Balaton

2025.02.26. 08:12

Csónakkal jártak kocsmába – hihetetlen hogy nézett ki régen Fonyód

A Balaton vízállása nem volt mindig állandó, az évszázadok során többször változott. Időszakonként olyan magas volt, hogy bizonyos települések, így Fonyód is sziget volt a korabeli térképeken. A történelmi és régészeti adatok segítségével a szakértők pontosan rekonstruálni tudták a tó vízszintjének változásait.

Az 1960-as években Bendefy László részletes tanulmányt készített a Balaton vízállásának történelmi változásairól, amely igazolta, hogy a tó középvízszintje egykor 106-107 méter körül lehetett. Ebből következik, hogy a tó vízfelülete is nagyobb volt, és bizonyos területek, így Fonyód, hosszú időn keresztül valóban sziget volt. 

Sziget, Fonyód, vízállás, Balaton
Szigetként ábrázolták –Fonyód Angielini olasz térképész rajzán, bécsi kiadás, 1572 körül
Forrás: Varga István

Fonyód valóságos sziget volt a Balatonban

– A történelmi források és térképek tanúsága szerint a Balaton vízszintje a 16. században jelentősen magasabb volt, mint napjainkban. Míg ma a déli part szintje körülbelül 103 méterrel van az Adriai-tenger szintje felett, addig a török korban ez a szint 109-110 méterre emelkedett – mondta megkeresésünkre Varga István fonyódi helytörténész. – Ez a vízállás hatással volt Fonyód földrajzi helyzetére. A települést körülölelő víz és a Nagyberek mocsaras vidéke természetes védelmi vonalat hozott létre, amely segítette a Fácános Palánkvár ellenállását is a törökök ostromával szemben. 

A várat, amely 25 évig állt ellen a törököknek Palonai Magyar Bálint vezetése alatt, kettős vizesárok vette körül, amelyet a Balaton magas vízállása folyamatosan feltöltött vízzel 

– fejtette ki a szakember.

Csónakkal jártak kocsmába a pásztorok

A térség természetes védettsége miatt Fonyód nehezen volt megközelíthető. A Sipos-domb és a Várdomb 207 és 232 méteres magasságukkal kiemelkedtek a környező víz és mocsárvilágból, ezzel megerősítve a település szigetszerű elhelyezkedését. 
– Az 1800-as évek elején is nehéz volt száraz lábbal eljutni ide, sőt, a helyi pásztorok még az 1860-as években is csónakkal közlekedtek a Nagyberekből Fonyódra. Ezt támasztja alá az a történet is, amelyet Takáts Gyula költő, néprajzkutató gyűjtött össze az 1930-as években: 

a régi pásztorok elmondása szerint a fonyódi Rosenberger Mihály kocsmájába csónakkal jártak be a nagybereki pásztorok. 

A kocsma előtt hatalmas, messziről látható jelfák álltak, amelyekhez kikötötték csónakjaikat, mielőtt betértek volna mulatni – mondta a helytörténész.

Egyik oldalán ott volt a mocsár

A 16. századi térképek, amelyek Antwerpenben, Amszterdamban és Münchenben készültek, szintén megerősítik Fonyód egykori szigeti státuszát. Ezek a térképek nem a mai pontos topográfiai eszközökkel készültek, így gyakran eltérő ábrázolásokat tartalmaznak, de a legtöbb dokumentumon Fonyód neve szerepel. Egyes térképeken teljes szigetként, míg másokon félszigetként ábrázolják, amelynek egyik oldalát a Balaton vize, másik oldalát pedig mocsaras területek határolják. A település nevét különböző formákban, például Fonot, Fonod vagy Fanodt alakban tüntették fel.

A Sió-csatorna megépítésével megváltozott a vízszint

– A helyzet csak azután változott meg, hogy 1861-ben megépült a déli vasút, amelynek védelme érdekében szabályozni kezdték a Balaton vízszintjét. 

A Sió-csatorna segítségével a felesleges vizet elvezették, így a mocsaras területek visszahúzódtak, és Fonyód fokozatosan elvesztette sziget jellegét. 

A 19. század végétől kezdve a tó vízállását folyamatosan szabályozták, így azóta a Balaton mérete és partvonalai lényegében állandósultak – tette hozzá Varga István.

  • A középkori oklevelek Tihanyt és Szigligetet is szigetként említik, ami azt mutatja, hogy a Balaton vízszintje évszázadokon át eltérhetett a maitól.
  •  Mikoviny Sámuel 1731-es térképén Tihany még egyértelműen szigetként szerepelt.
  •  A Balaton egykori szigetei tehát nem csupán legendák, hanem földrajzi tények, amelyeket a történelem során bekövetkező hidrológiai változások alakítottak ki és tüntettek el.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában