Örök kérdés

2025.03.10. 14:35

A telefon riaszt, a tűzoltó ugrik, aztán sokszor nincsen semmi. Hát ez mi?

A modern technológiával már főzhetünk, okosodhatunk, de akár az életünket is megmenti. Még akkor is, ha nem akarjuk! A legújabb telefonok vészjelzést indítanak, ha ütközést észlelnek, de kinek a felelőssége az, ha mégsem történt baleset és az életmentők téves riasztásra érkeznek ki?

A telefon riaszt, a tűzoltó ugrik, aztán sokszor nincsen semmi. Hát ez mi?

Arra ugyanis már nem csak az okostelefonok, de az újabb autók is képesek, hogy ütközés esetén segélyhívást indítanak. Ez történt a közelmúltban is, amikor a Látrányi Önkéntes Tűzoltókat riasztotta egy telefon. Így akár életmentő is lehet a vészjelzés.

életmentő
Életmentők akcióban. Fotó: Németh Levente 

Életmentő jelzés: nem mindig valós a riasztás

Végül, mielőtt elindulhattak volna a látrányi tűzoltók a vélt balesethez, kiderült, hogy téves volt a riasztás. Az történt, hogy a tulajdonos az autó tetején hagyta a készüléket, amivel a férje elindult. Végül a lokátor nevű alkalmazás segítségével GPS koordináták alapján megtalálták a telefont, amit hívott a diszpécser és a férj elmondta: csak elhagyták a telefont, azért riasztott.

– Az automatikusan indított hívások esetében a diszpécser mindig visszahívja a számot, hogy megtudjuk, valódi -e a riasztás, tudtuk meg Mihályka Szabina sajtszóvivőtől. Elmondta: több esetben fordult már elő, hogy életet mentett az automatikus segélyhívás, de arra is volt példa, hogy csak egy leejtett telefon aktiválódott. 

Felelősséggel jár a riasztás

Többféle riasztás létezik, amikor valaki jóhiszeműen tesz bejelentést, de valójában tévedett, vagy ha szándékosan akarják megtéveszteni a tűzoltókat, a harmadik, amikor a beépített tűzjelző rendszer többször indul be, de nem mondja le senki. Az utóbbi két esetben kell megtéríteni a vonulás költségét a felelősöknek. Az összeg a vonuló tűzoltókocsik üzemanyagköltsége és a rajta lévő állomány időarányosan lebontott fizetéséből adódik össze. Ez pár ezer forinttól a több százezres nagyságig is elmehet, attól függ milyen erőkkel kellett vonulni a helyszínre, és mennyi idő után fordultak vissza. Egy kiemelt létesítménynél – például kórház, kollégium, bevásárlóközpont – több tűzoltókocsi indul meg, így a vonulás költségei magasabbak lesznek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában