Bajtársiasság

2025.03.09. 20:00

Sérültet nyugtatott a roncsok között – amikor az önkéntes tűzoltó pszichológus is egyben

Mi visz rá valakit, hogy önként vállalja a veszélyt, és szabadidejében mások életét mentse? Kelemen Ferenc, a látrányi önkéntes tűzoltó mesél a drámai helyzetekről, bajtársiasságról és a segítő igazi erejéről.

Kelemen Ferenc, a Látrányi Önkéntes Életmentő és Tűzoltó Egyesület oszlopos tagja, már évek óta önkéntesként segít a közösségnek. Az egyesület tagjai civil munkájuk mellett vállalják a veszélyes bevetéseket, legyen szó tűzoltásról, baleseti helyszínelésről vagy életmentésről.
“Ez nem pénzért csináljuk. Ez munka mellett, saját szabadidőnkből történik” – mondja. 
A Látrányi Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai egy pillanat alatt képesek civilből hőssé változni, bár Ferenc nem tartja magukat hősöknek:
“Csak segíteni akarunk, ez az egész lényege.”

önkéntes tűzoltó
A Látrányi Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai egy pillanat alatt képesek civilből hőssé változni. Fotó: Németh Levente

A bajtársiasság, ami mindenen átsegít

A tűzoltók munkájában kulcsfontosságú a bizalom. 
“Képzeld el azt a szituációt, amikor bemész egy házba, és mögötted van valaki, aki teljesen megbízol. Ez nem csak a lángok között, hanem a hétköznapokban is így van nálunk. Egymás mellett állunk építkezésnél, családi bajban, bárhol” – meséli Ferenc.

„Nekünk kellett megnyugtatni a sérültet, akkor zajlott a mentés”

Ferenc számára nem ismeretlenek a drámai helyzetek. Egy februári baleset különösen emlékezetes maradt számára: 
“A 67-es úton történt, amikor egy vízszállító autóba rohant egy személygépkocsi. Mi voltunk az elsők, és nekünk kellett  a sérültet megnyugtatni, miközben zajlott a mentést. Ilyenkor nem csak tűzoltóként, hanem pszichológusként is helyt kell állnunk, hiszen a sérültnek tudnia kell, hogy nincs egyedül.”

A látrányi önkéntes tűzoltók nemcsak a fizikai segítségnyújtásban jeleskednek, hanem lelkileg is támogatást nyújtanak és ezt egymás között sem mulasztják el, hiszen rájuk is hatással vannak a történések. 
“Az ilyen helyzetek után mindig átbeszéljük a csapattal, hogy ki hogyan élte meg az eseményeket. Senki sem marad egyedül a gondolataival.”

Amikor a legkisebb mosoly is sokat ér

Nem minden helyzet drámai, akadnak szívmelengető pillanatok is. Ferenc mosolyogva idézi fel, amikor egy lakástűz után két kisgyerek ment oda hozzájuk. 
“Beültettük őket a tűzoltóautóba, adtunk nekik ajándékokat. Ezek azok a pillanatok, amikor tudjuk, hogy helyünkön vagyunk, és valami igazán értékes csinálunk.”
Az önkéntesek életében a humor is fontos szerepet játszik. 
“Szoktam mondani, macskát fáról még nem kellett mentenünk, és macska csontvázat sem láttunk még a fán. De a mosolyokat, a hálás tekinteteket minden alkalommal hazavisszük magunkkal” – meséli Ferenc vidáman.

A jövő önkéntes tűzoltóit is nevelik

A Látrányi Önkéntes Életmentő és Tűzoltó Egyesület külön figyelmet fordít a fiatalok képzésére. 
“Lehet, hogy nem mindenki lesz közülük hivatásos tűzoltó, de az itt szerzett tapasztalatok egész életükre szólnak” – mondja Ferenc. A fiatalok nemcsak technikai tudást szereznek, hanem megtanulják a csapatmunkát, a felelősségvállalást és a stresszhelyzetek kezelését is. “A gyerekek már most tudják, milyen fontos a közösség ereje, és hogy egy bajtársban mindig megbízhatnak.”

Végül üzenetét egyértelműen fogalmazza meg azok számára, akik kedvet kaptak az önkéntességhez: 
“Legyen bátor és vágjon bele, mert fantasztikus érzés, amikor segíteni tudsz másokon. Ennél nagyobb ajándék nincs.”
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában