2024.12.09. 06:58
Békét akarunk – egy ezüstrózsát ajánlottak fel a politikusnak
Mátrai Márta háznagy asszony október második felében Peruba, majd Argentínába látogatott, hogy együtt emlékezzen az 56-os eseményekre, hiszen mindkét ország fogadott be magyar kivándorlókat. A Fehér farkassal való találkozás után a magyar békepártiság elismeréseként Argentínában egy ezüstrózsát ajánlottak fel.
Szerte a világban élnek magyarok, akik beszélik anyanyelvüket, megülik ünnepeiket, miközben kiemelt figyelemmel kísérik az „óhaza” eseményeit. A diaszpóra magyarsága annak még inkább örül, ha rájuk vetül a fény, és személyesen lehet tanúja, miként ápolja és erősíti velük a kapcsolatot az anyaország – a legkülönfélébb támogatási lehetőségeket felkínálva számukra. Mátrai Márta háznagy asszony október második felében Peruba, majd Argentínába látogatott, hogy együtt emlékezzen az 56-os eseményekre, hiszen mindkét ország fogadott be magyar kivándorlókat. Aguas Calientesben és Cuscóban magyar kulturális projekt megvalósításáról tárgyalt a város elöljáróival, Limában pedig részt vett Mónus József, alias „Fehér farkas” többszörös világrekorder tradicionális távlövő íjász lövésén a Reducto Parkban.
Látogatásának apropóját az adta, hogy idén van a magyar–perui diplomáciai kapcsolatok felvételének 55. évfordulója, ám a két nép közötti kapcsolatok története ennél jóval hosszabb időre tekintenek vissza. A 17. századtól a Peruban szolgáló magyar szerzetesek, különösen a jezsuiták, a keresztény hit mellett a közép-európai tudományos eredményeket is magukkal hozták az Újvilágba. A matematika, a meteorológia és a botanika mellett nagy érdemük, hogy az 1746-os limai nagy földrengés után részt vettek a katedrális újjáépítésében, amelynek tornyai, az innovatív megoldásaiknak köszönthetően, azóta sem omlottak le. A háznagy asszony megköszönte a közép-európai történelem XX. századi viharai elől menekülő több száz magyar menekült befogadását, mivel az 1956-os forradalom megtorlása után Peru kormánya kiállt népünkért és újabb családokat fogadott be. Megtudtuk: az akkoriban aktív Perui Magyar Kultúrkör, amely összefogta a diaszpórát és a helyieket tájékoztatta az itthoni fejleményekről, látogatása idején alakult újjá a magyar nagykövetségen. Az eseményen a résztvevők megszegték a Magyarok Kenyere programnak köszönhetően elkészített hagyományos kovászos kenyeret.
Mint megjegyezte:
Bár kereskedelmi forgalmunk némi visszaesést mutat, de van arra remény, hogy a Perui-Magyar Kereskedelmi Kamara – ennek 12, Magyarországhoz kötődő vállalat a tagja –, valamint a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara sikeresen hozzájárulhat a gazdasági kapcsolatok bővüléséhez.
A háznagy lapunknak elmondta: Peruban kiemelt népszerűségnek örvend a 20 személyt érintő Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram, és a perui hallgatók elégedetten térnek vissza magyarországi tanulmányaikat elvégezve, de az Ibér-amerikai Főtitkárság és a Csendes-óceáni Szövetség keretein belül is van helye a perui hallgatóknak a vízügyi-agrár szakképzés területen. Arról is beszélt, hogy a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem (MATE) jogelőd intézményeinek mintegy két évtizedes az együttműködése perui intézményekkel, amelynek eredményeként a 2000-es évek elején a jogelőd Szent István Egyetem közreműködésével indult meg a szőlőtelepítés az észak-perui régióban, s ez rendkívüli mértékben hozzájárult ahhoz, hogy Peru az étkezési szőlő egyik legjelentősebb exportőrévé válhatott. A háznagyasszony kiemelte, hogy a MATE, mint a régió legnagyobb agráregyeteme, komoly kutatás-fejlesztési tapasztalatokkal rendelkezik, például a szárazságtűrő növények nemesítése terén is nyitott további együttműködésre.
Szorgalmazta egy technikai segítségnyújtásról szóló tárcaközi egészségügyi együttműködési megállapodás létrehozását is, ami az egészségügyi dolgozók képzését támogatná.
