2024.11.17. 19:48
Születése pillanatában csak annyit kértem a lányomtól, hogy küzdjön...
A koraszülöttség világszerte is az egyik legnagyobb kihívást jelenti az egészségügy számára. Évente több ezer kisbaba érkezik a világra a vártnál korábban, ami az újszülött intenzív osztályokon (PIC) dolgozók és a szülők számára egyaránt embert próbáló időszakot jelent. A koraszülések aránya a születések 8–10 százalékát teszi ki hazánkban, ez az arány kétszerese az európai átlagnak.
Földvári-Nagy Zsuzsi, a Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) operatív és szakmai vezetője hangsúlyozta: vártnál korábban érkező gyermekek különleges ellátást igényelnek, hogy elkerüljék az első hónapok súlyos szövődményeit. A Koraszülöttekért Országos Egyesület honosította Magyarországon koraszülöttek világnapját 2012 -ben, melynek célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a koraszülsekre, babák és családjaik helyzetére. Ezen a napon az ország lila színbe öltözik, hogy kifejezze támogatását. – Az egyesületnél mindannyian érintett szülők vagyunk, és teljesen civil szervezetként, szinte teljesen önkéntes alapon működünk – mondta Földvári-Nagy Zsuzsi. Az ilyen események nemcsak a társadalom érzékenyítését segítik, hanem a családok számára is erőt adnak, hogy tudják: nincsenek egyedül.
Egy édesanya története
Kesztyüs Krisztina, egy kaposvári édesanya 13 évvel ezelőtt hozta világra kislányát, aki sokkal korábban született a vártnál. – A terhesség 25. hetében elfolyt a magzatvíz, ezért rohammentővel azonnal Pécsre szállítottak, mivel Kaposváron nem volt megfelelő felszerelés egy ilyen pici baba ellátására – emlékezett vissza Luca édesanyja.
A magzatvíz pótlása már nem volt lehetséges, néhány nappal később beindult a szülés, és sürgősségi császármetszéssel született meg a kislányom. Bevallom, akkoriban szinte fel sem fogtam, mi történik.
Hallottam már koraszülött babákról, és arról is, milyen következményei lehetnek egy ilyen korai szülésnek, de ez egészen más volt személyesen átélni. Luca születése után 910 grammról 840 grammra fogyott, és az első időszakban folyamatosan ingadozott a súlya.
Sajnos minket is sok nehézség ért a születése után. Összesen 67 napot töltöttünk a pécsi koraszülött osztályon, ahol az orvosok mindent megtettek, hogy folyamatosan tájékoztassanak minket szülőket, és hogy nap mint nap küzdjenek a kis hősökért
– mesélte Krisztina. Az édesanya hozzátette, hogy a családja minden szempontból hatalmas támaszt nyújtott neki ebben az időszakban. – Lelkileg és fizikailag is rengeteget segítettek, de úgy érzem, a legnagyobb harcot ilyenkor az anyuka önmagával vívja.
Szinte lehetetlen szavakkal leírni, hogy milyen érzések és gondolatok kavarognak egy ilyen helyzetben. Tizenhárom év távlatából Krisztina már boldogan néz kislányára, aki mára egy életvidám, talpraesett kamasszá cseperedett.
– A születése pillanatában csak annyit kértem tőle, hogy küzdjön. Ezt megtette, és azóta is minden helyzetben megállja a helyét – mondta büszkén az édesanya.
Rossz egészségi állapot, stressz is okozhat koraszülést
A koraszülések hátterében sokszor több tényező is állhat, mint például az anya egészségügyi állapota, a stressz, vagy éppen az ikerterhesség. Bár a magyar neonatológia az elmúlt másfél évtizedben hatalmas fejlődésen ment keresztül, a szülők számára az első hetek továbbra is érzelmileg rendkívül megterhelők. A PIC osztályok, a perinatális intenzív centrumok olyan különleges környezetet biztosítanak, amely a méhen belüli körülményeket szimulálja – optimális hőmérséklettel, páratartalommal és oxigénszinttel –, miközben a legmodernebb technológia és szakképzett személyzet áll a kis hősök mellett. A koraszülött babák élete egy apró csoda, amelyhez hatalmas küzdelem szükséges. A PIC dolgozóinak, a szülők kitartásának és a közösség támogatásának köszönhetően ezek a kis hősök nap mint nap bebizonyítják, hogy mekkora erő lakozik bennük.
Magyarországon a koraszülések aránya a születések 8–10 százalékát teszi ki, évente körülbelül 8000–9000 babát érintve. Ez az arány kétszerese az európai átlagnak. Koraszülésről a terhesség 37. hete előtt és 2500 gramm alatt beszélhetünk. Azok a csecsemők akik a terhesség 24-30. hete között születnek, ők az extrém koraszülött kategóriába sorolhatóak.