2025.03.27. 10:31
Hittanórák sztárjává vált Bea néni a gitáros nagymama
Katona István Jánosné, Bea néni neve szinte minden kisóvodás és kisiskolás számára ismerősen cseng Barcson. Több évtizede tanít hittant a Dráva menti városban.

Bea néni.
Katona István Jánosné Kricsfalussy Beáta neve ismerősen cseng minden barcsi óvodás és kisiskolás számára, sőt már a mai gyerekek szülei is ott ültek Bea néni hittanóráin annak idején. Amellett, hogy a mai napig hittant tanít a városban, sokan ismerhetik a Mustármag Zenekarból is az idős asszonyt. Bea néni 74 éves, hosszú évek óta nyugdíjas, de a mai napig nem pihen. Tanít, zenél, szinte alig lehet elérni, mivel tanítványai között tölti minden idejét. Ül és mesél, mesél és dalol egy gitárral a kezében. Azt mondta: még fiatal leányként döntötte el, hogy megtanul játszani a hathúros hangszeren.

Katona István Jánosné Kricsfalussy Beáta Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében született. Két gyermekével és férjével 1983-ban költözött Barcsra.
Akkortájt Kaposváron lett volna munkalehetősége, de ekkora távolságon nem szeretett volna minden nap ingázni. Könyvtárszakot szeretett volna tanulni a szombathelyi főiskolán, de nem vették fel. Így, amikor Barcson egy óvónői állás megüresedett, kapva kapott az alkalmon. Időközben elvégezte a tanítóképzőben az óvodapedagógus szakot és maradt az óvodában. A hit, a vallás, mindig is közel állt a szívéhez, s úgy gondolta, ha már úgyis tanul, akkor folytatja. A Hittudományi Főiskolán, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és még az ELTE Bárczi Gusztáv Karán is tanult, s később hitoktatóként dolgozott tovább. Már fiatalként megmutatkozott a tehetsége a gitározásban is, így nem volt kérdés, ha óvodába, vagy iskolába ment hittanórát tartani, vitte magával a hangszert is.
Bea néni azt mondja: nagyon szereti a hangszert, ennél jobban csak a gyerekek kerültek közelebb a szívéhez. Úgy látja, az aprónép is kedvelte mindig a zenés előadásait.
Ne tégy sokat, de azt jól, és öröm lesz a bére!
– ez a mai napig Bea néni hitvallása.
Bea néni a zenéjével sok hittanost sikerült „megfertőznie”
Az örömzenéjével Bea néni sok hittanost „megfertőzött”, így jött létre a Mustármag Zenekar. A Mustármaggal már az 1990-es években találkozhatott a közönség a miséken, de az igazi kiteljesedésük 2006-ban történt meg, s ma már közel 25 taggal büszkélkedhetnek. A Mustármag mellett egy kis hajtás is kinőtte magát, az Egyhúr zenekar, mely egy fiatalokból álló formáció, tele lelkesedéssel és szeretettel. A Mustármag Zenekar neve ma már összefonódott a LOGOSZ – Civilek a Barcs-kistérségi Keresztény Fiatalokért Egyesülettel, melynek köszönhetően már sok-sok tábort is szerveztek annak tagjai.