Tévhit?

2024.12.04. 07:00

Tényleg az egészségét kockáztatja, aki műkörmöshöz jár?

A műköröm és a géllakk ma már nem számít elérhetetlen luxusnak, ám időről-időre felröppen a hír, az egészségét kockáztatja az a nő, aki műkörmöshöz jár.

A rendezett, ápolt köröm az igényesség egyik legfontosabb jele, és sok nő számára a mindennapi higiénia elengedhetetlen része. Azonban a szép körmök mögött olyan kockázatok is húzódhatnak, amelyekről nem árt tájékozódni. A műköröm viselésének azonban lehetnek veszélyei.

műköröm, műkörmös
Veszélyeket is rejthet a műköröm?

A műköröm viselésének veszélyei 

Frey Veronika kaposvári körömgyógyász és podiáter arra figyelmeztet, hogy a műköröm viselése számos kockázatot rejthet magában, különösen akkor, ha nem megfelelő alapanyagokat vagy technikákat alkalmaznak. – A nem megfelelő alapanyagok felvitele, illetve különböző gyártók termékeinek keverése ugyanúgy károsíthatja a körömlemezeket, mint az otthoni, YouTube-videók alapján készített körmök – hangsúlyozta Frey Veronika. – Bár sok esetben csupán bőrirritációt okoz a szakszerűtlen eljárás, előfordulhatnak komolyabb szövődmények is. A legnagyobb problémák közé tartozik például a részleges körömvesztés, amelynek következményeként a felső ujjperc csontja felfelé kezdhet nőni. Ez megakadályozza az új köröm megfelelő megtapadását – tette hozzá a szakértő. 

Frey Veronika kiemelte, hogy nem elegendő csupán minőségi alapanyagokat használni: a professzionális alkalmazás elengedhetetlen. – Ha egy műköröm folyamatosan elválik a természetes körömfelülettől, úgynevezett fellevegősödés alakul ki. Ez lehetővé teszi, hogy baktériumok, akár a víz által, bejussanak a köröm alá, ami súlyos gombás fertőzéseket, sőt, akár csonthártyagyulladást is okozhat – figyelmeztetett a körömgyógyász.

Az Európai Unióban szigorú szabályozások vonatkoznak a kozmetikai termékekre, így a műkörömépítéshez és géllakkokhoz használt anyagokra is. Az uniós bizottság számos összetevőt az egészségre veszélyesnek minősített, és ezek használata tiltott a kozmetikai iparban. Az ilyen anyagokat rendszeresen ellenőrzik és elemzik.  A gyártóknak folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a szabályozások változásait, és biztosítaniuk kell, hogy termékeik mentesek legyenek a tiltott anyagoktól. 

Az jelenthet gondot, ha a műkörmös olyan anyagot használ, ami nincs bevizsgálva – ezek jellemzően a Távol-Keletről érkeznek –, ki tudja, milyen összetevők vannak benne. A műkörmösöknek utánajárni, hogy az adott termék, amit használ, biztonságos-e. Ebben egy uniós adatbázis, a CPNP (Cosmetic Products Notification Portal) van a segítségükre, ami egy kozmetikai termékek bejelentésére szolgáló portál. Ezen a felületen minden kozmetikumnak, amit az unióban terveznek forgalmazni, még mielőtt piacra kerülne, meg kell adni az adatait, összetevőit, ami egyfajta biztosítékként szolgál arra vonatkozólag, hogy megfelel az uniós jogszabályoknak, azaz nem tartalmaz olyan anyagot, amely tiltott lenne. 

Mit tehetünk a biztonság érdekében?
1. Válasszunk megbízható szalont: Olyan helyet keressünk, ahol a szakemberek minőségi, tanúsított anyagokat használnak.
2. Tájékozódjunk: Érdemes érdeklődni az alkalmazott termékek márkáiról és azok biztonságosságáról.
3. Figyeljük a reakciókat: Ha irritációt, bőrpírt vagy egyéb szokatlan tüneteket tapasztalunk, forduljunk szakemberhez, és jelezzük a problémát a szalonban is.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában