2025.02.06. 10:48
A jövőnk múlik a legfiatalabb generációk mentális állapotán
Az elmúlt héten három iskolai agresszióról szóló eset is megrázta az országot, amely ráirányítja a figyelmet az oktatási intézményekben tapasztalható erőszakos cselekmények növekvő számára. A felnövekvő generáció mentális állapota egyre aggasztóbb.
Legutóbb egy bajai fiatal fenyegetőzött iskolai lövöldözéssel, közvetlenül előtte egy győri fiatal készült vérengzésre iskolájában. Néhány nappal korábban videó kezdett terjedni a világhálón, amelyen egy diák ököllel üti társát. Azt megelőzően pedig egy olyan felvétel került nyilvánosságra, amin egy tanulót azzal büntettek társai, hogy a cipőjüket kellett megcsókolnia.

Fotóillusztráció: Muzslay Péter
Hűla az égnek, győri vérengzésből nem lett semmi, a TEK időben közbeavatkozott. A 2009-es pécsi egyetemi lövöldözéskor nem voltak ilyen szerencsések a diákok, akkor egy kaposvári hallgató életét oltotta ki egy lövöldöző, három embert megsebesített. Ez volt az első vérengzés magyar oktatási intézményben.
Nem meglepő, hogy a világhálón állandóan jelen lévő agresszió futótűzként terjed az új dolgokra nyitott, információra éhes fiatalok körében. Ennek eredménye az is, hogy míg a „mi időnkben” a csúfolódás csak az iskolában fordulhatott elő, addig manapság ez az állandó, a sztenderd az online térben, amit a fiataloknak szinte 0–24-ben el kell viselniük. Persze nem állíthatjuk azt, hogy az iskolai agresszió forrása csak az internet lenne, hiszen az egész társadalom problémája, hogy a felnövekvő generáció – jövőnk záloga – ilyen mentális állapotban éli mindennapjait.
Közös felelősségünk, hogy olyan környezetet teremtsünk, ahol a fiatalok biztonságban érezhetik magukat, és ahol az erőszaknak nincs helye.