2025.03.27. 10:00
Ha ezeket az emojikat látod a gyerek telefonján, kezdj el félni
A szülőknek van mitől rettegniük. Az ártatlannak tűnő internetes ikonok, hangulatjelek ugyanis akár drogra is utalhatnak, ezért nem árt figyelni a kamaszok csevegéseit.

Fotó: Shutterstock
Az angolszász sajtóban – az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában – egyre gyakoribb a szülőknek szóló figyelmeztetés: az ártatlannak vagy épp poénosnak tűnő digitális jelbeszéd szörnyű titkot rejthet. S mivel ma már minden nemzetközi, így itthon is használják a fiatalok a drogot jelképező szimbólumokat.

Fotó: Shutterstock
Drogjelek az emojik mögött – amit minden szülőnek tudnia kell
A ló emoji például a ketaminra utal, amelyet szokás „Special K”-nak is nevezni. Hallucinogén hatása miatt ez igencsak népszerű a tizenévesek és a fiatal felnőttek körében. Amerikában a rendőrség felvilágosító kampányba kezdett, hogy a szülőket felkészítse e jelenségre, s elmagyarázza, mit takarnak az online csevegésekben és szöveges üzenetekben használt rejtett utalások.
A titkos jelnyelvvel kapcsolatban már a brit bűnüldözők is megkongatták a vészharangot, kiemelve, a szülők, még ha ellenőrzik is gyermekük internetes tevékenységét, amennyiben nem ismerik a jelek új tartalmát, nem is sejtik, hogy nem ártatlan, poénos csevegésbe botlottak, hanem akár tragédiához vezető szörnyűségre. A brit sajtóban, rendőrségi forrásokra hivatkozva a minap megjelent egy sillabusz arról, hogy a fiatalok melyik kábítószert milyen ikonokkal jelölnek – vélhetően egész Európában. Íme a lajstrom:
A kokaint jelképezi az orr, benzinkút, hal, hóember, vagy a hópihe. Az ecstasy nevű drogot az ördög, a koponya, a földönkívüli emoji, de a csápos szörny is erre a szerre utal. Gyanakodhatunk ha négylevelű lóherét, citromot, szőlőfürtöt, görögdinnyét, epret, cseresznyét, ananászt, kutyát, édességet, tortát, kekszet, fagyit vagy fát használ a gyermek a csetelésben, mert az a marihuánára utalhat. Az sem mindegy, milyen szavakat használnak a fiatalok, például a fű, a susnyás, a pázsit vagy a gyep, de erre utal a köznyelvben kevésbé értelmezhető zaza és a csár is.
Ez a kódrendszer idehaza sem ismeretlen, s a dílerek egyre inkább titkosított üzenetküldő alkalmazásokat használnak, mint például a Telegram vagy a Signal. Az online platformok, a közösségi médiafelületek – elsősorban a TikTok és az Instagram – egyre nagyobb szerepet játszanak a drogkereskedelemben, a terjesztők pedig élnek a technikai lehetőségekkel, hashtageket és zárt csoportokat használnak arra, hogy új vevőket találjanak.