2024.12.08. 19:42
Kész a karácsonyi rémálom: életveszélyes a fényfüzér, füstöl a konnektor
Az ünnepi hajrában sokkal több időt töltünk otthon, többet használjuk az elektronikus készülékeinket. Összegyűjtöttük, melyek a legveszélyesebbek és annak is utánajártunk, hogyan előzhető meg, hogy rémálom legyen a karácsony.
Az ünnep közeledtével fénybe borulnak az otthonok. Jobb esetben csak a lámpák fényétől, vagy a LED izzóktól, de hoztunk néhány tippet, hogy biztonságban teljen a karácsony és a várakozás időszaka.
Adventre sokan feldíszítik otthonaikat izzósorokkal, amiket a legkülönfélébb helyekre helyeznek el a lakástulajdonosok. – Ezekkel elvileg nincs probléma, mert a kültéri égősornak az előnye, hogy vízmentes. Csak arra kell figyelni, hogy az aljzat, ahova bedugják fedett helyen legyen, ne érhesse víz, figyelmet Pandurics Richárd várdai villanyszerelő. Ha ugyanis víz kerül bele, akkor zárlatos lesz.
Karácsony meglepetések nélkül
Ilyen meglepetést pedig senki sem szeretne karácsonyra. De már vannak modern kültéri fényfüzérek is, amelyekhez nincs szükség háózati áramra. – Ajánlom a napelemes izzókat, amelyekhez nem kell konnektor és elég sokáig világítanak, tette hozzá Pandurics Richárd. Elmondta: beltérre is az elemes izzósorokat ajánlja inkább, amelyek akár újratölthető telepekkel is működtethetőek, így óvva a környezetet.
– Másik probléma az adventkor, hogy a régi elektromos hálózatú lakásban túlterhelik a rendszert, mondjuk egy új elektromos főzőlappal, vagy több eszköz egyidejű használatával. Ilyenkor több megkeresésem van, hogy égett szagot éreznek a kötődoboznál, tette hozzá a várdai villanyszerelő.
Nem csak a dekorációk lehetnek veszélyesek, a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tájékoztatása szerint idén már 223 lakástűz keletkezett a vármegyében, amelyből 58 elektromos eredetű volt. Mihályka Szabina, a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője is arra hívta fel a figyelmet, hogy a régi építésű házakban nem a mai kor terheléséhez tervezték az elektromos hálózatot.
Amíg régen egy porszívó teljesítménye 600-1000 Watt között mozgott, napjainkban 1500-2200 Wattal dolgozik, egy hajszárító a korábbi 300 Watt helyett már 1000-1500 Wattot fogyaszt. És akkor még nem beszéltünk a mikrohullámú sütőkről, a klímaberendezésekről, főzőlapokról, tűzhelyekről, amelyek szintén túlterhelhetik a régi hálózatokat.
Felismerhető a baj
Természetesen nem kell megvárni, hogy füst legyen a lakásban, mert az elektromos hálózat korszerűtlenségére utalhat, ha többször pislákol a lámpa vagy szikráznak a konnektorok. Ilyenkor azt tehetjük, hogy a nagy teljesítményű készülékeket – elektromos kandalló, automata mosógép, szerszámgépek – nem használjuk egyidejűleg.
Túlmelegedés, rendellenes működés, furcsa, égésre utaló szag esetén azonnal válasszuk le az elektromos berendezést a hálózatról, húzzuk ki a konnektorból! Ha elutazunk, vagy karácsonyi vacsorára vagyunk hivatalosak, ne hagyjuk áram alatt, konnektorba dugva a fényfüzéreket, a karácsonyi izzósort sem, mivel ezek még kikapcsolt, készenléti állapotban is fogyasztóként üzemelnek. Esetleges meghibásodásuk tüzet okozhat!
Ne szaladjunk a kannáért!
Elektromos eredetű tüzet tilos vízzel oltani, emelte ki Mihályka Szabina szóvivő. Az oltáshoz használjon porral oltó készüléket vagy, ha nincs ilyen a háznál, akkor használhat valamilyen nem gyúlékony, nagy felületű anyagot, amely elzárja az oxigént a tűztől. A tűz másodpercek alatt rohamosan terjedhet, így ha lát esélyt a tűz megfékezésére és eloltására, akkor azt azonnal kezdje meg! Ha nincs ilyenre lehetőség, akkor az első dolga a tűzoltók értesítése legyen, majd áramtalanítsa az épületet.
A hosszabbító veszélyei
Ünnepek idején se terheljük túl a hosszabbítókat, elosztókat, több elektromos hosszabbító kábelt ne csatlakoztassunk egymásba! Nagyon fontos, hogy ne használjunk hosszabbítót, kábeldobot feltekerve. A feltekert kábel terhelve túlmelegszik, megolvad, tüzet, égési sérülést okoz.
1. Hűtőszekrények és fagyasztók
A szabályok szerint a hűtőszekrényt a szabványos kábellel és csatlakozóval, külön neki fenntartott konnektorba kell csatlakoztatni. A hűtőszekrény egy folyamatosan üzemelő, sok energiát igénylő eszköz, amelyet a nap 24 órájában üzemeltetnek, még akkor is, ha nincsenek otthon az emberek.
Nem ajánlott hosszabbítóval csatlakoztatni
, mert ez növeli a feszültségingadozások esélyét. Ha mégis ez az egyetlen lehetőség, akkor be kell tartani néhány feltételt
2. Mikrohullámú sütő
A mikrohullámú sütő sok energiát fogyaszt, akárcsak az elektromos sütő, ezért külön konnektorba kell csatlakoztatni. Egyes mikrohullámú sütők, például a grill és konvekciós funkcióval ellátottak, nagyobb teljesítményűek, mint a mosógépek. Ezért a legjobb, ha a nagy teljesítményű mikrohullámú sütőt külön konnektorba csatlakoztatjuk.
3. Kávéfőzők és kávédarálók
Még egy kis kávéfőző is nagyon sok energiát fogyaszt, hogy a kávébabból varázslatos forró italt varázsoljon. Ezt szem előtt tartva kerüld a hosszabbító használatát.
4. Kenyérpirítók
A gyártók azt javasolják, hogy hosszabbító nélkül használjuk a készüléket. Ugyanis a kenyérpirító besejében lényegében egy csomó vezeték található, amelyek izzanak a kenyérszeletek megpirításához. Ezek felmelegítéséhez szükséges áram könnyen túlmelegítheti a hosszabbítót is. Ugyanez vonatkozik a gofri- és a palacsintasütőkre is.
5. Multicookerek és gyorsfőzők
A multicooker a maga akár 1500 wattos teljesítményével egy további komoly energiafogyasztónak számít, de előnye, hogy hosszú ideig felügyelet nélkül is üzemeltethető. Ezért érdemes meggyőződni róla, hogy biztonságosan csatlakozik a konnektorhoz, és nem egy hosszabbítóba van bedugva más gépekkel együtt.
6. Hajformázó eszközök
A hajszárítók, hajsütővasak és hajvasalók nagyon sok energiát fogyasztanak. Valójában a kismegszakító leoldásának megakadályozása érdekében mindegyik eszközt közvetlenül a konnektorba kell csatlakoztatni.
7. Fűtőtestek és légkondicionálók
A télen sok háztartásban használatos hősugárzó vagy konvekciós fűtőtest az egyik legfőbb tűzveszélyforrás. Mind a fűtőtestek, mind a légkondicionálók ciklusosan be- és kikapcsolnak működés közben, és bekapcsoláskor nagyon sok energiát fogyasztanak. Ez túlterhelheti a hosszabbítót, ami kioldhatja a kismegszakítót, de akár túl is melegedhet. Ezért ezeket a készülékeket mindig egy fali konnektorba kell csatlakoztatni.
8. Hosszabbító a hosszabbítóba
A lehető legrosszabb, amit tehetünk, ha egymásba dugjuk az elosztókat. Nem erre tervezték őket és valójában több hosszabbító összekötése, a leggyorsabb módja az elektromos hálózat túlterhelésének, és veszélyezteti mind a készülékeket, mind a lakókat, és a legtöbb tűzvédelmi előírást is megsérti. Ha nem elegendő a konnektorok száma, próbáljunk meg néhány eszközt (legalább ideiglenesen) kikapcsolni.
Őrangyal a füstérzékelő
Az ünnepi tüzek megelőzésének egyik legjobb eszköze a füstérzékelő, hívta fel a figyelmet a katasztrófavédelem. A berendezés tűz keletkezésekor hangosan sípol, segít azonnal tudomást venni a tűzről, így van idő azt eloltani, vagy kimenekülni és hívni a tűzoltókat Már néhány ezer forintért lehet olyan füstérzékelőt kapni, amelyik füst esetén nemcsak hangosan sípol, hanem a WIFI hálózatra csatlakozik az okostelefonra is jelzést küld. Egyedül élő idős hozzátartozóknak például egy ideális karácsonyi ajándék.