Édesanyák a munkában

2025.02.18. 06:55

Bölcsi, meló, túlélés – Így térnek vissza az anyák a munka világába

Sok édesanya dolgozik GYED vagy GYES mellett. Mutatjuk, hogy térhetsz vissza a munka világába gyermeked születése után,

Bölcsi, meló, túlélés – Így térnek vissza az anyák a munka világába

Fotó: Molcsányi Máté

Sok édesanya tér vissza munkába viszonylag korán. Nagy átlagban a gyermek két éves kora körül döntenek úgy az édesanyák, hogy visszatérnek a munka világába, hiszen akkor már csak a GYES-et kapják, ami nem minden esetben elegendő ahhoz, hogy megfelelő tőke kerüljön a családi kasszába. A dél-somogyi Barcs városában is növelték a bölcsődei férőhelyek számát pár évvel ezelőtt, így több édesanyának van lehetősége újra dolgozni.

munka
Hogy néz ki a munka GYED és GYES mellett?
Forrás: portfolio.hu

A kisgyermek születését követően a szülők többféle támogatásra, fizetett szabadságra jogosultak, azonban változó, melyik mellett végezhetnek fizetett munkát. 2024-ben az azt megelőző három évhez képest többen dolgoztak GYED vagy GYES mellett, Barcson is több édesanya vállalt munkát kisgyermeke születését követően nemsokkal.

A GYED után sokak számára kezdődik újra a munka

Kissné Berga Katalin két éves korában vitte gyermekét bölcsődébe, ekkor ugyanis már nagyon időszerű volt a munkába való visszatérés. Egy helyi vállalkozásnál dolgozott és dolgozik újra irodán, ahol már nagyon hiányolták munkáját. 

Ő felelt a dolgozók beosztásáért, a munkamenet koordinálásáért és annak kiszervezésért, a cég partnereivel is ő tartotta a kapcsolatot, fontos feladatokat végzett el. Mivel már régebb óta a cég alkalmazásában állt, így még a szülés előtt tisztázták vele: számítanak rá, és bíznak benne, hogy hamar visszatér hozzájuk.

Katalin úgy gondolja: az ő gyermeke nagyon ügyesen vette az akadályokat a beszokásnál, így neki is könnyebb volt visszatérni dolgozni. A CSED és GYED még jó kis összegnek számított a családi kasszába, de a GYES már kevés lett volna.

munka
Bölcsi a gyereknek, munka az édesanyának. Fotó: a fotó illusztráció

Vegyük sorra, miből kell az édesanyáknak gazdálkodniuk:

  1. A csecsemőgondozási díjra (CSED) alapvetően csak az édesanya jogosult, ennek keretében fizetett 24 hét – 168 nap – szülési szabadság illeti meg, ez mellett alapvetően nem lehet dolgozni.
  2. A gyermekgondozási díj (GYED) a csecsemőgondozási díj (szülési szabadság), illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek kétéves koráig, ikrek esetén a gyermekek hároméves koráig jár a szülőnek. A gyermekgondozási díjat a CSED-del ellentétben már a szülők választása szerint az édesanya és az édesapa is igénybe veheti. A támogatás összege jövedelem alapján kerül meghatározásra. A gyed maximuma a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a.
  3. A gyed után a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyes következik, amely a gyermek két és három éves kora között jár. Összege 2024-ben bruttó 28 500 Ft, melyből 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra.

Ezek után már nagyjából érthető is, hogy miért térnek vissza sokan az édesanyák közül dolgozni a GYES-nél. 

Fontos azonban azt is tudni, hogy van rá mód és lehetőség, hogy akár a juttatások mellett is munkába állhat egy édesanya

Kecsei Izabella GYED mellett tért vissza dolgozni négy órában. Második gyermeke születése után még több költség terhelte a családi kasszát, így úgy döntött kicsit hozzá tesz ő is a kenyér pénzhez. Neki nem kellett ehhez bölcsibe adni a picit, hiszen édesanyja nyugdíjas, így amíg ő dolgozott a mama vigyázta az apróságot. 

A gyed mellett korlátlanul végezhető keresőtevékenység, a jogosult a teljes keresete mellett megkapja a megállapított gyed összegét is.

Fontos tudni, hogy a GYED folyósítása alatt a gyermeket otthon kell nevelni, nem lehet napközbeni ellátást nyújtó intézményben elhelyezni (például bölcsődébe adni), kivéve abban az esetben, ha a jogosult keresőtevékenységet folytat, vagy nappali képzésen tanul. Vagyis ez azt jelenti, ha az édesanya visszamegy dolgozni, miközben a gyermeke bölcsődébe jár, akkor az édesanya a fizetése mellett a gyermeknevelési támogatásokra is jogosult (gyes vagy a gyed).

A gyermekgondozást segítő ellátásban (GYES) részesülő szülő kereső tevékenységet a gyermek féléves koráig nem folytathat, azt követően viszont már időkorlátozás nélkül. 

Bölcsődei férőhelyeket újítanak fel, hogy az édesanyák újra dolgozhassanak

A Dél-Somogyban lévő Barcson is 2022-ben adtak át új csoportszobákat a Napsugár Bölcsődében, ezzel is növelve a férőhelyek számát. Indokolt volt már az intézmény kibővítése, hiszen ”várólistás” volt már így a bekerülés.

A 2022-ben megvalósult bővítésnek köszönhetően 24 fővel emelkedett a férőhelyek száma, illetve a dolgozói létszám 6 fő kisgyermek nevelő és 1 fő dajka álláshellyel is bővült.

munka
A barcsi bölcsi is megújult, édesanyák tucatja térhet vissza a munka világába.
Fotó: barcsmédia

Így a környező településekről és a városból is több édesanya tudja gyermekét bölcsődébe adni, azért, hogy visszatérhessen dolgozni. 

A visszatérés után is vannak egyéb kedvezmények a szülő számára:

  • A szülőknek gyermekük négyéves koráig a munkáltató köteles biztosítani a részmunkaidő lehetőségét.
  • Emellett a gyermek nyolcéves koráig kérhetik a munkavégzési hely és a munkarend módosítását.
  • Valamint távmunkát is igényelhetnek a szülők, amit csak kellő indoklással utasíthat el a foglalkoztató. 

Nem mellesleg a munkáltató is jól jár, ha kisgyermekes szülőt foglalkoztat. A GYED és a GYES folyósítása alatt, vagy ezeknek a juttatásoknak a lejártát követően a munkába álló szülő után szociális hozzájárulási adójukból kedvezményre lehetnek jogosultak a munkáltatók.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában