2025.03.18. 09:29
Győri-dani Lajos: a hazai idősotthonok minden második lakója demenciában szenved
Drasztikusan megnőhet a demensek száma, ideje komolyan venni – hangzott el egy kaposvári egészségügyi fórumon. Utánajártunk, mi csökkentheti a demencia kialakulását.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a demenciában szenvedők aránya az életkor kitolódásával világviszonylatban drasztikus emelkedik, hazánkban a tünetegyüttes a becslések szerint közvetlenül 250–300 ezer főt, a családtagokkal együtt pedig mintegy egymillió embert érint. A szakemberek szerint az egészséges életmód fenntartása, beleértve a testmozgást és a szellemi aktivitást, segíthet az időskori demencia kialakulásának, kockázatának csökkentésében is.

Fotó: Varga László
Ezt felismerve az ’”Aktív időskorért’’ program keretében az Életet az Éveknek Országos Szövetség somogyi csoportja előadást szervezett a kaposvári Polgárok Házában. Karacs Erika budapesti tréner irányításával a memóriafejlesztés került középpontba. Az interaktív élményprogramokkal a résztvevők ezúttal is játékos módon gyűjtötték össze és gyakorolhatták azokat az információkat, amelyekkel egészségükért, jó közérzetükért, boldog időskorukért tehetnek.
A memóriajáték csökkentheti a demencia kialakulását
A kétórás foglalkozás bizonyította, hogy a személyes élmények, az átélésen keresztül való megtapasztalás sokkal mélyebben megmarad emlékezetünkben, mint amit csak hallunk vagy látunk. Mindemellett pedig ugyancsak játékosan, csoportos formában különféle memóriafejlesztő feladatokra is sor került, amelyeket akár egyénileg vagy a családtagok, ismerősök bevonásával otthon is gyakorolhatnak. A tréner szerint is az egészséges életmód mellett a memória megőrzése és fejlesztése különösen ötven év felett mindenki számára fontos lenne.
Kázári Ágnes doktor, a Feledhetetlen Alapítvány elnöke szerint a demencia nem egyetlen konkrét betegség, hanem egy tünetegyüttes, amelynek sokféle megnyilvánulása lehet. Ilyen a feledékenység, a rossz tájékozódás, vagy amikor nehezebben ismer fel tárgyakat, nem képes bonyolultabb cselekvésekre, vagy nem ismeri meg a szeretteit. Ezek a gondolkodási funkciókhoz tartozó problémakört jelentik. Egy másik nagy tünetcsoport, amikor valaki szorongóvá válik, megváltozik a személyisége, korábbi kedvteléseit abbahagyja, nem szívesen megy közösségbe – mondta.
Győri-Dani Lajos, a Máltai Szeretetszolgálat volt alelnöke szerint az idősotthonok lakóinak mintegy 50 százaléka demenciában szenved, ami utalhat a magyarországi állapotokra is. 10–15 éven belül olyan robbanás várható a számukban, amire nincs felkészülve az ellátórendszer. A legnagyobb gond a betegséggel, hogy – ha vannak is ígéretes gyógyszerek – gyógyíthatatlan, lefolyása pedig akár 15–20 év is lehet...
Meg kell tanulnunk a másik szívében lévő dalt
Arne Gafbor norvég író szerint „Szeretni valakit annyit tesz, mint megtanulni a szívében lévő dalt, és elénekelni neki akkor, amikor már elfelejtette’’. Az igazi szeretet egyik szép megnyilvánulása, amikor valaki odaadóan gondozza idős, beteg hozzátartozóját, különösen, ha szellemileg leépült, többek között memóriazavarral küzdő, gyermekeit, unokáit sem megismerő szülő, nagyszülő az illető.
Somogyi Nyugdíjasok
- Nem csak elmondják, meg is élik a verseket
- A múltunk tisztelete és a dalok szeretete köti össze a szépkorúakat
- Táncterápia a szépkorúak legjobb gondűzője
- Somogysárd legnagyobb értékei közé tartoznak az alkotásai
- Mindenki Csöréje akkor érzi jól magát, ha másokat is örülni lát