Tragédiák testközelből

2025.02.26. 19:55

Baleset történt: pánik, félelem, sokk – azonnal hívd a 112-őt!

Azonnal hívjuk a 112-őt. Ez a legfontosabb feladatunk, ha egy balesetet észlelünk.

Baleset történt: pánik, félelem, sokk – azonnal hívd a 112-őt!

Fotó: Lang Róbert

Előfordul, hogy gyorsan kell tudni reagálni bizonyos élethelyzetben. Ilyen például egy baleset, amikor borzasztóan fontos, hogy mi az első lépés. Nem mindegy például, hogy kit hívunk először, hova nyúlunk először és milyen módon próbálunk segítséget nyújtani. Adunk pár tanácsot ahhoz, hogy mik a legfontosabb teendőink, ha mi vagyunk az elsők egy balesetnél. 

baleset, mentő, autó, ütközés, karambol
Mit tegyünk, ha egy balesethez érkezünk. Fotó: Szakony Attila/illusztráció

Állampolgári kötelezettségünk, ha egy balesetet észlelünk, azonnal próbáljunk meg segítséget nyújtani. Az azonban egyáltalán nem mindegy, hogyan. Az első és legfontosabb minden esetben, hogy a 112-es telefonszámot hívjuk fel mielőtt bármit is cselekednénk. 

Egy baleset észlelése után egyből telefonálnunk kell

Ne kerüljünk soha ilyen helyzetbe, de ha mégis megtörténne, nagyon fontos, hogy tudjuk, hogyan viselkedjünk egy baleset észlelése során. Természetesen az sem mindegy, hogy milyen balesethez érkezünk: égő gépjárműhöz, vagy egy olyanhoz, ami „éppen csak árokba borult”. Minden esetben, ha közvetlenül nincs életveszélyeben a baleset áldozata, első lépésként a 112-es telefonszámot kell hívnunk. 

baleset
Fontos tudni, hogy balesetnél a 112-es segélyhívó számot kell hívni. 

Vidák Balázs, barcsi tűzoltóparancsnok elmondta, több szervezet lehet érintett a mentésben, akiknek más-más információra van szükségük, ezért nagyon fontos, hogy mielőbb hívjuk a 112-t és kérjünk segítséget. Azt tudni kell, hogy a telefont egy diszpécser veszi fel, tehát azonnal „élőhanggal” találkozik a hívó. A hívás fogadója erre a feladatra kiképzett szakember, aki pontosan tudja, hogy milyen kérdéseket tegyen fel ahhoz, hogy a segítség mihamarabb útnak indulhasson.

Amit a segélyhívószám tárcsázása után mindenképp közölnünk kell a diszpécserrel:

1.      Nevünket és, hogy honnan telefonálunk (település, külterületen a kilométerszelvény meghatározása nagy segítség).

2.      Röviden mondjuk el, mi történt, vannak-e sérültek, eszméletüknél vannak-e, tudnak-e kommunikálni.

3.      Nagyon fontos, hogy a lehető legpontosabb információkkal szolgáljunk, hogy a hívás fogadója azonnal továbbíthassa ezt a megfelelő szervnek: ez lehet: rendőrség, katasztrófavédelem, mentők. És ne felejtsük el megadni a saját telefonszámunkat, mert visszahívhatnak további pontosítások miatt. Jó, ha tudjuk, hogy a segítség azonnal elindul, már a beszélgetés közben riaszthatják az egységeket.

 

baleset
Fontos, baleset esetén csak életveszélyes állapotban lévő sérültet lássunk el. 

Zak Zoltán, a barcsi mentőállomás vezetője elmondta, abban az esetben, ha mindenképp hozzá kell nyúlnunk a sérülthöz, a következő dolgokra figyeljünk:

  1. Először is figyeljük meg, hogy mi magunk nem-e kerülünk veszélybe az által, hogy segítséget próbálunk nyújtani
  2. Ha meggyőződtünk róla, hogy biztonságosan meg tudjuk közelíteni a járművet, akkor próbáljuk meg az alapvető elsősegély ellátást biztosítani a sérült részére. Ha van jogosítványunk, akkor elméletileg rendelkezésünk ezekkel az információkkal. Alkalmazzunk stabil oldalfektetést, emeljük fel az állát, próbáljuk meg a vérzést csillapítani. 
  3. Több sérült esetén szelektáljunk. Próbáljuk meg azokat először ellátni, akik komolyabb sérüléssel rendelkeznek. 

A mentő állomás vezetője hozzátette: az esetek többségében a mentős kollégák addig vonalban maradnak, amíg kollégájuk ki nem érkezik a helyszínre, így folyamatosan informálni tudjuk a sérültek állapotáról. 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában