Illeték

2024.12.17. 17:20

A gyémánt mellé csomagoljunk szerződést is a fa alá, a Dubai csokihoz nem kell

Karácsony az ajándékok szezonja, de kevesen tudják, hogy milyen jogi szabályozás alá esik a fenyőfa alá tett meglepetés. Szerződést kellene kötni a nagyobb értékű ajándékokra – ajánlja a közjegyzői kamara.

Szerződést kéne kötni a nagyobb értékű ajándékokra – derült ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) online kérdőívéből. A résztvevőket azzal tesztelték, hogy mit tudnak az egymás közötti ajándékozás szabályairól. 

ajándék, karácsony, ékszer
Szerződést kéne kötni a nagyobb értékű ajándékokra.

A bírósági gyakorlat a 150 ezer forintot meghaladó ajándékokat általában már nem tekinti szokásos mértékűnek, ezt a MOKK felmérését kitöltők több mint fele nem tudta. Az ajándék után alapvetően akkor kell illetéket fizetnie a megajándékozottnak, ha az ajándék értéke meghaladja a 150 ezer forintot. Ilyenkor az ajándék értékének 18 százalékát, ingatlan esetén pedig a 9 százalékát kell az adóhatóság határozatában foglaltak szerint kifizetni illetékként a Nemzeti Adó. és Vámhivatalnak, erről a válaszadók ötödének volt tudomása. Azonban vannak kivételek, és ezzel a megkérdezettek háromnegyede viszont ismert. 

Kell illetéket fizetni az ajándék után?

Nem kell a megajándékozottnak illetéket fizetni, ha testvértől vagy egyenes ági rokontól, vagyis gyermekétől, unokájától, szülőjétől, nagyszülőjétől, illetve, ha a házastársától kapott ajándékot. Ám ez a kedvezmény nem vonatkozik az élettársakra, sem a nem egyenes ági rokonokra. Tízből kilencen nem hallottak még arról, hogy a házastársaknak ugyan illetéket nem kell fizetniük, de az egymás közötti ajándékozásokról közjegyző vagy ügyvéd segítségével kellene szerződést készíteniük.

– Célszerű a nagyobb értékű ajándékoknál egyenes ági rokonok között is írásban szerződni. Így egy adóellenőrzés vagy válás idején a megajándékozott bizonyítani tudja, hogyan jutott hozzá az adott vagyontárgyhoz vagy pénzhez – emelte ki  Tóth Ádám, a MOKK elnöke.

Nem életszerű

Elvétve akadnak hasonló szerződések az ügyvédi és a közjegyzői praxisokban Somogyban. Kimagaslóan nagy értékű ajándékról, például egy műtárgyról született már ugyan ilyen szerződés, de egy átlagos házastársi ajándékozási szerződés felettébb életszerűtlen – felelte érdeklődésünkre Miklós Endre, kaposvári ügyvéd. Ezt erősítette meg Halász Lajos kaposvári ügyvéd is, aki szerint nulla gyakorlata van a hasonló szerződéseknek. Ingóságok között a gépjármű az, amelynek az ajándékozási szerződése kötelező, hívta fel külön a figyelmet.    

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában