Megszámolták a sasokat

2019.02.18. 14:00

 Elkészült a 2019-es sasleltár

Tizenhatodik alkalommal szervezte meg a nemzeti parkokkal és a természetvédelmi szervezetekkel közösen a Magyarországon telelő sasok éves számlálását a madártani egyesület.

Kovács Gábor

A megyék között Somogyban van a réti sasok legnagyobb állandó állománya. 2018-ban 66 ismert költőpár volt, ami azt jelenti, hogy négy párral emelkedett az előző év hasonló időszakához képest. A fiatal sasok kóborolnak, és 5-6 éves korukra érik el az ivarérettséget. Addig próbálnak élő-és költőhelyet foglalni maguknak. Amikor ivaréretté válnak, párba állnak és megkezdik a költést. A Dráva mellett és Belső-Somogyban a halastavaknál a leggyakoribb az előfordulásuk.

– Tudtuk, hogy az állomány növekedése meg fog állni, és valóban lassult, mert telítődik az élőhely – mondta érdeklődésünkre Horváth Zoltán, a Duna-Dráva Nemzeti Park tájegységvezetője. – A költési sikeresség sok tényezőtől függ. A megye egyes részei sűrűn lakottak már a réti sassal, ezért ott kevesebb a táplálék. Ezek a ragadozó madarak erősen őrzik a territóriumukat, zaklatják egymást. A hímek között az is előfordul, hogy ilyenkor elpusztul egy-egy madár.

Tavaly Somogyban 29 sikeres költésből szerencsére 36 fióka született. Általában egy évben 50-60 fióka repül ki, tavaly tehát alacsonyabb lett ez a szám, de az állomány így is emelkedik. Bár a fiókáknak a fele az első télen elhullik az éhezéstől, vagy villanyvezetéknek repül. A 36 egyedből 10-15 éri meg az ivarérett kort. Végül 4-5 párral nőhet stabilan az állomány. A kirepült párok az ország más területein igyekeznek területet foglalni, ahol ritkábbak a réti sasok. A Boronka melléki tájvédelmi körzetben viszont rendkívül sűrű az állomány, de a Dráva mentén Barcs, Csokonyavisonta és Darány térségében is. Csak Nagybajom környékén 8-10 pár réti sas költ.

Fontos tudni, hogy a réti sasok már február közepétől költenek, s tojásrakás idején a legérzékenyebbek. A fákon nincs lomb, a madarak messzire ellátnak és reagálnak a mozgásra. Ha elhagyják a fészket, a fagyos reggeleken a tojás kihűlhet. Az erdőjáróknak erre is kellene figyelniük.

– Sokszor felhívnak bennünket, hogy találtak egy elhagyott sasfészket, itt állnak a fa alatt, fölötte köröz a madár, mit csináljanak? – idézte fel Horváth Zoltán. – Azt feleljük, gyorsan távozzanak, mert bármilyen furcsa, a réti sas már a tojásokon ül. Az erdőgazdálkodókkal jó kapcsolatot építettünk ki, a fészkek körül emberi tevékenységet egyeztetjük, néha korlátozzuk. Februárban az agancsgyűjtők zavarják a leginkább a sasokat, mert a vizes élőhelyeken a sas és a gímszarvas is jól érzi magát.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában