Turkáló

2025.02.15. 14:30

Bedőlhet a turkáló üzlet – az olcsó termék nem kell senkinek?

Már az olcsó áru sem kell senkinek. Sorra dőlnek be a turkálók, Barcson is hanyatlik az üzletág.

Nehéz a dolga a turkálósnak, nehéz a dolga. Szólhatna így is a nóta. A növekvő költségek mindenkit keményen érintenek, Dél-Somogyban akadt olyan turkálós, akinek örökre zárva táblát kellett fordítania vásárolói felé. Persze akad olyan is, aki még úszik az árral szemben, mivel álmait készül megvalósítani turkálója üzemeltetésével. 

turkáló
Hatalmas a választék a turkálóban
Fotó: Dombi Regina

Barcs városában jelenleg két turkáló üzemel, de nem is oly rég több volt ez a szám. A költségek növekedése volt akit térdre kényszerített, mások pedig jelenleg a vásárlói szokások változásaival küzdenek. Pedig igencsak kincsnek számító darabokra is bukkanhat az ember, ha turkálásra adja a fejét. Zara kabát, Under Armour aláöltöző és még sorolhatnám a sok márkás terméket, amik kis szemfülességgel fillérekért kerülhetnek a kosarunkba. 

Bedőlhetnek a turkálók

Horváth Dia, a Frida Turkáló üzemeltetője másfél évvel ezelőtt nyitotta meg üzletét Barcs város szívében. 
Használt ruhából jócskán akad. Szabadidők, kabátok, pulóverek, cipők, kalapok, táskák. Minden IS van. 

  • És mégsem elég. Vagyis nem elég jó. 
  • Vagy nem elég olcsó. 
  • Vagy pont nem a méretem, vagy pont olyan színben nincs, amiben kellene. 
  • Vagy miért ilyen drága, hisz turkálós. 

A sok-sok kifogás, amivel Dia nap, mint nap szembe találja magát. 
Másfél éves működése alatt sok mindent látott már, a táblát is csak azért nem fordítja örökre a zárva oldalára, mert bízik abban, hogy az emberek előbb utóbb rájönnek, hogy minőségi termékei sokkal inkább megérik ár-érték aranyában a nagykereskedelmi láncok termékeinél.
10 évvel ezelőtti álma vált valóra azzal, hogy turkálót nyitott. A Frida Turkáló név is a Frida Khalo iránti tisztelgése, az üzlet logójában is megjelenik pár spirituális jegy, ami Diát jellemzi. Amíg ő értékesített az üzletben, addig sokan csak azért jártak a turiba, hogy váltsanak pár jó szót az üzemeltetővel. Az már csak egy ráadás volt, hogy még egy-egy kincset is be tudott szerezni magának az ember. 

Csilli-villi partyszerkó a turkálóban.
Fotó: Dombi Regina

Gyermek ruhát már nem is érdemes tartani, – mondta el a tulajdonos – hiszen azt már senki sem veszi meg, inkább választják a nagykerek polcain lévő termékeket az emberek. Pedig ezekből is javarészt márkás termékeket tartott, mégsem kellet senkinek.

Bálás ruhákat árul és minden egyes ruhadarabot az üzletbe kerülése előtt átfertőtlenít. Maga válogatja ki a ruhákat, és mindent, amit kell átnéz, mielőtt a vállfákra helyezné. 

turkáló
Minden ruhadarab átfertőtlenítve a turkálóban. 
Fotó: Dombi Regina

Kell is, mivel többször járt már pórul a nagykereskedőkkel. Volt, hogy 500 kilónyi vásárolt ruhából a minőségi hibák miatt csak 80 kilogrammot tudott értékesíteni. Konkrétan mínuszos volt ez a vásárlás.
Dia szerint az emberek fejében kellene rendet rakni, mert amíg ez nem történik meg, addig ő akár fejen is állhat és kínálhatja a ruhákat nyomott áron, nem fogják megvenni az emberek. Azonban ő még kitart, hiszen bízik benne, hogy a potenciális vásárlók előbb utóbb megvilágosodnak ebben a témában is.

Volt, akinek be kellett zárnia

Beszéltünk olyan turkáló üzemeltetővel is, akinek nemrég kellett bezárnia. Egy jóval kisebb üzletről beszélünk, ahol válogatott bálás termékeket árusítottak. A különbség annyi, hogy itt már átválogatott terméket kínált az eladó, az előzőekhez képest, így már alapvetően magasabb árral kell kalkulálni.
Ezen magasabb árak mellé sok mindennel kellett még kalkulálni, így jutott odáig, hogy nem éri meg foglalkozni a használt ruha értékesítésével. 
Pedig az egykori üzemeltető mindent megtett azért, hogy vásárolói igényeit kielégítse. Többször mosta át még a válogatott ruhákat is, felmérte az igényeket, mire lenne szükség, és szinte csak azokat tartotta, melyeket sokszor viszont eladóktól, internetről vásárolt.  
Nagy bálabontott, át nem válogatott ruhákat nem is tartott, hiszen egykori vevőköre azt nem preferálta.
Hamarosan bezárásra kényszerült, nem bírta tovább finanszírozni azokat a költségeket, amik meg sem térültek már egy idő után.

Meglepően sok férfi jár a turkálóba

Raczkó Tamás, a Hajnal Turi üzemeltetője is igencsak fontólra vette, folytassa e tovább. Árakban nagyon változtatni nem tud, emelni maximum úgy tud, ha a szebb darabokat vállvára rakja és darab áron kínálja. 
Ami azonban érdekes, hogy sok férfiknak való terméket értékesítenek. Polók, pulcsik és szabadidők, szinte csak pasik veszik meg. 
Akik pedig még sokszor adják egymásnak a kilincset, azok a ”blúzos nénik”, no meg farsang idején a jelmezkeresők. 

turkáló
A jelmezek még ma is nagyon keresettek a turkálóban. 
Fotó: Hajnal Turi

A Hajnal Turi üzemeltetője vidám hangon ugyan, de nagyon is őszintén azt mondta: nem biztos, hogy ezt így már folytatni szeretnénk. 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában