Helyi közélet

2024.11.12. 09:18

Szakképzés: megismerték a legújabb technológiákat a diákok

Több száz, a szakképzésben tanuló fiatal számára szerveztek pályaorientációs napot november 8-án a Kaposvári Szakképzési Centrum (KSZC) Lamping József Technikum és Szakképző Iskolában.

A KSZC és a Szobafestő Mázoló Tapétázó Országos Ipartestület (SZMTOI) együttműködésével, a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) védnökségével megszervezett eseményre általános iskolás diákokat is meghívtak, akiknek a házigazda intézmény pályaválasztási nyílt napot is szervezett. A rendezvény keretében együttműködési megállapodást írt alá az SZMTOI a KSZC-vel, mellyel egy már jól működő kapcsolatot szentesítettek, lehetőséget biztosítva a hasonló rendezvények, illetve a szakma és a szakképzés közötti párbeszéd megvalósítására.

szakképzés
Több száz, a szakképzésben tanuló fiatal számára szerveztek pályaorientációs napot Fotó: Lang Róbert

Kerekasztal-beszélgetést is szerveztek a Lamping-iskolában, melyen a szakmai szervezetek, a szakképzés és gazdaság szereplői egyeztették tapasztalataikat. Mayer Judit, a SKIK szakképzési vezetője elmondta, széles körben együttműködnek a KSZC intézményeivel, egyúttal elérik az általános iskolákat is. Törekednek arra, hogy a szülők pontos információt kapjanak a gyerekek szakmaválasztásáról. Figyelnek arra is, hogy a gyerekeket az online térben rövid „információmorzsákkal” érjék el. A rendezvényen Weimann Gáborné, a KSZC főigazgatója az iskolák szakmakínálatáról is beszélt. Hideg Zsigmond Bence, az SZMTOI elnökségi tagja, a Lamping-iskola oktatója elmondta, a festő tevékenység nagyon sokáig nem volt végzettséghez kötött, holott a szakmánk egy bizalmi pozíció, ezért nagyon fontos, hogy ne dolgozhasson benne senki képesítés nélkül.

– Örülök, hogy a közelmúltban sikerült helyreállítani ezt a rossz gyakorlatot – emelte ki.

A résztvevők mindegyike egyetértett abban, hogy a felzárkóztatás rendkívül hangsúlyos szerepet kap a szakképzésben, egyúttal az egyik legnehezebb feladat. Ebben az oktatók mellett komoly szerep hárul az iskolapszichológusokra is, akik sokszor védőhálóként szolgálnak a fiatalok számára. Az orientációs évfolyam, a dobbantó program és a műhelyiskola szintén sok lehetőséget kínál számukra, ahogy többek között az Apáczai-ösztöndíjprogram is, amely nagy segítséget nyújt a jó tanuló és hátrányos helyzetű diákok számára. Azok, akik ebbe bekapcsolódnak, ösztöndíjat kapnak és egy mentor is segíti őket.

A szakképzésbe is beépül a környezettudatosság 

Horváth József, az Ágazati Készségtanács tagja, a PPG Trilak képviselője az emberi, szakmai kapcsolatok fontosságát emelte ki, amelyhez a hasonló beszélgetések nagyban hozzájárulnak. Rámutatott, hogy a cégeknél egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a fenntarthatóságra és a környezettudatosságra. Ezzel párhuzamosan ez a szakképzési intézményeknél beépül az oktatásba. Palkó Tamás, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) alelnöke arról beszélt, előtérbe kell helyezni a digitalizációt, melyre a szakképzésnek fel kell készítenie a munkaerőpiacra kilépő fiatalokat. Az SZMTOI továbbra is kiemelt feladatának tekinti az oktatás támogatását, hasonló pályaorientációs, szakmai napok szervezésében gondolkodik az ország egész területén. A Kaposvári Szakképzési Centrum példáját követve hasonló együttműködési megállapodások megkötését tervezi a centrumokkal.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában