Csalás

2025.02.07. 12:34

Azonnal visszakapja a túlfizetését – ne dőljön be az MVM-es csalóknak

Csalók kínálnak pénzvisszatérítést az MVM ügyfeleinek. Elektronikus levélben (e-mail) közlik az áram- és gázfelhasználókkal, hogy mennyi túlfizetésük van. A levél egy linket is tartalmaz, azonban ha ráklikkel valaki, azonnal csalás áldozatává válik. Ne dőljön be az MVM-es csalóknak!

Örömmel értesítjük, hogy egy 86.098,22 forint összegű túlfizetését feldolgoztuk, és a visszatérítési folyamatot elindítottuk.Ezzel a kecsegtető mondattal próbálják átverni az embereket az MVM nevében. A levélben elhelyeztek egy „Visszatérítés indítása” gombot, arra viszont nem szabad rákattintani, mert egyből megtörténik a csalás és megszerzik a bankkártya adatokat.

túlfizetés
Ne dőljön be, ha azt írják, visszakapja a túlfizetését  
Fotóillusztráció: Németh András Péter

Kormos Attila kaposvári informatikus megkeresésünkre elmondta, mindenki számára legyen árulkodó a levélben lévő link, mert az nem az energiaszolgáltató weboldalára irányítja át az ügyfelet. – Minden esetben ellenőrizni kell, hogy az adott link valós url-re mutat-e – emelte ki Kormos Attila. – Ha az olyan jellegű weboldalt nyit meg, melynek külföldi (.org,.us,.com) végződése van, akkor azt semmiképpen se nyissuk meg. Ezeket az üzeneteket a mesterséges intelligenciával fordítják le magyar nyelvre. Most már nagyon helyesnek, pontosnak tűnik az írás, de akkor is nyomokban észre lehet venni, hogy nem megfelelő magyarsággal írták. Ez is legyen mindig gyanús – tette hozzá a kaposvári informatikus.

Kis összegben kezdik a leemelést, miután átvertek a túlfizetéssel

Kormos Attila kiemelte, amikor a csalók megszerzik a bankkártya adatokat, akkor több kisebb tranzakcióval terhelik meg a számlát, hogy ne legyen annyira feltűnő a költekezés. Az így „elvesztett” pénzt viszont nem lehet visszaszerezni a banktól, mert megadtuk másnak az adatainkat. 
– Ennek most elindult egy szabályozása, hogy ilyen esetben valahogyan vissza lehessen szerezni az ellopott pénzt – hangsúlyozta az informatikus. – Azt a pénzt, amit leemelnek a számláról, ukrán, vagy thai számlaszámra utalják, ahol könnyen fel lehet venni a pénzt. Azt tanácsolom mindenkinek, hogy a napi átutalási és pénzfelvételi limitet minél alacsonyabbra, lehetőleg 100 ezer forintnál magasabb összegre ne állítsa be. Ha mégis megtörténik a csalás, akkor az első eset után azonnal tiltsuk le a kártyánkat, fagyasszuk be a számlánkat – emelte ki Kormos Attila.

Csalás szinte minden szervezet nevében előfordul  

A Magyar Államkincstár nevében is gyűjtik az adatokat a csalók. Mielőtt a telefonos alkalmazásba bejelentkezünk, erről egy figyelmeztető levelet is kapunk. Vigyázzon a csalókkal! – A Magyar Államkincstár sosem kéri öntől, hogy ismeretlen programot (például Anydesk) telepítsen a számítógépére, mobiltelefonjára, vagy adja meg a belépési azonosítóját, jelszavát, SMS-ben kapott kódját – hívja fel a figyelmet a kincstár. Hozzátették, más bank biztonsági szakembere nem tudja a hívását átkapcsolni a Magyar Államkincstárhoz további ügyintézésre! A fentiek, vagy csalás egyéb gyanúja esetén azonnal bontsa a telefonhívást, és haladéktalanul hívja a Magyar Államkincstárt a 1811-es telefonszámon – írták felhívásukban. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában