
– A tilos jelzés a gyalogosokra és a kerékpárosokra is vonatkozik, de még a megkülönböztető jelzést használó járművekre is!
– Csak akkor hajtsanak át a vasúti átjárón, ha kétséget kizáróan meggyőződtek arról, hogy nem jön a vonat!
Ezúton felhívjuk a figyelmet arra, hogy a balesetek elkerülhetők lennének, ha a mind a gyalogosok, mind a gépjárművezetők figyelmesen, kiemelt körültekintéssel, a közlekedési szabályok betartásával közelítenék meg a vasúti átjárókat.
.