2024.12.10. 17:30
Szörnyű tragédia: kettészelte a buszt a vonat, 13-an meghaltak az átjáróban
Somogy legszörnyűbb közúti tragédiái közé tartozik a kutasi buszbaleset, 28 évvel ezelőtt 13-an haltak meg a kutasi vasúti átjáróban.
1996 február 26-án, hétfőn verőfényes napsütésre ébredt az ország, de délben szörnyű tragédia híre érkezett Somogyból. Délelőtt 11 óra táján indult el Kaposvárról Gyékényesre egy gyorstehervonat és Nagyatádról kigördült a menetrend szerint közlekedő autóbusz. Egy órával később tragikus módon találkoztak a kutasi vasúti átjáróban.
A gyorstehervonat kettészakította az autóbuszt, majd a hátsó részét a sínek mellé lökte, az első részét több száz méteren át tolta maga előtt a vonat. Azok akik a busz elején utaztak, nem élték túl a balesetet. A busz a felismerhetetlenségig összeroncsolódott és a lángok martalékává vált. A balesetben tizenegy ember halt meg, további egy ember a kórházba szállítás után, és egy másik utas egy héttel a baleset után vesztette életét. A baleset áldozatai közt voltak diákok, nyugdíjasok és az autóbusz vezetője is. Még tizenöt ember szenvedett súlyos, életveszélyes sérüléseket.
Köztük volt a kisbajomi Károly Ildikó, aki a kaposvári kórház belosztályán dolgozott, és munkába tartott a busszal.
– Csak arra emlékszem, mintha repültünk volna – mondta közvetlenül a baleset után a Somogyi Hírlapnak. – Éreztem, hogy ütődöm, de hogy minek csapódtam, azt nem tudom. Ahogy azt sem, hogyan égtem meg. Aztán csak a kiabálást és a sírást hallottam. Mindenhol sebesültek feküdtek. A környékről sokan jöttek segíteni, még az autósok is.
Wágner János sírva beszélte el, hogy a felesége a 19 éves lányukat a nagyatádi orvoshoz vitte volna. Ebédre várta haza őket. A baleset után a férfi kerteken át rohant a sínekhez. Az égő buszból rángatta ki a lányt, de a feleségén nem tudott segíteni.
A baleset idén nyitva volt a félsorompó: Cz. Csabáné, négygyermekes asszonynak, vasúti alkalmazottnak kellett volna kezelnie. Az ő felelősségét állapították meg, amiért nem tekerte le idejében az akkor még kézi csapórudas sorompót. A gondatlanságért négy év szabadságvesztésre ítélte a bíróság.
Kopjafa emlékeztet a szörnyű tragédia helyszínén
A baleset áldozatairól még aznap a délutáni parlamenti ülésen is megemlékeztek az országgyűlés képviselői. A tragédiára ma kopjafa emlékezteti a kutasiakat. A helyszínre még a baleset után több évtizeddel is ellátogattak a baleset túlélői a vasúti dolgozókkal, és a falu lakóival együtt. Minden évfordulón lerótták kegyeletüket az áldozatok emléke előtt.
Siófokon is 1980-ban történt vonatbaleset