2025.03.21. 18:32
Mi történik a Balatonon? Fura kis algák lepték el a vizet Siófoknál
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai olyan alganövekedést észleltek a Balatonban, amit szabad szemmel nem is lehet látni. A Balaton algahelyzete különösen a Siófoki-medencében mutat most meglepő változásokat. Sok apró alga jelent meg a tó ezen részén, amit eddig mindig tisztának és átlátszónak ismertünk. Jó hír viszont, hogy a zavarosabb vizet okozó, nagyobb algafajok egyelőre sehol sem bukkantak fel.
A kutatók beszámolója szerint február végén az algabiomassza, vagyis az a-klorofill koncentráció a Keszthelyi-medencében a korábbi évtizedekhez hasonló szinten volt (13 µg/l). A Siófoki-medencében viszont közel háromszoros növekedést tapasztaltak: 11 µg/l-t mértek, ami a megszokottnál jóval magasabb érték ebben az időszakban.

Fotó: Krausz Andrea
Apró alga, parányi élőlény
– Mindkét tóterületen a három ezred milliméternél is kisebb, úgynevezett pikoalgák voltak túlsúlyban. Ezeket az apró algákat csak speciális eljárással, epifluoreszcens mikroszkópiával lehet kimutatni – írta közösségi oldalán a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet. A szakértők hozzátették: ezeknek a parányi élőlényeknek a pontos azonosításához DNS-alapú molekuláris biológiai vizsgálatokra van szükség.
Hideg vízben szokatlanul magas érték
A mérések szerint a Keszthelyi-medencében a pikoalgák aránya 60 százalék volt, a Siófoki-medencében viszont kiugróan magas, 91 százalék – ezek főként pikoeukarióta zöldalgákból álltak.
Az apró algák biomasszája Keszthelynél kétszeres, Siófoknál pedig tízszeres növekedést mutatott az időszakra jellemző értékekhez képest.
A kutatók szerint a kora tavasszal jellemző nagyobb méretű algafajok – például a Monoraphidium és a Cyclotella – eddig még nem jelentek meg számottevő mennyiségben.