2025.03.18. 12:25
Így lehet inkább nyűg az örökség mint öröm
Még mindig sokan abban a hitben élnek, hogy az öröklés teljesen illetékmentes. Az örökösödési illeték azonban sok esetben elkerülhetetlen, és az élettársak különösen nagy bajba kerülhetnek. Dr. Baksai Sándor ügyvéd segít tisztázni a legnagyobb félreértéseket az öröklési szabályokkal kapcsolatban.
Az öröklés körüli jogi kérdések sokakat érintenek, mégis rengeteg tévhit kering a témában. A Pénzcentrum nemrégiben egy részletes írásban foglalkozott az örökösödési illetékkel, de vajon a gyakorlatban mennyire vannak tisztában az emberek a vonatkozó szabályokkal? Erről kérdeztük Dr. Baksai Sándor kaposvári ügyvédet.

– Még mindig sokan azt gondolják, hogy minden öröklés illetékmentes, pedig ez nem igaz – mondta Dr. Baksai Sándor ügyvéd. – Az is gyakran előforduló félreértés, hogy az élettárs ugyanolyan jogokat élvez, mint a házastárs, pedig ez nem így van. Az élettárs nem számít közeli hozzátartozónak, így ő teljes illetékfizetésre kötelezett, ha örököl.
Mi történik, ha nincs pénz az illetékre?
Sokan megijednek, amikor megkapják a NAV-tól az örökösödési illetékről szóló értesítést, hiszen az akár milliós tétel is lehet. Ha valaki nem tudja kifizetni ezt az összeget, részletfizetést kérhet vagy méltányossági kérelmet nyújthat be.
– Ha valaki nem tudja kifizetni az illetéket, kérhet részletfizetést vagy méltányossági kérelmet nyújthat be a NAV-hoz – magyarázta Dr. Baksai Sándor. – Az is előfordul, hogy az örökös inkább lemond az örökségről, ha a vele járó illetékteher túl magas.
Hogyan lehet csökkenteni az illetéket?
Sokan gondolkodnak előre, és még életükben szeretnék csökkenteni az örökösökre háruló terheket. De vajon milyen megoldások léteznek?
– A még életében ajándékozott vagyon nem kerül be a hagyatékba, így arra nem vonatkozik örökösödési illeték – mondta az ügyvéd. – Viszont fontos tudni, hogy ha valaki végrendeletben rendelkezik a vagyonáról, az önmagában nem mentesít az illeték alól.
Mi történik, ha több örökös nem tud megállapodni?
Ha egy örökség több személy között oszlik meg, komoly viták alakulhatnak ki. Ingatlan esetében például a felek egyezségre juthatnak, közjegyzői osztályos egyezséget köthetnek, vagy végső esetben bírósághoz fordulhatnak.
A földöröklésnél külön szabályok vonatkoznak az örökösökre – emelte ki Dr. Baksai Sándor. – A jogalkotó célja, hogy a termőföld ne aprózódjon el, ezért előnyben részesítik azt az örököst, aki mezőgazdasági tevékenységet végez.