2025.03.15. 10:00
Érdekes színfoltok a balatoni sportélet száz esztendejéből
A balatoni sportélet a 20. század elején indult fejlődésnek, Siófokon és Balatonföldváron alakultak ki az első versenyhelyszínek. A balatoni sportélet kezdeti éveiben atlétikai, vívó- és teniszversenyek mellett kerékpártúrák és motorcsónak-versenyek is népszerűvé váltak.
A Balatonnál a 20. század végére igen élénk sportélet alakult ki. Mindez összefüggött a tófelfedezéssel, a kezdődő idegenforgalmi felfutással. Most nem a klasszikus vízi sportokról – úszás, vitorlázás – elevenítünk fel érdekességeket, hanem az általános, elsősorban a déli parti tavi sportélet kezdeteiről szólunk.

1904-ben nyílt meg a tó első sportpályája
A tó első nagyobb sportpályája és egyben versenytere 1904 nyarán nyílt meg Siófokon. Az alapító az a Fodor Károly műegyetemi vívómester volt, aki később a Nemzeti Sportot is életre hívta. Ezen a sporttelepen a korszak szokásainak megfelelően elsősorban atlétikai és vívóversenyeket rendeztek, de Fodor Károly már gyermekeknek is tartott itt vívóedzéseket. Az említett sportszámokon kívül itt került sor az ún. Balaton-bajnokságra, ahol neves teniszezők küzdöttek meg a győztes címért. A jól felszerelt sporttelepen tornapályák, céllövőhely, vívócsarnok, pingpongasztalok és focipálya állt a vendégek rendelkezésére. De szakszemélyzet is dolgozott itt: tenisz- és atlétikai edző, valamint úszómester is oktatta a beiratkozókat. Kiemelt hangsúlyt fektettek a növendékek kinevelésére. Ahogy a Nemzeti Sport 1906-ban megjelenő száma tudósított az egyik versenyről: a „színhelye Fodor Károly műegyetemi vívómester siófoki sporttelepe lesz, amely egyike a legszebb fekvésű vidéki pályáknak. A futópálya kerülete 330 yard. Lesz még néhány szám a siófoki ott nyaraló gyermekek részére is, mert a sporttelep növendékei közt egész kis athlétagárda van, kik bemutatják, hogy szakavatott vezetés, kellő óvatosság és felügyelet mellett már gyermekkorban is sikerrel művelhető az atlétika.” A sporttelep létesítését egyébként Várady Gyula fürdőbérlő kezdeményezte külföldi mintára. Hiszen a 20. század elejére a népszerű tengeri fürdőhelyeken is megnyitottak a sportpályák azt a korszerű elvet képviselve, hogy a tavi fürdőzést és a kellemes időtöltést testmozgással kell kombinálni, így érhető el az igazi felüdülés és feltöltődés.
Siófok mellett a 20. század elejére Balatonföldváron Széchenyi Imre gróf ötletére versenypályákat építettek, és itt rendezték a térség legnagyobb teniszversenyeit. Időközben a Balatonnál kezdetüket vették a kerékpártúrák és a kerékpárversenyek egyaránt, amelyek szintén érintették a nagyobb fürdőhelyeket.
A két háború közti időszakban folytatódott a siófoki és földvári sportélet, amelyhez idővel a többi déli parti üdülőhely is csatlakozott. 1935 szeptemberétől már sportheteket tartottak a tónál, amelynek megnyitóit Siófokon rendezték ünnepélyes keretek közt a korabeli méltóságok részvételével. Itt már sok modern versenyszám is megjelent: a nagy vitorlásversenyeken kívül motorcsónak-vetélkedő, galamblövőverseny, vízipólótorna, repülő-csillagtúra és pentatlon is zajlott. De párhuzamosan autó-szépségversenyt és ügyességi vetélkedőt is rendeztek.
A balatoni sportélet sokszínűsége a régi időkre nyúlik vissza, de mindenképpen érdemes jó példaként tekinteni rá, felidézni a régmúlt idők érdekes sportjait.