Helyi közélet

2025.02.01. 10:50

Hódít a macskás jóga: embernek, állatnak egyaránt kiváló

Új divat ütötte fel a fejét, ami öszekapcsolja a menhelyi állatok foglalkoztatását az emberi sportterápiával. Hódít a macskás jóga, ami embernek, állatnak egyaránt kiváló.

Hazánkba is elért az új hóbort, a macskás jóga, ami közel áll az állatbarátokhoz és a sport szerelmeseihez egyaránt.  Budapesten egyre több ilyen foglalkozást tartanak, menhelyi macskák bevonásával. S ha közben valakinek a szívéhez nő az egyik cirmos, lehetősége van örökbe fogadni. A cicák nemcsak remek jógapartnerek, de arra is várnak, hogy szerető otthonra találjanak. Az elképzelés ennek megfelelően megmozgatta az állatvédőket is. 

Beautiful,Woman,With,Cute,Red,Cat,Practicing,Yoga,On,Mat, macskás jóga
Divat lett a macskás jóga
Fotó: Shutterstock

A macskás jóga során sem lehet túllépni az állat határain 

– Minden állatasszisztált tevékenység jó, amennyiben az állat alkalmas rá, hiszen terápiás vagy munkakutyának sem mindegyik megfelelő – említett példát érdeklődésünkre Boncz Edit, a kaposvári Kutyatár Természet-és Állatvédő Egyesület elnöke. –Az állat határait azonban nem lehet túllépni, de a macskák között egy csomó van, amelyik a jóga foglalkozásokhoz társnak tökéletesen alkalmas. 
Bár az ember és állat kapcsolata régi eredetű, azonban az állatok tisztelete, a velük való bánásmód mikéntje csak az utóbbi évtizedekben kapott nagyobb figyelmet. Néhány éve kezdődött a MATE Kaposvári Campusán az országosan egyedülálló kutatás, amelynek célja az állatok bevonása volt a lelki és pszichés eredetű betegségek gyógyításába is, Molnár Marcell egyetemi docens vezetésével. Kiderült, hogy az állatok fizikai-lelki állapota hatással van a terápia sikerességére, mert ha az állat is jól érzi magát a feladat végrehajtásakor, akkor az pozitív következménnyel van a páciens gyógyulására is.

A nyulak oldják az iskolai stresszt

A kutatásaik igazolták, hogy a nyuszik segíthetik a kisdiákok stresszoldását, kommunikációját és közösségi életét. Az egyetem több kaposvári általános iskolába vitt nyulakat terápiás céllal.  A másfél éves projekt során a nyúllal és nyuszi nélkül is eltöltöttek hónapokat a gyerekek, hogy a kutatóknak legyen összehasonlítási alapjuk. A másfél évig tartó felmérésben a Kisfaludy Utcai Tagiskolán kívül a Rákóczi Tagiskola és a Bárczi Gusztáv Módszertani Központ egy-egy osztálya is részt vett.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában