Csillagok közé

2024.12.04. 13:53

Már pörköltet is ehet nokedlivel a kaposvári orvos

Habár nem őt választották ki a HUNOR programban első számú kutatóűrhajósnak, Schlégl Ádám így is nyertesnek tartja magát. A jövőben Houstonban dolgozik majd a küldetés sikeréért a kaposvári származású orvos.

Schlégl Ádám, kaposvári származású orvos a Somogy Megyei TIT meghívására szülővárosában, Kaposváron beszélt arról, miként élte meg a döntést és a kiképzés időszakát. – Nem könnyű feldolgozni, kezdte. – Ez nem olyan dolog, amit fel lehet dolgozni. Ez egy olyan kudarc, ami az embert haláláig elkíséri. Amikor belevágtunk, mind a 247-en az álmunkat akartuk megvalósítani, de azt is tudtuk, hogy ez csak egy valakinek sikerül. Azt még nem tudom, hogy tíz vagy húsz év múlva, miként tekintek majd erre vissza. Ez attól is függ, hogy eljön -e az én időm vagy ez tényleg egy szép kaland marad, amivel az unokáknak lehet dicsekedni, mondta leplezetlen őszinteséggel a korábbi asztronauta aspiráns. 

orvos
Az asztronautajelöltek, jobb oldalon a kaposvári orvos, Schlégl Ádám. 
Fotó: Hornok Dávid

Szabadabban élhet a kaposvári orvos

Persze Schlégl Ádám nem szakadt el teljesen a HUNOR Programtól, sőt! – A program nem engedte el a kezem: a pszichológiai és a munkahelyi támogatást is megadták. A HUNOR kutatás-fejlesztési osztályán az orvosbiológiai kísérletekért felelek, én segítem ebben a fiúkat a küldetés során, mondta Kaposváron Schlégl Ádám. Elárulta: részben visszatérhetett korábbi életéhez, hiszen újra magára ölthette a fehér köpenyt. – Olyan kompromisszumot kötöttem, hogy hetente egy napot gyógyíthatok a klinikán, ez engem borzasztóan feltölt. Az, hogy újra tudok gyógyítani, műtőben lenni, ez nagy segítség, mentálisan nagyon felüdít. Ez nem is tér el a nemzetközi gyakorlattól, azokat az űrhajósokat, akik nincsenek kijelölve egy küldetésre, vissza szokták engedni az eredeti szakmájukba, magyarázta hallgatóságának a kaposvári orvos. Persze ettől még űrutazásra alkalmas állapotban kell tartania magát, de most sokkal lazább az élet számára, mint a kiképzés idején. 

orvos
Életre szóló élményt szerzett a kaposvári orvos. 
Fotó: Hornok Dávid

Mindent feladott az űrutazásért 

– Amikor elkezdődött a program, akkor volt egy kockázatbecslés, ahol a hobbijainkat és az ezzel kockázatokat felmérték. Mondtam, hogy karatézom, erre azt válaszolták: az nem fog menni. A hegymászásra ugyanezt a választ kaptam, a motorozásra pedig azt mondták, hogy inkább adjam el. Persze nem tiltottak el egyik hobbimtól se, de amíg az ember várományos, ezeket hanyagolni ajánlatos. Most viszont részben visszatérhettem a régi életemhez és sokkal több időt tudok Pécsen tölteni a családommal. Mert azért lássuk be, űrhajósnak vagy jelöltnek lenni nem egy negyvenórás munka. Volt, hogy hatvan-nyolcvan órát töltöttünk a központban, amikor pedig eljöttünk, várt a házifeladat meg a sok tanulnivaló. Ez teljes embert kíván, most egy kicsit javult. 

orvos
Részben visszatért eredeti szakmájához, a kaposvári orvos. 
Fotó: Lang Róbert

Élete kalandja volt 

– Saját magamról rengeteget tanultam, az egész kiképzés lényege az volt, hogy a határainkat feszegették. Amikor elérték a határainkat még egy kicsit piszkáltak, hogy kiakadjunk. Elárulom, nem sikerült kiakasztani, mondta hallgatóságának a kaposvári orvos. 

Elmesélte azt is, hogy voltak nehéz pillanatok. – Amikor az ember ott áll egy helikopter lenyitott hátsó ajtajánál a holt Tisza felett és azt mondják, hogy ugrás. Ilyenkor az a titok, hogy nem kell gondolkodni. Ha elhangzik a parancs, ugrani kell, mert ha elmúlik az igazi pillanat az még rosszabb. 

Schlégl Ádám felejthetetlen, de szó szerint felkavaró élményeket is szerzett a kiképzés során. – Beültem egy hatalmas centrifugába és fogalmam sem volt róla, hogyan reagál a szervezetem. Nem tudtam azt sem, milyen lesz a repülés, amikor először odagurult a Gripen a kifutópálya elejére. A teszt már maga a felszállás volt, mert utánégetővel teljes sebességgel emelkedtünk fel. Ugye ez a hátirányú gyorsulást modellezte valósághűen. Ott ültem és nem tudtam eldönteni, hogy elájulok, rosszul leszek, vagy elhányom magam, vallotta be. 

Lazább lett a diéta 

– A feladatom űrutazásra alkalmas állapotban tartani magamat, de ez nem jelenti azt, hogy azóta csak pörköltet eszek fagyival és csokoládéval! Na jó, előfordul néha, tette hozzá mosolyogva. Schlégl Ádám elárulta azt is, hogy az alapkiképzés során 14-16 óra edzés volt a program, ami mostanra felére csökkent, amíg a saját küldetésére vár. 

A kaposvári származású pécsi orvos, Schlégl Ádám egyike volt annak a három jelöltnek, akik végigjárták a HUNOR Programban az alapképzést és jó eséllyel pályáztak arra, hogy 2025-ben eljussanak a világűrbe. A kaposvári asztronauta jelöltet azonban a finis előtt nem sokkal nem választották be a csapatba. Így Farkas Bertalan felbocsátásának 44. évfordulóján a HUNOR Program irányító testülete meghozta azt a döntést, hogy ki lesz Magyarország második kutatóűrhajósa és tartalékosa, akik tovább folytatják a felkészülést. Kapu Tiborra esett a választás, tartalékosa pedig Cserényi Gyula lett. 

orvos
Voltak nehéz pillanatok, mesélte kutató orvos. 
Fotó: Hornok Dávid

Nem adja fel 

  • Schlégl Ádám Kaposváron azt is elmondta: attól, hogy a HUNOR nem őt választotta elsőszámú kutatóűrhajós jelöltnek, nem tett le arról, hogy feljusson a csillagok közé. 

Én úgy vagyok vele, biztosan eljutok az űrbe, maximum hatvan éves koromban kifizetem magamnak. Szerintem ugyanis, ahogy mennek a dolgok, addigra annyiba fog kerülni egy űrutazás mint most egy tengerentúli út, jegyezte meg.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában