2025.03.29. 18:30
Csúnyán ráfázhat, aki a napelemmel szórakozik
Nem érdemes játszani a rendszerrel. A napelem inverterek babrálása sokba kerülhet.

Fotó: Fejes Marton
Egyre több napelem-tulajdonos ismeri meg a túl magas hálózati feszültség fogalmát, amely miatt pedig jelentős termeléskiesést szenvednek el. Ez a kiesés pedig nagyon sok embert csábít arra, hogy trükközön az inverter beállításain. Aki azonban lebukik, komoly büntetésre számíthat.

Forrás: eusolar.hu
Kötbérfizetés vagy szerződésfelbontás vár a napelemmel bliccelőkre
Nem játék, legalábbis a büntetést kőkeményen veszik, ha valaki ki akarná játszani a rendszert.
Magyarország elektromos hálózata egyre kevésbé bír lépést tartani a háztartási méretű napelemes erőművek (HMKE) számának bővülésével, ezért alakulnak ki a fent említett termeléskiesések.
Gazda Károly, barcsi napelemek telepítésével foglalkozó szakember elmondta: a jelenlegi (bruttó)elszámolásban a megtérülési idő az kitolódott, tehát pályázat nélkül nem éri meg telepíteni.
A most aktuális pályázatokban (HET és NPP ) több ezer ügyfél van országos, szinten így megéri ebben részt venni. Cégeknek, ahol nappal megy a munkavégzés és nagy energia szükséges, ott pályázat nélkül is megéri az áram kilowattonkénti magas ára miatt .
– Nagyon sok céges telepítés is van, de szerintem több a lakossági. Lakossági napelem pályázatnál a legújabb az otthonfelújítási támogatás, ott 3+3 millió forint van, amit napelemre is lehet költeni 5000 fő alatti településen. Remélhetőleg itt is rengeteg jelentkező lesz – mondta el a napelemek telepítésével foglalkozó vállalkozó.

Forrás: napelemneked.hu
Gazda Károly véleménye szerint, trükközni nagyon nem lehet. – Egyébként inkább EON oldalról vannak problémák a hálózat minősége miatt. Van olyan telepítés, ami 2-3 éve vár a bekapcsolásra – tette hozzá a szakember. Magas feszültség szint esetén (hálózaton) napközben többször kikapcsol az inverter, és ez csúcs időben nagy veszteség.
Gazda Károly hozzátette:
”Ha maradt volna a szaldoelszámolás és adnak támogatást, akkor több százezer család jelentkezne most is. Ezt anno én is éreztem, brutál beindult, de sajnos 2023 októberében bejelentették, hogy aki október 31-ig jelentkezett, az maradhatott szaldóban és az is csak 10 évig. Ott elbizonytalanodott mindenki és azt éreztük mi is.”
Ha valaki mégis próbálkozik, akkor az rendszert úgy próbálja kicselezni, ha lekapcsolási értéket megnöveli – számol be róla a villanyautósok.hu. Ennek hatására a hálózatban a szabványos érték fölé emelkedik a feszültség, ami azonban káros hatással lehet egyes elektromos berendezésekre.

A villanyautósok.hu beszámolója szerint, a napelem tulajdonos ebben az esetben bejelentheti a hibát, a területileg illetékes áramszolgáltatónak, amely vagy elutasítja a panaszt vagy helyt ad annak, és állítanak a transzformátoron, hogy az alacsonyabb feszültséget szolgáltasson. Ez azonban nem mindig lehetséges, hiszen sok körzetben esténként már a szabvány alsó, 207 voltos értéke alá csökkenne a feszültség.
Ha ezen azonban valakit rajtakapnak, az komoly következményeket von maga után, ugyanis a dolog szerződés szegésnek minősül:
”...a Magyarországon specifikusan megkövetelt és beállított kikapcsolási feszültségértékeket magasabb értékre átállítja vagy átállíttatja, vagy az elosztói engedélyes engedélyéhez kötött eszköz esetében olyan berendezést alkalmaz, ami nem szerepel az elosztói engedélyes által engedélyezett eszközök listájában,
következménye: kötbér, és amennyiben a szerződésszegésről szóló értesítést követő nappal nem állítja vissza a hálózathasználati szerződés szerinti működést, vagy a kiserőmű leválasztását nem valósítja meg, akkor az elosztói engedélyes jogosult a közcélú hálózat rendelkezésre állását további értesítés nélkül szüneteltetni, mindaddig, amíg a hálózathasználati szerződés szerinti működést hitelt érdemlően nem igazolja.”
A kötbér értékei a következők:
- lakossági fogyasztóknál 100.000 Ft,
- nem lakossági, profil elszámolású rendszerhasználóknál 250.000 Ft,
- egyéb kisfeszültségű rendszerhasználóknál 500.000 Ft,
- közép- és nagyfeszültségű rendszerhasználóknál 1.000.000 Ft.
Gondoljuk hát végig, érdemes-e babrálni az órákkal!