Rafael Lopez Aliaga limai főpolgármester ebédet adott háznagy asszony tiszteletére. A kötetlen beszélgetésen a perui partnerek hangsúlyozták, hogy Magyarországra Európa fontos erődjeként tekintenek, amely megvédi a családokat és a keresztény értékeket, és akivel szorosabbra kívánják fűzni kapcsolataikat. Hangsúlyozták, hogy Peruban a lakosság 90%-a konzervatív értékeket vall, így számukra fontos a magzati élethez való jog védelme; szorgalmazzák az örökbefogadás meggyorsítását és az anyatejgyűjtő állomások létrehozását is. Mátrai Márta ezt követően azt javasolta, hogy egy konzervatív-politikai konferenciához kapcsolódóan bátram kerekedjenek fel, hogy részleteiben is megismerjék a magyar intézkedéseket.
Peru után Argentínába utazott a háznagy, ahol hivatalosan is megalakult a képviselőház Argentin-Magyar Baráti Csoportja. Ellátogatott a Mindszentynumba és a Magyar Házban találkozott a magyar szervezetek képviselőivel és részt vett a Plaza Hungria-n felállított székelykapunál tartott október 23-i megemlékezésen. Bartolomé Abdalával, a Szenátus ideiglenes elnökével, illetve Martín Menem képviselőházi elnökkel folytatott megbeszélés egyik témája az volt, hogy idén van a diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója. Kifejezte köszönetét, amiért Argentína az elmúlt közel 150 évben több tízezer magyarnak adott új hazát. Argentína a nehéz időkben nemcsak befogadta őket, hanem közreműködött identitásuk fenntartásában is.
A háznagy asszony itt is kitért az oktatási kapcsolatokra, s felhívta a figyelmet a Stipendium Hungaricum ösztöndíj helyekre, röviden ismertette a MATE nemzetközi tevékenységét és jelezte az egyetem együttműködési készségét argentin partnerekkel, valamint átadta a MATE tevekénységét illusztráló kiadványokat; köztük a kaposvári campus kínálta lehetőségekkel.
Az Argentin-Magyar Baráti Csoport elnökével, Carlos García-val folytatott megbeszélésen került sor a csoport megalakulását tanúsító jegyzőkönyv aláírására. Carlos García hangsúlyozta, hogy örömmel vállalta a csoport elnökségét, mivel a Chaco tartományban lévő választókerületében él a legnagyobb magyar közösség, amely fontos szerepet játszik a helyi gazdaságban is.
A háznagy köszöntőt mondott a nagykövetség nemzeti ünnepi fogadásán, amelyet egy nagyszabású magyar-argentin koncert követett a Szabadság Palotában a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója alkalmából, mintegy 500 fő részvételével – köztük az argentínai magyar szervezetek képviselőivel. A háznagy asszony ellátogatott Juan Carlos Pallarols ezüstműves műhelyébe. A család mintegy 300 éve foglalkozik ezzel a mesterséggel. A 82 éves, jelenleg is aktív mester nagyapja Barcelonából vándorolt ki a XX. század elején. Az egyedi darabokat évtizedek óta vásárolják uralkodóházak, államfők, üzletemberek, élsportolók és ismert divatcégek a világ minden tájáról. A legismertebb műve egy ezüstrózsa, amelynek egy példányát felajánlotta az országgyűlés részére, a magyar békepárti politika elismeréseként. A rózsát kész lenne a jövő év első felében tervezett európai útja során személyesen átadni Kövér László házelnöknek.
A perui indiánok 80 százaléka vérszegény
Patrícia Juárez, a perui kongresszus első alelnöke elmondta: bár Peru kiváló adottságokkal rendelkezik, s az utóbbi években szép eredményeket ért el az agrárexport terén, jelentős kihívásokkal küzd az évek óta tartó szárazság és ebből fakadó erdőtüzek miatt. Ezért különösen nagyra értékelik a magyar mezőgazdasági együttműködésre, szakemberképzésre vonatkozó felajánlást, de arról is beszélt: az egészségügyi ellátás hiánya komoly problémát jelent, s bár az általános alapellátás biztosított, a vidéki közösségeknek nagy szükségük van további fejlesztésekre. Az őslakos indián közösségnek 80%-a vérszegény.
A golyóstoll feltalálójának kaposvári volt az édesanyja
Az argentínai találkozón Bíró László magyar újságíró, festőművész, az egykori, zsidó származású terézvárosi fiú neve is szóba került, akinek legismertebb találmánya, a golyóstoll tette világszerte ismertté. Ráadásul kevesen tudják róla, hogy édesanyja a kaposvári születésű Ullmann Janka volt. Mátrai Márta a gidófalvai születésű Czetz Jánosra, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc honvédtábornokára, az argentin hadsereg kiemelkedő szervezője és Argentína első nemzeti katonai akadémiájának alapító igazgatójára is emlékeztetett, aki választott hazájában is maradandót alkotott, így, mint megjegyezte, közös nemzeti büszkeségeinknek tekinthetjük őket.