Bátran mondj nemet!

2025.02.28. 20:00

Zacher Gábor: a közösségi média lassan pusztító gyilkológép

Keresletcsökkentő politikával lehet a legtöbbet elérni a függőség kérdésében. Zacher Gábor főorvos, toxikológus Barcson tartott előadás, egymás után kettőt, Diákoknak és szüleiknek külön-külön. Tanuljunk meg nemet mondani

Zacher Gábor: a közösségi média lassan pusztító gyilkológép

Zacher Gábor Barcson tartott előadásokat pénteken

Fotó: MW

Zacher Gábor főorvos, toxikológus a barcsi Deák Ferenc Sportiskolai Általános Iskola vendége volt, két előadást is tartott függőség kérdésben. Egyet a gyermekek, egy másikat pedig a szülők, felnőttek részére. Sok mindent elmondott, ami mankó lehet fiatal és felnőtt részére is, de ami talán a legfontosabb: megtanulni NEM-et mondani. 

függőség
A függőségről nem elég csak beszélni – Zacher Gábor könyvét több gyermek is olvasta.
Fotó: Dombi Regina

Zacher Gábor valószínűleg az egyik legismertebb orvos a felnőttek és a fiatalok körében. Barcson a függőségekről beszélt, kétféle megközelítésből: ahogy a gyermeket érinti és ahogy a felnőtt embert. 

Meg kell tanulni NEM-et mondani – így kerülhető el a függőség

Magyarországon évente körülbelül 70 ember veszíti életét, kábítószerhasználat miatt. Ez, mint mondta, nem egy förtelmes szám. De ha azt vizsgáljuk, hogy Magyarországon, átlagosan 70 ember hal meg értelmetlenül, akkor ez a szám túl sok.

A kábítószer használok száma ma Magyarországon közel 20 000 főre tehető. A függőség azonban nem csak őket érinti, hiszen akkor még nem beszéltünk az alkohol fogyasztókról, a dohányzó emberekről vagy az orrcsepp függőkről, akinek száma meglepően magas, 35 000 magyar nem tud lejönni légzéskönnyítőről  A számok az elmúlt években csökkentek, ha nem is nagy mértékben, de azért tapasztalható visszaesés a fogyasztás kérdésben.

Az első és legfontosabb dolog, amire meg kell tanítani a gyermeket, az az, hogy tudjon nemet mondani. Nemet mondani arra, amikor füves cigarettával kínálják. Nemet mondani arra, amikor egy bogyóval akarják felpörgetni az estéjét. Nem mondani arra, amikor a 15. pohár felest is le akarják tuszkolni a torkán.

függőség
A függőséget csak egy NEM-el lehet megelőzni. 
Fotó: Dombi Regina

Zacher Gábor elmondta: ha az egy olyan egyszerű volna, akkor nem lenne még az a 70 fő halál eset sem évente,

A fiatalok általában három fő indok miatt próbálják ki a tudatmódosító szereket.

  1. Kíváncsiság
  2. A környezet, a 
  3. A nem mered effektus.

Ezek mind gátolják, hogy játszi könnyedséggel mondjanak nemet kritikus helyzetekben.

Függőséget azonban nem csak a kábítószer okoz

Zacher Gábor előadásában különös figyelmet fordított arra, hogy azon szerek használatáról is beszéljen a diákoknak, melyekről nem féltétlenül gondolnánk, hogy ölnek és nyomorba döntenek.

Az alkohol fogyasztásának veszélyessége mellett felhívta a két másik legnagyobb károsító szer, az elektromos cigaretta és a közösségi média okozta veszélyes függőségre. 

Zacher örömmel számolt be arról, hogy statisztikai adatok szerint az elmúlt években csökkent a dohányzók száma, Magyarországon is egyre kevesebben cigarettáznak, de a szakember szerint valószínűleg a fiatalok nem foglalkoznak a dobozokon lévő felhívásokkal, sokkal inkább nem tudják megfizetni a dohánytermékeket és ma már egyáltalán nem menő cigifüsttől bűzölögni.

Az ár lehet érzékenyítő, de nem releváns. 

Viszont az elektromos cigaretták ízvilága, az, hogy ez egy modern eszköz, hogy nem lesz tőle büdös az ember, illetve az, hogy gyakorlatilag sokkal tovább elegendő, mint egy hagyományos cigaretta, igencsak ennek a használata felé billenti a mérleg nyelvét. Így ha kevesebb a hagyományos cigarettát fogyasztó fiatal, nem jelenti azt, hogy kevesebben is füstölnek. 

függőség
Nem büdös, de ugyanúgy függőséget okoz. 
Forrás:  Magyar Nemzet

A közösségi média a másik lassú gyilkológép. Az, hogy gyakorlatilag a fiatalok napi négy órát töltenek a közösségi média felületen, konkrétan nevezhető függőségnek. Sokszor teljesen indokolatlanul, hiszen eltöltenek úgy vele másfél órát, hogy gyakorlatilag nem történik semmi. A nyomás, a presszió, amit éreznek, na az a változás. Hiszen, ahogy Zacher Gábor előadása elején is elmondta, a szerhasználat megváltoztatja az embert, és ez a legnagyobb baj, mert onnan már nehéz visszafordulni.

Megváltoztatja, mert szeretne like-okat, szeretne elismerést, szeretné minél több barátot szerezni. S ha ez nem sikerül?

Akkor kifordulva magából kezd el olyan értékeket követni, ami megmásítja önmagát, amitől olyanokat tesz, amit addig sosem.

Hogy tanítsuk meg őket nemet mondani?

  1.  Csupa jó dologgal pakoljuk tele a „puttonyukat”. Hogy mi is ez? A puttony, Zacher Gábor értelmezése szerint egy olyan zsák, amit megszületésünkkor felveszünk és halálunkkor pedig leteszünk. Ezt a puttonyt kell megtölteni értékekkel, példaképekkel és keretrendszerrel, amiből merítkezni tudunk és nemet tudunk mondani, például amikor egy diszkóban megkínálnak droggal.
  2. A kommunikáció. Elcsépeltnek tűnhet, agyonismételtnek, de végtelenül fontos. Teret kell engedni a kommunikációnak, és nem úgy, hogy megkérdezzük, ha a gyerek ha hazajön, hogy mi történt az iskolában. 
  3. Elmagyarázni, hogy miért nem jó drogot használni, miért nem tesz jót neki az energiaitalt, miért nem ihat alkoholt és nem szívhat cigarettát? Nem lehet egyszerűen tiltani, el kell magyarázni, hogy miért nem. 
  4. Megfelelő minta mutatása. Zacher Gábor kérdésünkre elmondta: mivel a gyermekek mintakövetők, így pontosan ugyanazt fogják csinálni amit mi. Így tehát nem arról van szó, hogy ne igyunk előttük alkoholt szülőként, vagy ne beszéljünk nekik korábbi élményeinkről, legyen az negatív vagy pozitív, de tudassuk velük mit miért csinálunk és legyen mérték. Mert ha ő is látja a mértéket, akkor tudni fogja, mi az a minta, amit követni kell. 

 

 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában