2025.03.08. 14:35
Ukrajna uniós csatlakozásáról nem lehet népszavazást tartani Magyarországon
A magyar alaptörvény kimondja, nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről, ezáltal Ukrajna európai uniós (EU) csatlakozásáról sem lehet népszavazást tartani hazánkban. Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint a kérdésben az alaptörvény és az Alkotmánybíróság korábbi döntései is világos iránymutatást adnak.

Az alaptörvény 8. cikkének harmadik bekezdése egyértelműen kimondja: „nem lehet országos népszavazást tartani (…) nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről.” Ez azt jelenti, hogy Magyarországon nem bocsátható referendumra egyetlen olyan kérdés sem, amely nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettséggel kapcsolatos, így Ukrajna EU-csatlakozása sem képezheti népszavazás tárgyát, írja a Magyar Nemzet.

Fotó: MW
Az Európai Unió jogállamiságon alapuló közösségként határozza meg önmagát. Minden uniós intézkedés jogi alapját a tagállamok által megkötött szerződések adják, amelyek nemzetközi szerződésnek minősülnek. Ebből kifolyólag Magyarország alaptörvénye egyértelműen tiltja, hogy nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről népszavazást lehessen tartani.
Nem lehet népszavazást tartani
Az Alkotmánybíróság több határozata is megerősíti azt az álláspontot, hogy Magyarországon nem lehet népszavazást tartani ilyen ügyekben. A 36/2003. (VI. 26.) AB határozat például kimondja: „[a] már aláírt nemzetközi szerződéseket a szerződések jogáról szóló bécsi egyezmény sajátos, a részes államok számára nemzetközi kötelezettséget teremtő védelemben részesíti.” Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Magyarország által aláírt szerződések tartalmát nem lehet egy népszavazással semmissé tenni vagy meghiúsítani.
Lomnici Zoltán alkotmányjogász ezzel kapcsolatban a Magyar Nemzetnek elmondta, a magyar jogrendben egyértelmű szabályozás van arra vonatkozóan, hogy nemzetközi szerződésből fakadó kötelezettségekről nem lehet népszavazást tartani. Ezt az álláspontot az Alkotmánybíróság korábbi döntései is alátámasztják, mert a nemzetközi jogból fakadó kötelezettségek tiszteletben tartása Magyarország számára alapvető alkotmányos követelmény. Lomnici Zoltán kiemelte, a bécsi egyezmény 18. cikke értelmében Magyarország köteles tartózkodni minden olyan lépéstől, amely meghiúsíthatná egy aláírt nemzetközi szerződés tárgyát vagy célját.