2019.12.12. 09:30
Megriasztják a szülőket a pöttyök
Skarlátos gyermekeket diagnosztizáltak a megyeszékhelyen, juttatta el az információt az egyik aggódó olvasónk a szerkesztőségünkbe. Nem gyakori a hasonló eset, de nem kell megijedni, mert a skarlát ma már könnyen kezelhető, tudtuk meg idősebb Pavlovics György házi gyermekorvostól, aki maga is találkozott néhány napja skarlátos beteggel. Azt hallani, hogy az óvodások között is előfordult ilyen fertőzés.
Fotós: LANG ROBERT
– Azzal jött hozzám az édesanya, hogy a gyerek biztosan evett valamit, és kiütötte, de én régi motorosként rögtön gyanakodtam – felelte kérdésünkre a gyermekorvos. – A skarlát bakteriális fertőzés, ezért ha antibiotikumot adunk, leáll a folyamat, és nem keletezik kiütés. A kezelés hatásos, és két nap alatt tünetmentessé válhat a páciens.
A skarlát (vörheny) heveny fertőző betegség, főleg a hideg évszakban jelentkezik, és Somogyban évente 100 alatti a bejelentett esetek száma, válaszolta érdeklődésünkre a Somogy Megyei Kormányhivatal. Kisebb halmozódások szoktak előfordulni családon, illetve a gyermekközösségeken belül, hangsúlyozták.
A fertőzés a légutak váladékával, cseppfertőzéssel és közvetlen érintkezéssel terjed szájon át, de a kórokozó a bőr sérülésein keresztül is bejuthat a szervezetbe. A betegség lappangási ideje néhány nap.
Gyorsan segít az antibiotikum
A tünetek a következők: magas láz, hidegrázás, torokfájdalom, nehezített nyelés, hányás. Jellemző továbbá a skarlátvörös torok, a tüszős mandulagyulladás. A skarlátra jellemző apró, sűrű, vörös pontszerű kiütések elsősorban a hajlatokban jelennek meg, de az arc kivételével az egész testre is kiterjedhetnek. Időben elkezdett antibiotikum-kezelés esetén a beteg maradéktalanul meggyógyul, erősítette meg a Kormányhivatal népegészségügyi szerve. Kezeletlen esetben a betegség késői szövődményeként veseelégtelenség vagy szívelégtelenség alakulhat ki. A skarlát ellen védőoltás nincs. A megelőzésben fontos a személyi higiénia és a gyakori kézmosás.