2025.02.09. 10:00
Szívügyük az idősek gondozása
Az öregek száma megsokszorozódott, de a társadalom erről kevéssé vesz tudomást. Nem becsülik kellően az időseket, s a mindennapok során nem veszik figyelembe törékenységüket és méltóságukat.
Különösen a szegény, elesett és egyedül élő idősek tapasztalhatják meg a hatékonyságra berendezkedett, következésképp az öregekkel kevésbé törődő társadalom hiányosságait. Ferenc pápa ezen gondolatai éppen tíz éve hangzottak el, de mondanivalója ma is időszerű. Bár Somogy időseit is számos gond nyomasztja, a vármegyében sok helyütt, de különösen Kaposváron több jó kezdeményezéssel próbálják segíteni őket. Ezekhez tartozik a vármegyeközpontban nemrég elkészült Szent Fausztina Irgalmasság Háza, amely küldetésének és céljának a teljes ember testi, lelki és szellemi síkon történő gyógyítását jelölte meg, mindezt az intézményen belül működő csoportokon keresztül, elhivatott munkatársak közreműködésével. Közéjük tartozik a Matykó házaspár is, akik alig hat éve érkeztek Somogyba.

Fotó: Varga László
Időseket gondoz a házaspár
– Közel ötven éven át gyógyítással foglalkoztunk, a betegek és hozzátartozóik segítése, gondozása és az idős emberek támogatása egy jobb életminőség érdekében egész eddigi életünk meghatározó hivatása volt. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy már két éve az irgalmasság házában – többek között – az Alzheimer Café és az idősek klubja indításával és vezetésével foglalkozhatunk, nemkülönben december 1-től a püspök az idősek egyházmegyei referensi teendőivel is megbízott bennünket – nyilatkozta az orvosi hivatás mellett katolikus diakónusként szolgáló Matykó Árpád. Felesége, Matykóné Szántó Mária egészségügyi végzettséggel mindvégig férje mellett volt, mint ahogy akolitaként is vele együtt végzi küldetését.
– Boldog vagyok, hogy Varga László püspök a már említett feladatokra minket jelölt ki. Az idősekkel való foglalkozás amúgy is szívügyünk, az Alzheimer Café irányítása pedig számomra azért is fontos, mivel édesanyám is ebben a betegségben halt meg, és csak nagyon későn ismertük fel a kórt, amikor már nem tudtunk segíteni rajta. Akkor döntöttem úgy, hogy mindent megtudok a betegségről, és hozzásegítem az embereket a korai felismeréshez. Ezt a célt szolgálja az Alzheimer Café is, amelynek foglakozásait mindenki látogathatja, aki többet szeretne tudni róla. Bár az Alzheimer jelenleg nem gyógyítható, az időben elkezdett kezelésekkel azonban sokat javíthatunk a betegek életminőségén.
Emellett ajánlani tudom még a lélekgyógyító örömtáncot vagy a magyar-német kórust is – tette hozzá.