2024.12.12. 12:20
Nem épül a templomtorony, a vállalkozó szerint milliókkal tartozik neki az egyház
Megszólalt a csokonyavisontai templomot felújító vállalkozó. Elmondta: nem az esperes állította le az építkezést, hanem saját maga vonult le a munkaterületről. A templom azóta sem készül.
A Somogyi Református Egyházmegye nem hagyja az enyészetnek a csokonyavisontai református templomot, amelybe két éve vágott a villám. A lehulló törmelék megrongálta a tetőt és azóta is torony nélkül árválkodik a szebb napokat is látott épület.
Sőt mostanra felnőtt a gaz is a templomkertben, merthogy már tavasz óta nem dolgoznak a szakemberek a helyreállításon. Legutóbb Hella Ferenc a Somogyi Református Egyházmegye esperese azt mondta, hogy tavasszal ő állíttatta le a munkákat a nem szakszerű eljárás és hiányos munkák miatt. – Azt kértük a kivitelezőtől, amíg nem rendeződnek a kivitelezés viszonyai ne folytassa a munkát és mutassa be számunkra a kért dokumentumokat, ez a mai napig nem történt meg. Ezért kerestünk egy vállalkozót, aki az épületet rendbeteszi és az időjárás viszontagságai nem rontják tovább a helyzetet, mondta Hella Ferenc.
Ő maga hagyta abba a templom felújítását
Azóta jelentkezett a vállalkozó szerkesztőségünknél, hogy elmondja az álláspontját. A neve elhallgatását kérő kivitelező elmondta: saját maga döntött úgy, hogy levonul a munkaterületről. – Mivel az egyház 5,7 millió forinttal tartozik nekem az elvégzett munkákért, mondta a férfi, aki már több hasonló projekten is dolgozott. Azt is mondta, hogy tudomása szerint az egyházmegye a hiányzó összeget átutalta a csokonyavisontai egyházközségnek, ő azonban a mai napig nem látott belőle egy forintot sem. Ez már csak annak fényében is probléma, hogy állítása szerint a rábízott feladatot elvégezte.
A cserepezéshez leadtuk, hogy mennyi anyagra van szükség, ők is meg is vettek mindent. Direkt jeleztük az egyháznak, hogy két és fél raklappal több cserép kell a tetőcseréhez a vágások miatt, mert eltolásban kell rakni. Ők azt mondták, hogy annyira nincs pénz, így oldjuk meg, mondta a vállalkozó. Az esperes azt mondta, hogy így oldjuk meg, úgyhogy az ő kérésére készült el így a tető, ahogy most is van
-tette hozzá.
A neve elhallgatását kérő kivitelező azt is elmondta, hogy nem mindig olyan anyagokat kaptak, ami a tervekben szerepelt. – A torony bádogozását nem mi végeztük, de kihívtam a gyártó cég magyar vezetőjét, hogy nézze meg a lemezt, mert láttam hogy nem stimmel valami vele. Kiderült, hogy nem is az a lemez volt, ami a tervben szerepelt, hanem egy olcsó, silány minőség. Úgyhogy az egyháznak újra kellett vásárolnia, mondta.
A műszaki ellenőr nem talált hibát
Arra is reagált a férfi, hogy hiányosan végezte volna el a munkát. Megtudtuk: három műszaki ellenőr is átvette tőle az elkészült munkákat.
Ha annyira rosszul dolgoztunk volna, nem veszik át. Főleg, hogy műemlékvédelem alatt álló épületről van szó, ahol nagyon szigorú előírásoknak kell megfelelni
-jegyezte meg.
A vállalkozó szerint, nem okozott kárt, és az mindenképpen furcsa, hogy éppen annyiba kerül a kárfelmérés és elhárítás, amennyivel neki tartoznak. – Egy összességében 35 millió forintos projektről beszélünk, de információim szerint az „új” vállalkozó az én ajánlatomnál ötször magasabb árat ajánlott. És amit eddig felépítettünk, azt szét akarják szedni. Holott több műszaki ellenőr is átvette. Miről szól ez, ha nem pénzlehúzásról!