Helyi közélet

2024.08.19. 15:26

Fókuszban a vendégszoba: több funkció egyszerre!

A vendégszoba kialakításakor a legfőbb szempont, hogy kellemes környezetet teremtsünk az otthonunkban megszálló külföldi vagy más országrészben élő rokonok, barátok számára. A látogatások közötti időszakokban számos más funkciót is betölthet a helyiség.

Fókuszban a vendégszoba: több funkció egyszerre!

Igazodjunk minden esetben a lakás stílusához.

Az alaprajztól függően erre a lakás kevésbé frekventált részén jelöljünk ki egy kellemes méretű szobát. Nem probléma, ha az ablaka északra néz, esetleg a félszuterénban vagy a tetőtérben helyezkedik el, az viszont lényeges, hogy minél távolabb kerüljön a vendégszoba a nappalitól és a konyhától. Így nem zavarja meg vendégeink pihenését az edénycsörömpölés vagy a gyerekek hangoskodása. Az alapterülete minimum 6-7  négyzetméter legyen, hogy gond nélkül elférjen benne egy kinyitható kanapé, és ne okozzon gondot az ágyazás. Ha nagyobb a tér, további bútorokkal fokozhatjuk a komfortérzetet; ugyanakkor szögezzük le: még a legkisebb vendégszobában is jobban lehet aludni, mint a nappaliban.

Vendégeink kényelmét szolgálja a megfelelő árnyékolás, a tetőtérben erre fordítsunk kiemelt figyelmet. Gondoskodjunk róla, hogy teljesen lesötétíthessük a szobát, ez fontos egyrészt a zavartalan alváshoz, másrészt hogy ne tükröződjön a tv a nappali filmnézés alkalmával. A redőny, a spaletta vagy a fényzáró roló egyaránt jó megoldás. A lamellákból álló zsaluzia résein átszűrődhet napfény, így az nem minden esetben ideális. Amennyiben redőny, spaletta, roló felszerelésére nincs lehetőség, keressünk a térbe illő függönyt. A blackout textileket önmagukban is felhelyezhetjük az ablakok elé, hiszen sok színben kaphatók, vagy bélelhetjük velük a mintás dekorfüggönyt, amely a párnák vagy az ágytakaró anyagát hozza vissza. Ügyeljünk arra, hogy a karnis kétoldalt negyedkörívben elérjen a falig, így a behúzott függöny két oldalánál sem tud bejutni a fény.

Nagyobb lakásokban, családi házakban létrehozhatunk a vendégek számára egy miniapartmant, amelyhez igény szerint egyéb funkciókat is hozzárendelhetünk. Teljes kényelmet biztosít, ha önálló fürdőszoba tartozik hozzá, tusolóval, WC-vel, esetleg szabadon álló káddal vagy akár szaunával. Kapcsolódhat a szobához egy apró gardrób is.

Kis alapterületű ingatlanban összevonhatjuk a vendégszobát és a dolgozószobát. Amikor látogatók jönnek, egy-két napig vagy hétig ideiglenesen az étkező vagy a nappali lehet a home office helye. Az íróasztalt általában fiókok és könyvespolcok veszik körül, az ágyazható kanapé pedig a hétköznapokban ideális a beszélgetéshez, olvasáshoz. Ha a fő funkció az otthoni munkahely, praktikus megoldás a polcokkal, tárolókkal körbeépített, lenyitható dupla ágy, amely felzárt állapotban észrevehetetlen eleme a szobának. Még tapétát, képeket is erősíthetünk az aljára, hogy teljesen falnak tűnjön. Jobb híján a vendégszobába kerülhet a futópad vagy az összecsukható ruhaszárító, és a hétköznapokban a helyiség egyaránt szolgálhat házi moziként, könyvtárként, műteremként, hobbi- vagy játszószobaként.

Az egységes összkép érdekében igazodjunk a lakás stílusához a vendégszoba berendezésnél. A folytonosság nyugalmat, biztonságot sugall, ezért használjuk itt is az enteriőrben megjelenő padlóburkolatokat, falszíneket. Finoman jelezhetjük az új funkciót máshol nem alkalmazott tapétával vagy kárpittal, de az alapokhoz ragaszkodjunk. Más a helyzet, ha otthonunk túlzottan karakteres vagy kifejezetten extravagáns, ez esetben tanácsos semlegesebb stílusban gondolkodni; alkalmazhatjuk például a modern, minimalista vagy városi nomád irányzatok visszafogottabb megoldásait.

Válasszunk natúr palettát, törtfehér, bézs, halványszürke árnyalatokat, természetes fafelületeket továbbá részesítsük előnyben az egyszerűbb tapéta- és textilmintákat. A letisztult vonalvezetésű, modern bútorokat erősebb színű kiegészítőkkel, párnákkal, függönyökkel dobhatjuk fel. Ezt a koncepciót szem előtt tartva klasszikus – jó értelemben vett – hotelhangulatot teremthetünk, ahol a legkülönbözőbb habitusú ismerőseink egyaránt jól érzik majd magukat.

A legfontosabb alapbútor természetesen az ágy. Ha kevés a hely, és ritkán fogadunk vendégeket, a célnak tökéletesen megfelel egy kinyitható kanapé, de ha rendszeresen, hosszabb ideig éjszakáznak nálunk ismerősök, inkább vegyünk ide is franciaágyat. A fekhely mindkét oldalához állítsunk éjjeliszekrényt vagy valamilyen lerakóként használható kisbútort. Szerezzünk be egy fiókos komódot, továbbá egy olyan szekrényt, amelyben pár ruhát fel lehet akasztani. A nagyobb felső rekesszel rendelkező típus a legjobb, hiszen abban elrejthetjük a bőröndöket is. Tágas térbe kerülhet még egy kényelmes fotel, egy kis dohányzóasztallal. 

Amennyiben nem elég nagy a tér egy kétszemélyes ágy számára, keressünk egy kényelmes ágyazható kanapét. A vendégszobába ritkán kerül sarokkanapé, így most az egyenes változatokra koncentrálunk. Két fő csoportba sorolhatjuk ezeket a bútorokat, az egyikbe tartoznak a hosszában ágyazható, többnyire ágyneműtartós darabok, a másikba a falra merőlegesen, előre nyitható típusok. Előbbieknél a fekvőfelület azonos az ülőfelülettel, csak előre húzzuk és a háttámlát lebillentve kapjuk meg a franciaágyat.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában