2024.09.02. 20:00
Beszálltak az öntözésbe a lakók, óriási a szárazság a városban is
Az idei rendkívüli hőségtől nemcsak az emberek, de a növények is szenvednek. Egyesek nehezen tudják elnézni, hogy a környezetükben a szárazság miatt tikkadnak a fák, bokrok és virágok, ám mások nem törődnek vele. Jó és rossz példák is akadnak a somogyi településeken.
Fotó: Lang Róbert
Kaposváron legalább másfél hónapja nem esett eső, nagy a szárazság. A Honvéd utcai tömbbelsőben ingyen vízvételi lehetőség van, ám az ivókútról csupán az emeletes házak lakói közül egyetlen nyugdíjas asszony vesz vizet azért, hogy a közeli növényeket időnként megöntözze a közterületen. Szomorúnak tartja, hogy a többiek közül senki sem követi a példáját, holott ez nem kerülne pénzbe az ott élőknek, csupán fáradságba. Sokan azonban nem veszik ezt a fáradságot, tapasztalta.
Az öntözés Kaposvár közterületein folyamatos, mindennap dolgoznak a Kaposvári Városüzemeltetés szakemberei a zöldfelületek fenntartásán, felelte érdeklődésünkre a Kapos Holding Zrt. Az öntözési területük jelentős, hiszen az évelőágyások összterülete a városban 4400 négyzetméter, míg az egynyári ágyások közel 3000 négyzetmétert foglalnak el. Ezen kívül a mintegy 700 csemetét is rendszeresen locsolják. Útvonalterv szerint haladnak, így biztosítva, hogy minden terület megfelelő gondozásban részesüljön.
Az öntözés különösen fontos idén, hiszen az idei nyár Magyarországon rendkívül meleg és aszályos volt. A gyakori hőhullámok mellett a csapadék mennyisége messze elmaradt a sokéves átlagtól. A talaj nedvességtartalma jelentősen csökkent, ami különösen nagy kihívást jelentett a zöldfelületek megóvásában. A fák védelmére öntözőzsákokat helyeztek ki, amelyek feltöltéséről gondoskodnak. Ezúton is köszönik azoknak a lakóknak, akik önkéntesen hozzájárulnak a közterületi növények gondozásához, locsolásához. Minden ilyen erőfeszítés nagy segítséget jelent és hozzájárul a közösségi zöldterületek fenntartásához, különösen ilyen kritikus időszakokban, mint az idei nyár.
A forró nyár öntözési költségei sem elhanyagolhatók. Bár vannak olyan önkormányzatok, amelyek kedvezők helyzetben vannak, hiszen a Balaton-parton a tóból nyerik a vizet, hogy a közterületeken lévő virágágyásokat és a kisebb fákat öntözzék. Erre engedélyük van, felelte Mészáros Miklós, Balatonboglár polgármestere, aki hozzátette: sok a zöldfelület, így növekvő költséget jelent a munkabér és az üzemanyag ára, mert az aszályban többet kell járniuk. A kisebb településeken könnyebben kiszámolható az öntözési költségek növekedése. Szőlősgyörökön a temetőben lévő dísznövények és a tavaly telepített fák öntözésére nagy gondot fordítottak.
– Már a tavalyi év sem volt esős, az elültetett növények nagyrészt azért tudtak megmaradni, mert rendszeresen locsoltunk – mondta Klotz Péter, Szőlősgyörök polgármestere. – Szerencsére faluhelyen, így nálunk is sok olyan ember él, aki a saját kis kert csapjáról vett vizet nemcsak a portáján használja fel, hanem öntözi vele az utca növényeit is.
Öt nap alatt ezer liter víz fogy locsolásra, tehát kiszámolva havi átlag 15 ezer forint többletköltséget jelent a szárazság Szőlősgyörökön. Egy kistelepülés költségvetésében azonban minden forint számít, sőt még ennél is nagyobb gondot jelent, hogy kevés a közmunkás, így a lakók segítsége aranyat ér az öntözésben.
Locsolókannát ragadtak a nyugdíjasok a szárazságban
A kaposvári nyugdíjasok is szerepet vállaltak a locsolásban, mert még augusztus végén is szaporodnak a száraz napok. A Polgári Nyugdíjas Klub Egyesület jelenleg 45 fős tagsága összefogott a növények érdekében.
– Önkéntes munkával a Cseri parkban kitakarították a játszóteret, és az újonnan elültetett fák locsolózsákját rendszeresen feltöltik vízzel. Örökbe fogadtak egy-egy fát, és minden este kijárnak a parkba öntözni, amíg tart az aszály – mondta Simon Edit az egyesület alelnöke.
Tippek az öntözéshez
- a nap leghűvösebb szakában öntözzük a növényeket
- az ideális öntözővíz hőmérséklete 22-28 Celsius-fok között van
- a hatalmas mennyiségű, bármikor rázúdított hideg víz nem tesz jót a növényeknek