Tizenöt somogyi és tíz tolnai szakembert képeznek Kaposváron

2024.12.01. 21:00

Vizsgáznak a falugondnokok

A Somogy Vármegyei Önkormányzat idén is megszervezte a falugondnokok kötelező képzését, amelyre ezúttal Tolnából is érkeztek a kaposvári Vármegyeházára – tudatta Biró Norbert.

Fotó: Lang Robert Kaposvar

A vármegyei közgyűlés elnöke kifejtette: A falugondnok személye kiemelten fontos egy-egy település életében, hiszen a szociális alapellátás egyik kulcsfigurája ő, aki talán a legjobban ismeri az ott élők örömeit, gondjait. Komplex, sok ismeretet igénylő munkakörről van szó, ezért elengedhetetlenül fontos, hogy arra rátermett, megfelelően képzett személy töltse be azt. Felkészítésükben immár évek óta a vármegyei önkormányzat is szerepet vállal. 
Jelenleg 15 somogyi és 10 tolnai falugondnok képzése zajlik a január 31-ig szóló terv szerint. Elsődleges cél a felkészítésük a kistelepüléseken végzendő alapfokú szociális szolgáltató feladatok ellátására, és a hivatalokkal, intézményekkel, szervezetekkel való kapcsolattartásra. Emellett fel kell készülniük a rászorulóknak megfelelő segítségnyújtásra, emberi kapcsolatok ápolására a település lakosaival, hiszen ők olyan közösségi szereplők, akiknek feladata a kistelepüléseken élő emberek életének megkönnyítése és a közösség erősítése. 

A falugondnoki szolgálat célja, hogy segítse az aprófalvakban és a külterületeken élők mindennapjait
A falugondnoki szolgálat célja, hogy segítse az aprófalvakban és a külterületeken élők mindennapjait 
Fotó: Lang Róbert 

Szerteágazó a falugondnokok munkaköre 

A falugondnoki szolgálat célja, hogy csökkentse az aprófalvak és a külterületi lakott helyek szolgáltatás- és intézményhiányból eredő hátrányait. Munkakörük szerteágazó, hiszen magába foglalhatja az étkeztetésben való közreműködést, a gyógyszerbeszerzést, a hivatalos ügyek intézését, a háztartási feladatok elvégzésében való segédkezést. Emellett a falugondnok szervezhet közösségi programokat, rendezvényeket, hogy erősítse a helyi közösség összetartozását és segítse a szociális kapcsolatok kialakítását és közvetítőszerepet is betölthet a lakosság és az önkormányzat között. Munkája mind a lakók, mind az önkormányzat számára előnyös, hiszen előbbiek számára könnyebb hozzáférést tud biztosítani a szolgáltatásokhoz, ami biztonságérzetet is nyújt. Illetve sokan élnek magányosan egy-egy kistelepülésen, számukra csökkenti az egyedüllét érzését. S nem utolsósorban a közösségi életerősítésében is szerepet játszik. Az önkormányzatok jobb kapcsolatot alakíthatnak ki a lakosokkal, hatékonyabban tudnak segítséget nyújtani a rászorulóknak. Ebből is jól látszik, hogy a falugondnok nélkülözhetetlen szereplője a kistelepülések életének. 

Fotó: Kraft Robert

Munkája hozzájárul a lakók életminőségének javításához, a közösség erősítéséhez és a település fejlődéséhez. Nyilván nem minden településen ugyanazokkal a feladatokkal kell szembesülniük az érintetteknek, ezért is fontos, hogy átfogó ismeretük legyen. A vármegyei önkormányzat ehhez szeretne olyan ismereteket biztosítani, mellyel megkönnyítjük a feladatellátást. Az elméleti oktatás helyszíne Kaposváron a Vármegyeházán zajlik, a gyakorlati képzés helyszíne Somogy vármegye valamely településére kerül, majd február 11-én záróvizsgára kerül sor. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában