Járványügy Somogyban

2020.05.21. 11:30

Etikátlan patikát adóztatni: mentesítésre várnak a különadó alól

Azt javasolja a gazdaság újraindításáért felelős akciócsoportnak az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy a gyógyszertárak esetében tekintsenek el a vészhelyzetben elrendelt kereskedelmi különadó megfizetésétől. Somogyban a gyógyszertárak nagy részét nem fenyegeti többletteher, mert túl kicsik.

Kovács Gábor

A patikákat is sújtó különadó elrendelése a gyógyszertárakat működtető vállalkozásokból ellenérzést váltott ki, mivel úgy vélik, hogy a patikák a koronavírus-járvány idején is a betegek szolgálatában, többletfeladatokat vállalva végezték munkájukat. Az ügyben a gyógyszerész kamara is felemelte a szavát.

– Természetes, hogy vészhelyzetben mindenkinek szolidárisnak kell lennie, és részt kell venni a védekezés költségeiben – ismerte el Szabó Péter Balázs, a Magyar Gyógyszerészi Kamara somogyi elnöke, a lengyeltóti Fehér Holló Patika vezetője. – Azonban azt is figyelembe kell venni, hogy a patikusok fokozottan ki vannak téve a veszélynek, még jobban, mint most a háziorvosok, hiszen a gyógyszerekért a betegek minden körülmények között elmennek. A kollégák helytálltak, tudomásom szerint egy gyógyszertárat sem kellett bezárni a veszélyhelyzet idején Somogyban. Nem mindegy, mert vidéken 10-20 kilométerenként van gyógyszertár, így a betegeknek sokat kellett volna autózniuk.

A kamara megyei elnöke hozzátette: kettős a patikák megítélése, mert hol egészségügyi intézménynek tekintik őket, hol kiskereskedésnek. Ennek megfelelően míg az egészségügyi szakdolgozók ingyen kaptak védőfelszereléseket, a patikusok bár kaptak támogatást, de védekezési költségek ugyanúgy jelentkeztek náluk, mint más gazdasági szereplőknél.

A kis vidéki gyógyszertárakat biztosan nem érinti a külön­adó, mert 500 millió forint feletti éves forgalomhoz kötik. Ha kevés is, mégis lehet somogyi érintett, mert a gyógyszertárak portfóliója változatos: a kis patikák mellett vannak szakrendelők, illetve bevásárlóközpontokban működő gyógyszertári láncok. Más a termékeik összetétele, de Szabó Péter Balázs hangsúlyozta: a forgalom nem egyenlő a haszonnal, mert drága egészségügyi készítményeken is lehet kicsi az árrés.

Negyedével több gyógyszer fogyott

Több mint 30 százalékkal növekedett a vényköteles gyógyszerek forgalma márciusban országosan. Ezen belül Somogyban volt a legkisebb növekedés a megyék között: 26,42 százalékos. A legmagasabb emelkedést Pest megyében mérték, 36,30 százalékot, de Zala és Baranya gyógyszertárai is több mint 31 százalékos növekedést produkáltak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint. Ez annak köszönhető, hogy márciusban három hónapra előre bespájzoltak a betegek a gyógyszerekből a járvány miatt.

A kiugró március után kiegyenlítettebb lett a forgalom. Áprilisban a kiemelt bevásárlóhelyeken lévő patikák forgalma csökkent, mert nem mentek az emberek közösségi térbe. Szabó Péter Balázs arra figyelmeztetett, hogy a márciusban előre kiváltott gyógyszereket jól kell beosztani a betegeknek, mert legközelebb csak három hónap múlva írhatja fel az orvos megint a receptet.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában