Jegyzet

2024.12.06. 10:01

Kiégés ellen

A munkahelyi kiégés egyre gyakoribb jelenség, amely sajnos túl sok ember mindennapjait árnyékolja be. Véleményem szerint ez nemcsak egyéni probléma, hanem egy mélyebb társadalmi tünet, amely a teljesítmény-központú kultúra, a túlterheltség és az érzelmi elismerés hiányának eredménye. Bár a kiégést gyakran az egyén „gyengeségeként” bélyegzik meg, valójában sokkal inkább a környezet és a munkahelyi elvárások következménye, mintsem személyes kudarc. 

kiégés
Kiégés ellen: változtassunk a munkahelyi szokásainkon vagy a prioritásokon
Fotó: Shutterstock

Úgy vélem, a kiégés legnagyobb veszélye abban rejlik, hogy lassan és alattomosan kúszik be az életünkbe. Eleinte talán csak egy kis fáradtságként vagy motivációhiányként érzékeljük, de idővel kimerültséghez, érzelmi eltompuláshoz és a munka iránti közönyhöz vezethet. 

Kiégés ellen: változtassunk a munkahelyi szokásainkon vagy a prioritásokon

Az ember elveszíti az örömöt nemcsak a munkájában, hanem gyakran az élet más területein is, és ez a spirál egyre mélyebbre húzhat. A kiégés elleni harc legfontosabb eleme az önismeret és az időben történő felismerés. Meg kell tanulnunk figyelni a testünk és lelkünk jelzéseire, valamint határokat húzni, amikor szükséges. Ugyanilyen fontos azonban a munkahelyi kultúra változása is: a vezetők és munkáltatók felelőssége, hogy támogató környezetet teremtsenek, ahol a dolgozók nem érzik magukat túlterheltnek vagy mellőzöttnek. 
A legnehezebb talán elfogadni, hogy nem vagyunk pótolhatatlanok, és néha vissza kell lépnünk, hogy újra egyensúlyba kerüljünk. A kiégés jelzés arra, hogy változtatnunk kell – akár a munkahelyi szokásainkon, akár a prioritásainkon –, és ez nem gyengeség, hanem bátor döntés. Az élet túl rövid ahhoz, hogy kizárólag a munka határozza meg. 
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában